Свет

Верниците од Исламска вероисповед денеска празнуваат Фитер Бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го прославуваат еден од најголемите празници Фитер Бајрам и се празнува три дена. Фитер Бајрам е празник кој го слави духовното и телесното прочистуивање. Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар е месец кога првите стихови од Куранот му биле откриени на пророкот Мухамед пред повеќе од 1400 години. Во текот на рамазанскиот пост, муслиманските верници се ...

Read More »

Европскиот парламент одобри визна либерализација со Косово

Граѓаните на Косово во иднина би требало да можат да влегуваат во Европската унија без виза. Одобрувањето на безвизниот режим од страна на европратениците е важен чекор на патот кон поблиска соработка меѓу Приштина и ЕУ, оцени европратеникот Тејс Рутен, кој го предводеше тимот на Европскиот парламент во преговорите за новите правила за влез во Унијата. Според плановите, најдоцна од крајот на ...

Read More »

Трамп им се предаде на властите во судот во Менхетен

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп им се предаде на властите во судот во Менхетен, во Њујорк, каде што треба да се изјасни за обвинението против него за тајно плаќање пари на порно актерка за време на претседателската кампања во 2016 година за да молчи за нивната наводна афера. Трамп го опиша искуството како „надреално“ на социјалната мрежа „Трут сошл“ додека ...

Read More »

Црна Гора добива нов претседател, Милатовиќ убедливо го победи Ѓукановиќ

Претседателскиот кандидат на Движењето Европа сега, Јаков Милатовиќ, освои 60 отсто од гласовите во вториот круг од претседателските избори во Црна Гора, покажуваат проекциите на Центарот за мониторинг и истражување (ЦЕМИ) врз основа на 90 проценти отсто од обработениот изборен материјал. ЦЕМИ соопшти дека 40 отсто гласале за претседателскиот кандидат на Демократската партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ. Според податоците ...

Read More »

Путин: Русија ќе постави нуклеарно оружје во Белорусија

Москва ќе ја заврши изградбата на објектот за тактичко вооружување во соседната земја до јули, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Руското тактичко нуклеарно оружје би можело да пристигне во Белорусија уште ова лето, откри денеска рускиот претседател. Москва ја завршува изградбата на специјализиран објект за складирање на такво оружје, во услови на постојани повици од Минск да го распореди на ...

Read More »

Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата го погоди Еквадор

Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди брегот на Еквадор. Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Ова е точната локација на земјотресот: Земјотресот се случил во 13.12минути по локално време. На социјалните мрежи се појавија видеа на кои се гледа како луѓето се во паника на улиците. Tweets by LastQuake

Read More »

Во Германија седум регионални и малцински јазици се под посебна заштита

Весници, радио и телевизиски емисии, дури и сопствени училишта и образование – признатите национални малцинства во Германија се обидуваат да ги одржат во живот своите разнолики јазици. Во Германија има вкупно четири признати малцинства: данското малцинство, Фризијците, германските Синти и Роми и Лужичките Срби. Тие зборуваат шест малцински јазици. Во Германија под заштита е и регионалниот јазик „платдојч“ (или долногермански/долносаксонски јазик, дијалект од северна Германија). ...

Read More »

Масакр во Хамбург седум лица убиени во храм на Јеховини сведоци (ВИДЕО)

Седум луѓе се убиени, а повеќе од 20 се повредени, во масовно пукање вечерва во храм на Јеховини сведоци во Хамбург. Според германските медиуми напаѓачите го напуштиле местото по пукањето и се вдале во бегство. На граѓаните што живеат во околните згради им е наредено да не ги напуштаат, а полицијата порача да се избегнува овој реон. „Веднаш заослнете се ...

Read More »