Свет

Нов Зеланд ја отвори границата за патниците од Австралија

Нов Зеланд денеска ќе пречека стотици патници од Австралија при повторно отворање на границата со соседната земја, за првпат од средината на 2021 година, откако Владата почна да ги ублажува сè понепопуларните мерки за коронавирус. Културно-уметничките друштва на Маори ги пречекаа патниците додека семејствата и пријателите се поздравуваа на меѓународниот аеродром во Окленд, каде утрово слетаа два авиона од Австралија. ...

Read More »

Убедлив триумф на Виктор Орбан на изборите во Унгарија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан доби уште еден мандат. Резултатите покажуваат дека Орбан е апсолутен победник со 2/3 од пратеничките места во Собранието. Коалицијата предводена од евроскептикот Орбан обезбеди 53 отсто или 135 пратенички места, додека неговиот противкандидат Петер Марки-Зај со коалицијата „Обединети за Унгарија“ обезбеди 35 отсто или 56 места. Во своето прво појавување по изборниот резултат, Орбан рече дека ...

Read More »

Верниците од исламска вероисповед oд денеска почнува Рамазанскиот пост

Верниците од исламска вероисповед го почнуваат рамазанскиот пост, што трае 30 дена и завршува на 23 мај. Во тој период верниците од изгрејсонце до зајдисонце се воздржуваат од јадење и пиење. Според исламската религија, постот, кој е еден од исламските столбови е задолжителен за сите верници за нивно физичко и душевно прочистување. Верниците мора да се воздржуваат од лоши зборови ...

Read More »

Почина Медлин Олбрајт

На 84-годишна возраст почина поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт. Нејзината смрт беше потврдена во имејл до персоналот на групата „Олбрајт стоунбриџ“, глобална стратешка фирма основана од Олбрајт. Таа беше првата жена државен секретар на САД, која помогна да се води западната надворешна политика по Студената војна. Бидејќи не беше родена во САД, таа немаше право да се кандидира за ...

Read More »

По 26 дена војна има одредени промени во мировните преговори

По 26 дена војна, има одредени поместувања во мировните преговори, изјавил за Би-би-си, Михаил Подољак, еден од учесниците во разговорите од украинската страна. Тој посочил дека упорноста на Украина ја принудила Русија да ја процени реалноста на посоодветен начин, што помогнало да се воспостави некој вид дијалог. „Сепак, секоја одлука за мировен договор мора да биде донесена меѓу украинскиот претседател ...

Read More »

Започна реставрацијата на Базиликата на Светиот гроб во Ерусалим

Започнаа опсежни реставраторски работи на камениот под на Базиликата на Светиот гроб во Стариот град во Ерусалим. Портпаролот православна црква, Иса Муслех, изјави дека реновирањето би можело да потрае до три години и дека ќе чини околу 11 милиони долари, пренесуваат агенциите. Парите за проектот за поправка или замена на скршените камени плочки ги донираа, меѓу другите, Италија, јорданскиот крал ...

Read More »

СЗО: Сè уште е далеку крајот на пандемијата

Портпаролката на Светската здравствена организација Маргарет Харис денеска изјави дека е далеку крајот на пандемијата со Ковид-19. Дефинитивно сме на половина пат од пандемијата, истакна Харис. По повеќе од еден месец пад на бројот на инфицирани со коронавирусот, минатата недела е забележан пораст на случаите, како и повторно воведување на карантин во Азија и во една кинеска провинција. Здравствената агенција ...

Read More »

Москва и Киев блиску до компромис

Москва и Киев се приближуваат до компромис во преговорите, изјави за „Комерсант“  советник на шефот на кабинетот на претседателот на Украина. Според член на украинската преговарачка група, страните во дијалогот почнале да подготвуваат договори чии детали се уште не се откриени, пренесе РИА Новости. Веднаш штом ќе се разработат правните формати, ќе биде закажана средба, односно четврта рунда преговори. Тоа може да ...

Read More »

Кина затвори град од девет милиони жители поради Ковид-19

Кина денеска нареди затворање на североисточниот град Чангчун – град со девет милиони жители, во услови на ново зголемување на бројот на случаи на Ковид-19 во областа. Од жителите се бара да останат дома и да поминат три рунди на масовно тестирање, додека несуштинските активности се затворени и транспортните врски прекинати. Кина денеска пријави уште 397 случаи на локално пренесување на ...

Read More »

Се урна воен дрон во Загреб

Фотографија: www.telegram.hr Силен тресок синоќа нешто по 23 часот се слушна во Загреб, а хрватските медиуми јавуваат дека на земјата е видлив голем кратер и дека очигледно нешто удрило во земјата и експлодирало. Според дел од медиумите, повикувајќи се на добро упатени извори, според досега собраните информации од надлежните служби, на загрепски Јарун паднал воен дрон. Пронајдени се два и ...

Read More »