Свет

Урсула фон дер Лајен е новата шефица на Европската комисија (ВИДЕО)

Европските пратеници гласаа за Германката Урсула фон дер Лајен за нова шефица на Европската комисија. За неа гласаа 383 од 733 присутни членови на Европскиот парламент. Европскиот парламент вкупно има 751 пратеник. Фон дер Лајен во својата политичка програма ја потврди европската перспектива на Западен Балкан. Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во своите политички цели, документ ...

Read More »

Во грчкиот Парламент влегоа и тројца Турци од Западна Тракија

  На одржаните предвремени парламентарни избори вчера во Грција, се стекнаа со право за влез во Парламентот и тројца кандидати за пратеници од турското малцинство во Западна Тракија. Во грчкиот Парламент влегоа Илхан Ахмет од Партијата на промена (КИНАЛ)  од Родоп и Хусејин Зејбек од радикалниот левичарски сојуз СИРИЗА и Бурхан Баран од Партијата на промена (КИНАЛ) и двајцата од Ксанти (турски: Искече). Бурхан Баран за прв ...

Read More »

Давид Марија-Сасоли нов претседател на Европскиот парламент

Италијанецот Давид-Марија Сасоли е избран за нов претседател на Европскиот парламент. Тој беше предложен од социјалистите и демократите, откако лидерот на европските социјалисти Сергеј Станишев се откажа од номинацијата. Европратениците го избраа Сасоли во вториот обид, зашто при првото гласање му недостасуваа помалку од 10 гласа за да стапи на функцијата. Италијанецот ќе биде претседател на Европскиот парламент во следните ...

Read More »

Во финална фаза судењето на Златна зора

  Го нарекуваа еден од најважните и најобемните судски процеси во современата грчка историја, започна пред повеќе од четири години, а кон крајот на 2019 или почетокот на 2020 се очекува да заврши. Судењето на Златна зора полека влегува во последната, финална фаза. Исказ даваат обвинетите за убиството на 34-годишниот левичарски ориентиран музичар, Павлос Фисас, кое се случи на 17 ...

Read More »

Пронајдена древна крстилница во Витлеемскиот храм

Во текот на реставрацијата во храмот на Рождеството Христово во Витлеем, при реставрирањето на крстилницата во јужниот ходник на храмот беше пронајдена уште една постара крстилница, скриена во постоечката осумаголна крстилница, направена од ист камен како и столбовите на Црквата. Ова откритие ќе помогне во понатамошното расветлување на историјатот на овој храм и неговите археолошки артефакти. Во иднина се очекува, ...

Read More »

Марија Пејчиновиќ Буриќ избрана за нов генерален секретар на Советот на Европа

  Министерката за надворешни работи на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ е избрана за нов генерален секретар на Советот на Европа. На одржаното гласање на пленарната седница на Парламентарната Асамблеја на Советот на Европа (ПАСЕ), шефицата на хрватската дипломатија Буриќ во првиот круг освои 159 гласови и оставајќи го зад себе белгискиот министер за надворешни работи Дидие Рејндерс кој доби 105 ...

Read More »

Германци се селат во Унгарија (ВИДЕО)

Се поголем број Германци кои не се сложуваат со политиката на Ангела Меркел кон бегалците се одлучуваат да ја напуштат земјата. Тие за нова дестинација на избираат Унгарија и тоа дело околу езерото Балатон каде веќе живеат околу 30.000 Германци. Германците купуваат недвижнини кои за германски услови се ниски бидејќи куќа со двор може да се најде и за 14.000 ...

Read More »

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе „Дојче веле“. Украина не го прифаќа тоа. На Москва ѝ беа суспендирани гласачките права поради анексијата на Кримскиот полуостров. Парламентарното Собрание на Советот на Европа ја повика руската делегација да учествува во јунското заседание, а резолуцијата по тој повод била ...

Read More »

Меркел почна неконтролирано да се тресе за време на церемонија во Берлин (ВИДЕО)

  Германската канцеларка Ангела Меркел неконтролирано се тресеше за време на церемонијата во Берлин во чест на новиот украински претседател Володимир Зеленски. По низата реакции на социјалните мрежи и самата Канцеларка потврди дека и се слошило, односно рече дека дехидрирала и затоа се тресела.

Read More »

Лорант Винце реизбран за претседател на Федералната унија на европските националности – ФУЕН

Лорант Винце реизбран за уште еден мандат како претседател на Федералната унија на европските националности – ФУЕН. Собранието на делегатите на 64-годишниот Конгрес на Фуен гласаше со 196 гласови за, 5 против неговата кандидатура. “Пред три години предложив три клучни зборови: солидарност, приоритети и транспарентност. Ова го постигнавме со тоа што го свртивме нашето внимание кон помалите малцинства, до малцинствата надвор ...

Read More »