Свет

Каталин Новак избрана за претседател на Унгарија

Унгарскиот парламент денеска ја избра Каталин Новак од владејачката партија Фидес за нов шеф на државата, со што стана првата жена избрана на таа функција во историјата на Унгарија. Новак е избрана за петгодишен мандат, откако на парламентарното гласање го победи економистот Питер Рон. Новак (44) досега ја извршуваше функцијата министер без ресор задолжен за семејни прашања. Таа ќе ја ...

Read More »

Русија го напушта Советот на Европа

Русија повеќе нема да учествува во Советот на Европа, соопшти руското Министерство за надворешни работи, цитирано од новинската агенција ТАСС. Во соопштението на Министерството се наведува дека земјите од НАТО и Европската унија го поткопуваат европското тело дизајнирано да ги поддржува човековите права, владеењето на правото и демократијата. Советот на Европа на 25 февруари одлучи да го суспендира учеството на ...

Read More »

Најмалку 20 загинати во големите поплави во Австралија

На десетици илјади жители на Сиднеј им било кажано да ги напуштат своите домови поради големите поплави. Во последните две недели Нов Јужен Велс и Квинсленд се погодени од обилни дождови кои предизвикаа поплави во кои животот го загубија 20 лица. Ситуацијата сега се влошила и во Сиднеј. Повеќето од загинатите биле пронајдени или во поплавени куќи или во автомобили ...

Read More »

Германскиот канцелар Шолц: Европа не може да функционира без рускиот гас и нафтата

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека увозот на енергенси од Русија е клучен за секојдневниот живот на европските граѓани и оти во моментот континентот не може да ги обезбеди на друг начин. Додека во САД и во ЕУ се разговара за санкции против руските енергетски извори како одговор на инвазијата врз Украина, снабдувањето на енергија на Европа за греење, ...

Read More »

Русија објави список на непријателски земји

Владата на Руската Федерација го одобри списокот на странски земји и територии кои „вршат непријателски дејствија против Русија“, соопшти прес-службата на Кабинетот на министри. Владата одобри список на странски земји и територии кои вршат непријателски дејствија против Русија, руските компании и граѓани. Наредбата за тоа е потпишана – се наведува во соопштението. На списокот се Австралија, Андора, Албанија, Македонија,Велика Британија, ...

Read More »

Северна Кореја го изврши деветтиот ракетен тест годинава

САД и соседните земји на Северна Кореја денеска осудија лансирање на сомнителна балистичка ракета од страна на Пјонгјанг, во услови кога се случува забрзана серија тестови на оружје, прекин на преговорите за денуклеаризација и претседателски избори во Јужна Кореја. Јапонскиот министер за одбрана Нобуо Киши рече дека денешното лансирањето на ракетата кон морето источно од Корејскиот Полуостров „не е нешто ...

Read More »

Викендов трета рунда разговори меѓу Русија и Украина

Викендов ќе се одржи третата рунда од преговорите меѓу Русија и Украина, му рекол рускиот претседател, Владимир Путин во телефонски разговор на германскиот канцелар, Олаф Шолц. Путин го повторил ставот дека е подготвен да разговара за крај на воените дејствија во Украина, доколку се исполнат неговите услови, а тоа се неутрален и ненуклеарен статус на Украина, демилитаризација, признавање на суверенитетот ...

Read More »

Постигнат договор меѓу Москва – Киев ќе има и трета рунда преговори

Киев и Москва не постигнаа клучен напредок во вториот круг од преговорите, но се договорија за трета рунда преговори, за кои беше речено дека ќе се одржат што е можно поскоро. Украина и Русија се договорија да обезбедат хуманитарни коридори за евакуација на граѓаните, испорака на храна и лекови, изјави советникот на шефот на кабинетот на Зеленски, Михаил Подољак. Втората ...

Read More »

Лавров: Третата светска војна ќе биде нуклеарна и деструктивна

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров денеска изјави дека третата светска војна ќе вклучи нуклеарно оружје и ќе биде деструктивна, како и дека Русија нема да дозволи Украина да добие нуклеарно оружје. Тој исто така предупреди дека таков конфликт ќе биде катастрофален. „Веќе сме подготвени за втората рунда преговори, но украинската страна ја игра играта по наредба на САД“, ...

Read More »

Иран: Можно заживување на нуклеарниот договор доколку САД ги исполнат барањата на Техеран

Иран соопшти дека напорите за заживување на нуклеарниот Договор од 2015 би можел да успее доколку САД донесат политичка одлука да ги исполнат преостанатите барања на Техеран, во момент кога преговорите влегуваат во фаза оценета од ирански дипломат како „сега или никогаш“. Влоговите се високи, бидејќи неуспех на десетомесечните преговори носи ризик од нова регионална војна, заострени санкции на Западот ...

Read More »