Свет

Унгарија предупредува на зголемена миграција преку Западен Балкан

Бројот на мигранти кои се обидуваат илегално да влезат во ЕУ преку Западен Балкан се зголемува и оваа година надмина 82.000, соопшти денеска унгарското Министерство за надворешни работи, цитирајќи го министерот Петер Сијарто на конференцијата за миграции во Виена. Според соопштението на Министерството, секојдневно се евидентираат обиди за илегално преминување на границата во Унгарија, а владата од 2015 година потроши ...

Read More »

Австрискиот канцелар Курц поднесе оставка по Обвинувањата за корупција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вечерва поднесе оставка, пренесува германски Билд. Обраќајќи се до нацијата, Курц рече дека неговата татковина е најважна за него. Австрискиот канцелар Себастијан Курц е под истрага поради сомневање за корупција по претрес на неколку министерства и канцеларии на владејачката Народна партија на Австрија (ОВП), со која тој раководи. Покрај Курц, Обвинителството за борба против корупцијата спроведе ...

Read More »

Светот остана без Фејсбук, Инстаграм и Ватсап

Повеќе од три часа трае прекинот во пристапноста на дел од водечките светски социјални мрежи. Не се знае што ја предизвикало хаваријата. Водечката светска социјална мрежа Фејсбук, како и нејзините платформи Инстаграм и Ватсап од понеделникот попладне по средноевропско време се недостапни за милијарди корисници ширум светот. И интерниот систем на Фејсбук, кој го користат вработените, не функционира, а системот ...

Read More »

Русија тврди дека се отстранети сите пречки за признавање на „спутник В“ во СЗО

Сите пречки за признавање на руската вакцина против коронавирус „спутник В“ во Светската здравствена организација (СЗО) се отстранети, остануваат само некои административни процедури, изјави министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко. Не гледаме пречки за понатамошна работа. Ова ни го потврди генералниот директор на СЗО – рече Мурашко на прес-конференција во Женева по состанокот со директорот на СЗО, Тедрос Аданом ...

Read More »

Европол разби балкански картел кој ја снабдувал Европа со кокаин

По досега невидена меѓународна операција на агенциите за спроведување на законот од осум земји, обвинети се 61 член на балканскиот наркокартел, кој ја снабдува Европа со кокаин, објави хрватското Министерство за внатрешни работи . Од тие 61, 23 биле уапсени (13 во Шпанија и 10 во Словенија), додека 2,6 тони кокаин, 324 килограми марихуана, 612.000 евра, девет луксузни возила и ...

Read More »

Поранешниот каталонски лидер пуштен од притворот во Италија

Поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон е пуштен од притворот во Италија, по одлуката на судот дека може на слобода да го чека сослушувањето на 4 октомври за екстрадицијата во Шпанија, која го обвинува за обид за отцепување на Каталонија. Пучдемон на Сардинија требаше да учествува на фестивал и да се сретне со функционери на овој италијански остров, но веднаш по ...

Read More »

Воени лидери на Русија и САД се сретнаа во Финска

Разговорите меѓу началникот на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов и неговиот американски колега Марк Мили биле конструктивни, објави руското Министерство за одбрана, објави новинската агенција Интерфакс. Двајцата разговарале и за други прашања од заеднички интерес, иако не биле откриени детали. Русија ги смета САД за делумно одговорни за ситуацијата во Авганистан по хаотичното повлекување и преземањето на талибанците минатиот ...

Read More »

„Единствена Русија“ со убедливо водство на парламентарните избори во Русија

Пет партии – „Единствена Русија“, Комунистичката партија на Руската Федерација, Либерално – демократската партија, „Праведна Русија – за вистината“ и „Нови луѓе“ влегуваат во Државната дума по обработката на 40 отсто од гласовите, покажуваат податоците на Централната изборна комисија на Русија. Конечниот одѕив на тридневните парламентарни избори ќе биде објавен денеска, изјави Николај Булаев, заменик-претседател на Централната изборна комисија. „Единствена ...

Read More »

Специјалниот известувач на ОН за малцински прашања Fernand de Varennes е добитник на наградата ФУЕН 2021 година (ВИДЕО)

„Малцинските права се човекови права – тие мора да се стават на исто ниво и да се почитуваат“ – со овој апел Fernand de Varennes се обрати пред присутните во својот говор, откако му беше доделена годинашната награда ФУЕН. Специјалниот известувач на ОН за малцински прашања се смета за еден од водечките експерти во областа на правата на малцинствата. Неговото ...

Read More »

20 години од нападот на Кулите Близначки во Њујорк

Пред 20 години на денешен ден исламски терористи во САД киднапираа четири патнички авиони и изведоа најголеми терористички напади во историјата. Двете кули на Светскиот трговски центар во Њујорк потполно беа урнати кога во нив удрија два авиони. Третиот авион со едното крило допре до зградата на Пентагон во Вашингтон, а четвртиот, после борбата меѓу патниците и киднаперите, се урна ...

Read More »