Свет

НАТО ја презеде контролата на воздушниот простор на Црна Гора

Министерот за одбрана на Црна Гора, Предраг Бошковиќ, изјави дека контролата на воздушниот простор на државата ќе ја вршат Грција и Италија, кои се членки на Алијансата. Бошковиќ рече во тек е постапка на потпишување технички договор со НАТО, Грција и Италија. „Грција и Италија ќе вршат ‘ер полисинг’ за Црна Гора, како што веќе работат долги години. Тоа не ...

Read More »

Њујорк 8 мртви во несреќата со камион

Во несреќата со камион во Њујорк во која возачот на камионот возилото го насочи кон велосипедската стаза загинаа 8, а 15 лица беа повредени.Според информацијата на американската радиодифузна куќа СиЕнЕн, во инцидентот кој се случи во непосредна близина на Светскиот трговски центар, возачот на камионот веднаш по несреќата со оружје почнал да пука наоколу. Претставници на Федералното истражно биро (ФИБ) ...

Read More »

Ирак: Бара поништување на курдскиот референдум 

Ирачката влада инсистира референдумот за независност на курдскиот регион да биде прогласен за неважечки, очигледно отфрлајќи ја понудата на регионалната влада на Курдистан за суспендирање на резултатите од гласањето за да се олесни дијалогот со Багдад.„Нема да прифатиме ништо друго освен поништување и почитување на Уставот, соопшти денеска ирачкиот премиер Хајдар ал-Абади. Курдската влада на 24 октомври предложи „итен прекин ...

Read More »

Германија: Во неколку акции запленето оружје и муниција

Aкциите биле спроведени на четири локации во рамките на истрагата поврзана со маж осомничен дека е поврзан со исламски екстремисти. Германската полиција во повеќе акции во Берлин заплени оружје и поголемо количество муниција, а едно лице е приведено. Рациите биле спроведени на четири локации во рамките на истрагата поврзана со маж осомничен дека е поврзан со исламски екстремисти. Во акциите ...

Read More »

5.600 борци од Исламска држава се вратиле во своите татковини

Најмалку 5.600 доброволци во „Исламска држава“ (ИД) се вратиле во своите земји по поразот во Ирак и Сирија, се наведува во најновиот извештај на Центарот Соуфан. Овој американски аналитички центар наведува дека во последните две години милитанти се вратиле во 33 држави.Повратниците, од кои повеќето се во затвор или им се изгубила трагата, во следните години ќе бидат сериозна безбедносна ...

Read More »

Кипар ја повикува ЕУ да го подели товарот од бегалската криза 

Големите членки на ЕУ треба праведно да го поделат товарот на бегалската криза и да прифатат повеќе мигранти од земјите кои се главни влезови на миграцијата кон Европа, соопшти кипарското Министерство за внатрешни работи. Во соопштението на Министерството испратено до некои светски агенции, се наведува дека на ЕУ ѝ е потребен „поизбалансиран, сеопфатен и интегриран“ пристап кон миграцијата, кој вклучува ...

Read More »

Лавров го повика Ирачки Курдистан на дијалог со Багдад

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика властите на Ирачки Курдистан на дијалог со Багдад за да се избегне појава на нови „извори на нестабилност“. Ги разбираме тежнеењата на курдскиот народ кои се однесуваат на јакнење на нивниот идентитет. Но сметаме дека исполнувањето на тие тежнеења може да биде спроведено само по пат на дијалог со ирачката Влада, ...

Read More »

Претседателот на Словенија Борут Пахор обезбеди втор мандат

Претседателот на Словенија Борут Пахор обезбеди втор петгодишен мандат на денешните претседателски избори, јавуваат словенечките медиуми, повикувајќи се на излезните анкети. Пахор освоил 56,2 проценти од гласовите, на второ место е градоначалникот на Камник, Марјан Шарец кој добил 22,5 проценти. На изборите учествуваа вкупно девет кандидати меѓу кои пет жени.

Read More »

Референдуми за автономија и во Италија

Ломбардија и Венето, две од најбогатите области во Италија денес решаваат на референдум дали сакаат поголема автономија од централните власти во Рим. Референдумите во регионите во кои живее блиску четвртина од населението на земјата и каде се создава приближно 30 отсто од бруто нејзино домашниот производ, нема да се обврзувачки, ниту имаат за цел независност. Регионалните власти, сепак, ќе го ...

Read More »

Локални избори во Грузија 

Грузијците денеска гласаат на локални избори кои се сметаат за тест за поддршката на владината коалиција во пресрет на претседателските избори што ќе се одржат следната година. Гласачите треба да изберат 58 први луѓе на општините и областите, пет градоначалници на Тбилиси, Батуми, Кутаиси, Поти и Рустави и 2058 членови на 64 локални совети. Како што соопшти Централната изборна комисија ...

Read More »