Свет

Црногорскиот Парламент го ратификуваше договорот за членство во НАТО

Парламентот во Црна Гора го ратификуваше пактот за членство во НАТО и покрај протестите. Законодавците кои се сретнаа во историскиот град Цетиње со 46 гласа за, а ниту еден против го ратификуваа договорот за пристапување во воената алијанса. Опозициските законодавци во Парламентот кој брои 81 пратеник го бојкотираа гласањето. Неколку стотици опозициски поддржувачи се собраа пред зградата на Парламентот во ...

Read More »

Црна Гора денеска носи одлука за влез во НАТО

  Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за Протоколот за членство на земјата во НАТО со што завршува националната процедура за пристапување кон Алијансата. Против донесување на ваква одлука е дел од опозицијата која бара распишување референдум за ова прашање. Некои опозицски партии предводени од Демократскиот фронт за денеска најавија протест. На седницата треба да присуствуваат 46 од 81 ...

Read More »

Израелски авиони нападнале воена база во близина на Дамаск

Израелски авони нанесоа удар врз склад за оружје на либанската шиитска организација Хезболах, што се наоѓа во близина на меѓународниот аеродром во Дамаск, наведе неименуван извор од разузнавачката служба на Сирија, пренесува БТА. Во објектот се складирало оружје, што Иран редовно го испраќа во трговски или воено-транспортни авиони. Претходно телевизија „Ал Манар“, што е блиска со Хезболах, јави дека нападот ...

Read More »

Европска унија укинува роаминг од 15-ти јуни

Од 15 јуни корисниците на мобилна телефонија од државите членки на Европската унија, кои патуваат во други држави членки, ќе може да користат роаминг без дополнителни трошоци, одлучи Европскиот совет. Kорисниците ќе може да останат во контакт со сите и да користат интернет како да се дома. ЕУ ни го прави животот полесен на практичен начин, изјави Емануел Малиа министер ...

Read More »

Макрон и Марин Ле Пен се изборија за вториот круг

Според анкетите спроведени веднаш по гласањето на претседателските избори во Франција, кандидатите Емануел Макрон и Марин Ле Пен се изборија за вториот круг на 7 мај. Макрон доби поддршка за вториот круг од конзервативците и социјалистите  Француските гласачи го исклучија политичкиот живот на земјата од претседателството за првпат во модерната историја на земјата. Вториот круг на изборите на 7 мај ...

Read More »

Франција бира претседател

  Oд осум часот изутринава отворени се 69.245 гласачки места во Франција,  каде се повикани да гласаат  45,7 милиони гласачи во Франција и 1,3 милиони француски гласачи кои живеат во странство, на првиот круг од претседателските избори, на кои има единасет кандидати, јавува дописникот на МИА од Париз. Избирачите од прекуморските департмани и територии на Франција, кои се наоѓаат на ...

Read More »

МНР Русија: Неприфатливи се изјавите за прекројување на границите на Балканот

  Министерството за надворешни работи на Русија изјави на неколкумина албански политичари за можното прекројување на границите на Балканот. „Сметаме дека под маската на неоснованите обвинувања дека Русија се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Југоисточна Европа се преземаат мерки за реализација на големоалбанскиот проект – сега врз основа на уставот на Албанија, кој и дава на Тирана право да ...

Read More »

Во Грција хеликоптерска несреќа

Хеликоптерската несреќа во Грција загинаа 4 војници, а еден војник беше повреден. Генералштабот на Грција соопшти дека во подрачјето Еласона на северот на Грција беа откриени остатоците на воениот хеликоптер во кој се наоѓаа 5 војници од кои 3 членови на екипажот. Во несреќата чија причина сеуште точно не е утврдена, загинаа 4 војници, додека повредениот војник кој беше спасен, ...

Read More »

Протести против корупција во Словачка

  Илјади Словаци вчера учествуваа во протестен марш против корупцијата, со барање за оставка на министерот за внатрешни работи, близок соработник на премиерот Робер Фицо, поради поврзаност со бизнисмен кој е под истрага за затајување данок. И во останатите земји во регионот, меѓу нив и Романија и Унгарија, се одржуваа големи анти-владини протести последниве месеци. Вчерашните демонстрации во Братислава, кои ...

Read More »

Ердоган победник на референдумот во Турција

Референдумот за уставни измени на некои членови „Да“ гласаа 51,3 насто од граѓаните. Според неофицијални податоци „Против“ гласаа 48,7 насто од граѓаните. На гласањето, од над 55 милиони регистрирани гласачи гласаа околу 48 милиони. Според овие податоци, учеството на граѓаните на референдумот изнесува околу 87 насто.

Read More »