Свет

Американскиот Конгрес бара извештaj од Пентагон за руското влијание на Западен Балкан

Американскиот конгрес побара од Пентагон да подготви извтешај за руското влијание на Западен Балкан. Извештајот треба да има детален список на руско оружје и воена опрема и технологија во вредност од над милион долари, купени или дадени во Македонија, Србија, Косово и во БиХ од 2012 година до сега.Анализа се бара и за соработката на   овие земји со САД. Пентагон ...

Read More »

Регионалната соработка на Балканот

  Проширувањето продолжува да важи за една од клучните политики на ЕУ. Покрај различните тешкотии, западнобалканските држави фрлаат значајни чекори на патот за интеграција со ЕУ. Проширувањето уште од самиот почеток претставува подвижна сила на ЕУ за остварување реформи во државната управа и економијата, подобрување на квалитетот на демократијата и зајакнување на продуктивноста во јавните установи на балканските земји. Гледано ...

Read More »

Со церемонија ќе се затвори Хашкиот трибунал

Во Хаг денска ќе биде одржана официјална церемонија на затворање на Меѓународниот суд за поранешна Југославија кој беше основан во 1993 година. Меѓународниот суд официјално престанува со работа на први јануари 2018 година. Во текот на 24 годишната работа беа процесуирани над 160 обвинети, кои добија над илјада години затвор. Трибуналот зад себе остава милиони документи од предметите кои ги ...

Read More »

Лавров огдовори во рускиот парламент за жестоки теми од надворешната политика на Русија

На 15 декември, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, одржа говор за време на “Часот на Владата” во Советот на Федерацијата, горниот дом на рускиот парламент, каде што разговараше за резултатите од работата на МНР на Русија во 2017 година и некои клучни изјави на министерот. Меѓународната ситуација: “А голема загриженост е некои опасни тенденции, како што ерозија ...

Read More »

На Балкан се вратени 300 терористи

Службените проценки на безбедносните служби на Европската унија и земјите од Западен Балкан покажуваат дека од појавата на така наречената Исламска држава, односно прогласување „калифат“ на блискоисточното боиште од овие простори отишле приближно илјада луѓе. Дел од нив загинале во борби во Сирија и Ирак, но дел се вратиле во матичната земја, поради што е потребна блиска сорботка на државите ...

Read More »

Хрватска и Бугарија со најлош стандард во ЕУ

  Хрватска и Бугарија се единствените членки на ЕУ каде што куповната моќ на граѓаните е за 40 отсто пониска од просечната куповна моќ во ЕУ. Паритетот на куповната моќ во Хрватска веќе три години се држи на 59 отсто од просекот во ЕУ, Бугарија се зголеми на 53 отсто, додека Романија ја престигна Хрватска за два проценти и нејзината ...

Read More »

Акција за спасување мигранти заглавени во гумен чамец во Егејското Море

Турската крајбрежна служба утринава спроведоа акција за спас на вкупно 68 мигранти што се наожаат во гумен чамец заглавен меѓу карпи во Егејското Море, јави турската телевизија НТВ. Мигрантите, кои заминале од одморалиште во областа Дикили кај Измир, планирале нелегално да стигнат до грчките острови. Во акцијата за спасување на мигрантите, меѓу кои има и мали деца, се вклучени и ...

Read More »

Руската војска се повлекува од Сирија (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Русија објави снимка од слетувањето на авионот за радарско откривање и команда А-50У на аеродромот во Иваново. Авионот учествуваше во операцијата на руската војска во Сирија, контролирајќи го небото и уништувајќи објекти на земјата. Авионот А-50У „Таганрог” со број 41 се врати на 12 декември на матичниот аеродром Иваново-Северни. Екипажот на авионот го пречекаа командантот на ...

Read More »

Црна Гора доби меѓународен код за црногорскиот јазик

Црна Гора доби меѓународен код за црногорскиот јазик во рамките на ИСО 639 меѓународен стандард. Ознаката за црногорскиот јазик ќе биде ЦНР. Одлуката е донесена од Обединетиот советодавен комитет за кодификација на јазикот, со седиште во Конгресната библиотека во Вашингтон. Комитетот од Вашингтон не само што призна постоење на црногорски јазик туку и потврди дека црногорскиот јазик не е варијанта ...

Read More »

Експлозија на Менхетен

  Американските медиуми пренесуваат дека напаѓачот носел две експлозивни направи, од кои едната била прицврстена на неговото тело, експлодирала и му нанела повреди.Експлозија на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн во Њујорк. Според информациите од САД, четворица се повредени, а бомбашот кој имал импровизирана експлозивна направа е уапсен. Американските медиуми пренесуваат дека напаѓачот носел две експлозивни направи, ...

Read More »