Свет

Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтер гo погоди Егејското Море

Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтер ги погоди Додеканските Острови во Грција и пограничната област со Турција. Како што соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил во Егејското Море на длабочина од 2 километри. Земјотресот се почувствувал на островите на југоистокот на Егејското Море, вклучувајќи ги Кос, Родос и Крит. Нема извештаи за евентуални жртви или причинета ...

Read More »

Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран

Првичните податоци од пребројувањето на гласачките ливчиња покажуваат дека Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран со освоени 62 отсто од гласовите на избирачите. Актуелниот умерен шеф на државата Хасан Рохани претходно изјави дека веќе има победник, без да го именува Раиси. Им честитам на луѓето за нивниот избор. Моите официјални честитки ќе дојдат подоцна, но ние знаеме кој доби ...

Read More »

Почна историската средба меѓу Путин и Бајден (ВИДЕО)

Денеска во Женева, Швајцарија, се одржува самитот помеѓу претседателите на Соединетите американски држави и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин. На самитот, кој е последниот во турнејата на Џо Бајден во Европа, ќе се дискутираат клучни прашања во билатералните односи помеѓу двете земји. Путин и Бајден последен пат се видоа пред 10 години, кога тој служеше како потпретседател во администрацијата ...

Read More »

Крај на 12-годишното владеење на Нетанјаху: Израел доби нова влада

Израелските пратеници денеска ја изгласаа новата коалициска влада, со што означија и крај на 12 последователни години владеење на Бенјамин Нетанјаху. Новата влада која ќе ја предводи коалицијата „Промена“ обединува осум партии од левицата, центарот, десницата и една арапска формација. Тие меѓусебе имаат идеолошки разлики и кревко мнозинство, за што доказ е и тесниот резултат од вечерашното гласање. Владата беше ...

Read More »

Германија ја симна Македонија од листата ризични земји за ширење на корона вирусот

Македонија веќе не е земја во ризик за Германија, според новата листа која ја објави Институтот Роберт Кох. Новите правила ќе важат од утре. Бројот на активни болни од ковид-19 во земјава секојдневно паѓа, а според последната статистика од Институтот за јавно здравје, изнесува 425. Освен Македонија, поради намалувањето на бројот на новозаболени, од листата се тргнати и Албанија, Србија, Хрватска, Босна ...

Read More »

Европскиот парламент денеска ја одобри регулативата за дигитален сертификат на ЕУ за COVID-19

Европскиот парламент денеска ја одобри регулативата за дигитален сертификат на ЕУ за COVID-19, што ќе овозможи безбедно и слободно патување во рамките на ЕУ. На овој начин ќе се рестартираат туризмот и економијата и ќе се држи вирусот под контрола. Сертификатот ќе биде бесплатен, безбеден и достапен во дигитален и печатен формат. Сертификатот не само што ќе покаже дали лицето е ...

Read More »

Глобална полициска операција против организираниот криминал

Во меѓународна полициска акција бил зададен „најсофистициран светски“ удар врз организираниот криминал со шпионирање на комуникациите на криминалците, соопштија повеќе агенции. Во огромна акција во која беа опфатени 18 земји, беа уапсени стотици членови на терористички групи, мафијашки организации и мото-банди беа уапсени. Наречена „Иронсајд“, операцијата се засноваше врз тригодишна соработка помеѓу спроведувачите на законот во над десетина земји, вклучително ...

Read More »

Германија побара укинување на правото на вето во ЕУ

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска побара ЕУ да го укине правото на земјите-членки да ставаат вето на надворешно-политички одлуки. Мас смета дека е недозволиво ЕУ да биде држена како „заложник“ „Не може повеќе да бидеме држени како заложници од оние кои ја парализираат европската надворешна политика со вета. Затоа велам дека ветото мора да замине, дури и ако тоа ...

Read More »

Мафијашко убиство во центарот на Хановер (ВИДЕО)

Според информациите на германските медиуми, 30-годишникот кој беше застрелан на улица денеска попладне во Хановер беше познат на полицијата. Пред четри години во 2017 година убиениот беше во притвор за убиство. Тогаш застрела 25-годишен Албанец од Република Македонија. Истрагата е во тек, а сторителот сè уште не е приведен. Во акцијата се вклучени и специјалци.

Read More »

Европскиот суд ја осуди Германија поради загадениот воздух во градовите

Европскиот суд во Луксембург денеска ја осуди Германија поради долгогодишното зголеменото присуство на азот оксид во градовите. Европска комисија во 2018 година поднесе тужба протиув Германија поради долготрајното и зголемено присуство на азот оксид на годишно ниво дозволено од страна на Европска Унија. ЕК тогаш утврди дека Германија од 2010 година „систематски и континуирано“ не ги почитува стандардни вредности во ...

Read More »