Свет

Воени лидери на Русија и САД се сретнаа во Финска

Разговорите меѓу началникот на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов и неговиот американски колега Марк Мили биле конструктивни, објави руското Министерство за одбрана, објави новинската агенција Интерфакс. Двајцата разговарале и за други прашања од заеднички интерес, иако не биле откриени детали. Русија ги смета САД за делумно одговорни за ситуацијата во Авганистан по хаотичното повлекување и преземањето на талибанците минатиот ...

Read More »

„Единствена Русија“ со убедливо водство на парламентарните избори во Русија

Пет партии – „Единствена Русија“, Комунистичката партија на Руската Федерација, Либерално – демократската партија, „Праведна Русија – за вистината“ и „Нови луѓе“ влегуваат во Државната дума по обработката на 40 отсто од гласовите, покажуваат податоците на Централната изборна комисија на Русија. Конечниот одѕив на тридневните парламентарни избори ќе биде објавен денеска, изјави Николај Булаев, заменик-претседател на Централната изборна комисија. „Единствена ...

Read More »

Специјалниот известувач на ОН за малцински прашања Fernand de Varennes е добитник на наградата ФУЕН 2021 година (ВИДЕО)

„Малцинските права се човекови права – тие мора да се стават на исто ниво и да се почитуваат“ – со овој апел Fernand de Varennes се обрати пред присутните во својот говор, откако му беше доделена годинашната награда ФУЕН. Специјалниот известувач на ОН за малцински прашања се смета за еден од водечките експерти во областа на правата на малцинствата. Неговото ...

Read More »

20 години од нападот на Кулите Близначки во Њујорк

Пред 20 години на денешен ден исламски терористи во САД киднапираа четири патнички авиони и изведоа најголеми терористички напади во историјата. Двете кули на Светскиот трговски центар во Њујорк потполно беа урнати кога во нив удрија два авиони. Третиот авион со едното крило допре до зградата на Пентагон во Вашингтон, а четвртиот, после борбата меѓу патниците и киднаперите, се урна ...

Read More »

Лидерот на отпорот во Авганистан повика на востание против Талибанците

Водачот на движењето за отпор во авганистанската долина Паншир повика на „национално востание“ против Талибанците, кои тврдат дека ја презеле целосната контрола врз провинцијата која беше последна што ја држеа опозициските сили. Досега не беше можно да се добие независна потврда за денешните настани во Паншир, каде исламистичката милитантна група ги прекина телефонските врски, интернетот и електричните водови. Талибанците пред ...

Read More »

САД воведоа санкции за четворица ирански разузнавачи

Соединетите Американски Држави воведоа санкции против четворица ирански разузнавачи, кои се обиделе да киднапираат американски новинар, како дел од поширокиот обид да ги замолчат критичарите на владата во Техеран. Иран го негира тоа. Американското Министерството за финансии на 3 септември објави дека санкциите се насочени кон иранскиот разузнавач на висока позиција Алиреза Шахвароги Фарахани и неговите подредени, Махмуд Казеин, Кија ...

Read More »

Владата на Србија со закон ќе ја штити и чува кирилицата

Владата на Србија го усвои Предлог -законот за употреба на јазиците во јавниот живот и заштита и зачувување на кирилицата, со кој се регулира употребата на српскиот јазик и мерките за заштита на кирилицата како мајчин јазик , соопшти српската влада. „Овој Предлог -закон го дефинира воспоставувањето дополнителни мерки насочени кон негување на српскиот јазик и кирилицата, како и културните ...

Read More »

Курц реизбран за лидер на Народната партија

Конзервативната австриска народна партија (ОВП) со големо мнозинство гласаше денеска за реизбор на канцеларот Себастијан Курц за нејзин лидер. На партиски собир, Курц (35) доби поддршка од 533 од 536 делегати, или 99,4 проценти. Тој ја предводеше партијата од 2017 година, а подоцна истата година стана најмладиот канцелар во земјата, пренесува „ЕУ опсервер“. Обраќајќи им се на сопартијците пред гласањето ...

Read More »

Вашингтон Пост: Директорот на ЦИА имал таен состанок со лидерот на талибанците во Кабул

Директорот на американската централна разузнавачка агенција “ЦИА”, Вилијам Бернс, одржал таен состанок со де факто лидерот на талибанското движење Абдулах Гани Барадар, пишува денеска “Washington Post”. Весникот наведува, повикувајќи се на упатени американски службеници, дека состанокот бил одржан вчера во Кабул и дека тоа било средба на највисоко ниво меѓу претставници од двете страни. Изворите не сакале да бидат именувани ...

Read More »

Фон дер Лајен: ЕУ не ги признава талибанците, нити разговара со милитанти

Европската унија не ги признава талибанците, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, и посочи дека ЕУ не води политички разговори со милитанти. Многу добро слушаме што велат талибанците, но ќе им судиме според нивните постапки, рече Фон дер Лајен по посетата на прифатниот центар во Мадрид за евакуирани Авганистанци кои работеа за институциите на ЕУ во Кабул. ...

Read More »