Свет

Рохани: Збогатување ураниум е на повисоко ниво од пред 2015 година

Претседателот на Иран Хасан Рохани рече дека Техеран сега збогатува повеќе ураниум отколку пред постигнувањето на нуклеарниот договор со светските сили во 2015 година. До ваквата ситуација дојде откако земјата почна постепено да се откажува од обврските кои требаше да ги исполни според договорот. Рохани денеска кажа дека притисокот врз Иран е зголемен, но дека тие продолжуваат со напредокот. Земјата ...

Read More »

Секој петти пензионер во Германија живее под границата на сиромаштија собираат шишиња за да преживеат

Бројот на стари лица во Германија кои се сиромашни или на работ на сиромаштија се зголемува од година во година, така што, како што откриваат бројките за 2017 година објавени од германското Биро за статистика, речиси секој петти пензионер е под ризик од сиромаштија. Поточно, околу 3,2 милиони стари лица во Германија се под границата на сиромаштија, што е за ...

Read More »

Рускиот премиер Медведев поднесе оставка

Владата на рускиот премиер Дмитри Медведев денеска си поднесе оставка, јавуваат руските медиуми, кои наведуваат дека оставката Медведев му ја доставил на претседателот Владимир Путин. Како што јавува агенцијата Тасс, Путин му се заблагодарил на Медведев за неговата работа и ќе го именувал за заменик-секретар во претседателскиот совет за национална безбедност. Путин, како што јавува Интерфакс, побарал од кабинетот на ...

Read More »

Давид Статник нов претседател на малцинскиот совет во Германија за 2020 година

Лусатскиот Сорбе Давид Статник ќе претседава со малцинскиот совет на четирите автохтони национални малцинства и етнички групи во Германија во 2020 година. Тој го следи претседателот Jonон Хардон Хансен, Дане од јужен Шлезвиг. Хардон Хансен се збогуваше со малцинскиот совет по долгогодишно вклучување, но веќе вети на состанокот на малцинскиот совет во декември дека ќе продолжи да работи за малцинствата ...

Read More »

Македонските ракометари со победа над Украина 26:25 го почнаа Европското првенство 

Со победа над Украина од 26:25 македонските ракометари го почнаа настапот на Европското ракометно првенство во Виена , Австрија. Со драматична завршница и голот на Кире Лазаров , македонските ракометари ја надиграа репрезентацијата на Украина за конечен резултат од 26: 25. Херој на натпреварот беше и голманот Никола Митревски , кој ја бранеше речиси секоја втора топка упатена кон неговиот ...

Read More »

Технички проблем го урнал украинскиот авион над Техеран

Екипажот на украинскиот авион кој се урна во Иран воопшто не побарал помош од контролата на лет и се обидувал да се врати на аеродромот, пред леталото да се урне. Иранските власти се сомневаат во технички проблем. Ненадеен проблем се случил во авионот на украинската компанија, тврдат иранските власти, по несреќата во која загинаа 176 луѓе. Леталото се урна непосредно ...

Read More »

Иранскиот духовен водач ја прогласи Албанија за непријател

Иранскиот духовен водач Али Хамнеи ја прогласи Албанија за непријател, додавајќи дека таа е „лоша европска земја која ги згрижила нивните непрјатели“. Тоа е многу мала, но многу ѓаволска европска земја, каде американските елементи соработуваат со иранските предавници и планираат против Исламската Република. И планот што тие го имаа јасно се виде, со протестите што се одржуваа во Иран, бидејќи ...

Read More »

Путин на Божик го посети гробот на Свети Јован Крстител во Сирија 

Претседателот на Русија Владимир Путин заедно со сирискиот лидер Башар ел Асад прошета низ улиците на Стариот Дамск и влезе во историската џамија, а на православната црква и подари икона, соопшти прес – службата на сирискиот претседател Башар ел Асад. Путин, меѓудругото, го посети и гробот на Свети Јован Крстител во Дамаск. Претседателот го следеа министерите за одбрана на двете ...

Read More »

Најстарите и историски значајни Православни цркви и манастири во Египет (ФОТО)

Египет е претежно муслиманска земја, повеќето не се свесни дека Египет има некои од најстарите и историски значајни цркви, катедрали и манастири во овој дел од светот. Вие не треба да бидете Египќани или дури христијани за да ја цените историјата на овие вековни места на богослужба или убавината на помодерните. Додека многу од овие цркви можат да се најдат ...

Read More »

Иран ракетирал американска база во Ирак (ВИДЕО)

Девет проектили се истрелани ноќта кон средата кон воздухопловната база Аин ал-Асад во западен Ирак, каде што се распоредени американски трупи, а одговорноста за тоа ја презема Курпусот на гардата на исламската револуција (IRGC), пренесуваат регионалните медиуми. Веста за ракетирањето на ирачката база за панарапската телевизија Sky News Arabiya ја потврдиле извори во безбедносните сили на Ирак. Засега нема информации ...

Read More »