Свет

Партијата на Орбан суспендирана од Европската народна партија

Европската народна партија(ЕПП), групација на десниот центар во Европскиот парламент, денеска изгласа суспензија на Фидес, партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, поради загриженоста од авторитаризам. Одлуката, на политичкиот состанок на ЕПП во Брисел, е донесена со големо мнозинство од 190 гласови за и три против и стапува на сила веднаш. Суспензијата значи дека партијата не може да присуствува на состаноците ...

Read More »

Истанбул најголемa метропола во Европа живеат 15,5 милиони луѓе

Според податоци на турскиот завод за статистика и Фондот за население на ОН, во Истанбул живеат 15 милиони и 670.724 луѓе. Согласно овие бројки, 18,4 проценти од населението на Турција, кое моментално изнесува 82 милиони, живее во најголемата метропола во земјата. Во последните пет години населението во Истанбул се зголемило за околу еден милион луѓе.

Read More »

Терористички напад во трамвај во холандскиот град Утрехт

  Најмалку едно лице e убиено, а неколкумина се повредени откако маж отворил оган во трамвај во холандскиот град Утрехт, соопшти полицијата. „Неколку куршуми биле испукани во трамвајот, едно лице е убиено, а неколку се повредени. На местото на настанот има хеликоптери, а досега никој не е уапсен“, изјави портпаролот на полицијата Јуст Ланшаге. Холандскиот премиер Марк Руте се обрати ...

Read More »

Капутова победи во првиот круг од изборите во Словачка

Антикорупцискиот активист Зузана Капутова, победи во првиот круг на претседателските избори во Словачка и во вториот круг ќе се соочи со второ рангираниот  Марос Шефковиќ, кој е поддржан од партијата владејачка Народна Народна Демократија (Смер-СД). Словачкиот завод за статистика денеска објави дека Капутова, еколошки адвокат, освоила  40,2 отсто од гласовите на изборите на кои излезноста е над 95 проценти. Шефковиќ, кој е потпретседател на ...

Read More »

Ердоган ја изгради најголемата бoлницa во светот

Една милијарда евра чини бoлницaтa, која денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја пушти во употреба. Тоа е една од најголемите бoлници во светот, во главниот град на земјата, Анкара, и покрај критиките против него за скапи и грандиозни градежни проекти во неговите 16 години владеење. Трошоците за изградба на бoлницa во Анкара (Градска бoлницa Анкара) се проценуваат на една ...

Read More »

Терористички напад во Нов Зеланд 49 мртви, 50 повредени и четворица уапсени (ВИДЕО)

Политичките и верските лидери го осудија денешниот напад во две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, при што загинаа 49 лица, а најмалку 20 се потешко повредени. Масакрот, кој е извршен за време на петочната молитва, е најсмртоносниот напад во историјата на Нов Зеланд. Голем број граѓани на социјалните мрежи изразија згрозување од снимката која кружи на Интернет, а ...

Read More »

Орбан го одби ултиматумот на Европската народна партија

Владејачка политичка партија Фидес на премиерот Виктор Орбан, го одби ултиматумот на водечкиот кандидат за претседател на Европската комисија Манфред Вебер, лидер на Европската народна партија (ЕПП), воедно и германски европарламентарец и пратеник во Бундестагот, да престане со кампањата против ЕУ, да се извини на колегите од ЕПП и да му дозволи на Централноевропскиот институт на Џорџ Сорос да остане ...

Read More »

Лавров повтори дека Русија ќе реагира исто како и САД

  Москва ќе го задржи правото на распоредување на ракети во која било област, како одговор на сличните мерки на Вашингтон, изјави вчера шефот на руската дипломатиоја Сергеј Лавров. Тој го цитираше рускиот претседател Владимир Путин дека Москва ќе реагира со иста мерка воочи кризата поврзана со нуклеарните ракети со среден дострел. Претседателот нагласи дека во случај САД да се ...

Read More »

Мароканците најбројни во добивање државјанство во ЕУ

Околу 825.000 лица во 2017 година добиле државјанство во една од земјите-членки на ЕУ, а поголемиот дел од доделените државјанство биле за луѓе кои доаѓале од земји надвор од ЕУ или лица без државјанство. Најмногу државјанства, вкупно 67.900, добиле Мароканци, објави денеска Агенцијата за статистика на Европската унија – Евростат. Од вкупниот број само 17 проценти се однесувале на луѓе ...

Read More »