Свет

Мун Жае-ин ја прогласи победата на претседателските избори во Јужна Кореја

  По претседателските избори во Јужна Кореја, според првите неофицијални податоци Мун Жае-ин кој ги помина противниците ја прогласи победата. Имено Мун Жае-ин кој го брани ставот за зближување со Северна Кореја во победоносниот говор рече дека ќе биде претседател на сите граѓани.   Според последните податоци кои беа објавени од страна на Националната изборна комисија, досега се избројани 98 ...

Read More »

Голема парада во Москва по повод 9 мај – Денот на победа над фашизмот

Со голема воена парада на Црвениот плоштад во Москва, Русија денеска го одбележува денот на победа над фашизмот. Годинава се одбележува 72 годипнината од капитулацијата на нацистичка Германија. Традиционално во Москва се одржува најголемата парада. На неа годината учествуваат 10.000 војници, 72 авиони и хеликоптери и над 114 парчиња воена техника. За првпат на парадата учествуваше Младинската војска, составена од ...

Read More »

Руски разузнавачки авион во Сирија откри Израелски сателит

Сателит на израелската компанија ImageSat International откри во воздухопловната база во сириска Латакија најмалку еден руски авион-радар А-50, соопштуваат медиумите. Началникот на Главната оперативна управа на Генералштабот на ВС на Русија Сергеј Рудској, кој на крајот на април соопшти за распоредувањето во Сирија на управувачки систем со повеќе нивоа, кој и овозможува на Русија да го контролира целиот воздушен простор ...

Read More »

Хановер се подготвува за евакуација на 50.000 граѓани

Околу 50.000 граѓани на германскиот град Хановер утре ќе бидат евакуирани од делот од градот каде што експертите за бомби ќе се обидат контролирано да деактивираат бомба од Втората светска војна, пишуваат германските медиуми. Во втората ваква најголема операција во историјата на Германија ќе биде евакуирана една десетина од населението а целосно ќе бидат испразнети седум старечки домови, една болница, ...

Read More »

На турско-бугарската граница запленети 775 килограми хероин

Турската полиција на границата меѓу Турција и Бугарија заплени 775 килограми херон, заплена од страна на турските власти. Како што јави БТА, дрогата е откриена во камион со ирански регистарски таблички кој патувал од Турција кон Бугарија. Со камионот се превезувале две лица, ирански државјани, кои се задржани во притвор во Едрене. Еден од приведените е син на сопственикот на ...

Read More »

Русите сакаат Путин повторно да биде избран за претседател

  Повеќе од 60% Руси сакаат претседател на Русија по изборите во 2018 година да остане Владимир Путин, велат резултатите од анкетата на „Левада-Центар“. Според податоците од истражувањето, 64% од анкетираните Руси се залагаат Путин „повторно да биде избран“ за шеф на руската држава. Нов човек на функцијата претседател сакаат да видат 22% од испитаниците. Истовремено, 19% од учесниците во ...

Read More »

Црногорскиот Парламент го ратификуваше договорот за членство во НАТО

Парламентот во Црна Гора го ратификуваше пактот за членство во НАТО и покрај протестите. Законодавците кои се сретнаа во историскиот град Цетиње со 46 гласа за, а ниту еден против го ратификуваа договорот за пристапување во воената алијанса. Опозициските законодавци во Парламентот кој брои 81 пратеник го бојкотираа гласањето. Неколку стотици опозициски поддржувачи се собраа пред зградата на Парламентот во ...

Read More »

Црна Гора денеска носи одлука за влез во НАТО

  Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за Протоколот за членство на земјата во НАТО со што завршува националната процедура за пристапување кон Алијансата. Против донесување на ваква одлука е дел од опозицијата која бара распишување референдум за ова прашање. Некои опозицски партии предводени од Демократскиот фронт за денеска најавија протест. На седницата треба да присуствуваат 46 од 81 ...

Read More »

Израелски авиони нападнале воена база во близина на Дамаск

Израелски авони нанесоа удар врз склад за оружје на либанската шиитска организација Хезболах, што се наоѓа во близина на меѓународниот аеродром во Дамаск, наведе неименуван извор од разузнавачката служба на Сирија, пренесува БТА. Во објектот се складирало оружје, што Иран редовно го испраќа во трговски или воено-транспортни авиони. Претходно телевизија „Ал Манар“, што е блиска со Хезболах, јави дека нападот ...

Read More »

Европска унија укинува роаминг од 15-ти јуни

Од 15 јуни корисниците на мобилна телефонија од државите членки на Европската унија, кои патуваат во други држави членки, ќе може да користат роаминг без дополнителни трошоци, одлучи Европскиот совет. Kорисниците ќе може да останат во контакт со сите и да користат интернет како да се дома. ЕУ ни го прави животот полесен на практичен начин, изјави Емануел Малиа министер ...

Read More »