Свет

Европскиот совет со зелено светло за визна либерализација на Косово

Европскиот совет (ЕС) даде зелено светло за визна либерализација за граѓаните на Косово. Како што е наведено во соопштението на ЕС, ставот е усвоен на прво читање за патување без визи на носители на пасоши што ги издаваат косовските власти. Тоа ќе им овозможи на граѓаните на Косово да патуваат во Европската унија (ЕУ) без визи за период од 90 ...

Read More »

Најмалку 32 загинати и 85 повредени во стравичен судир меѓу возови во Грција (ВИДЕО)

Патнички воз и товарен воз се судрија во северна Грција, при што загинаа најмалку 32 лица, а 85 се повредени. Над местото на несреќата се креваат густи облаци чад, јавуваат очевидците. Несреќата се случила нешто пред полноќ во близина на долината Темпи во Грција, соопшти Грчката противпожарна служба. Патнички воз и товарен воз се судрија во северна Грција, при што загинаа ...

Read More »

САД и Канада почнаа да го елиминираат ТикТок од владините уреди

Канада и САД ги продолжија забраните на ТикТок на владините уреди. Белата куќа им даде на федералните агенции 30 дена да ја запрат употребата на популарната апликација за социјални медиуми, спроведувајќи ја забраната одобрена од Конгресот во декември. Мерката на САД има ограничени исклучоци за спроведување на законот, националната безбедност и истражувачки цели. „Ова упатство е дел од тековната посветеност ...

Read More »

Путин го поништи декретот за поддршка на суверенитетот на Молдавија

Претседателот на Русија, Владимир Путин го укина декретот од 2012 година со кој делумно се потврдува суверенитетот на Молдавија во решавањето на иднината на Придњестровје, сепаратистички регион што се граничи со Украина, каде што Русија има трупи. Указот, во кој беше вклучена и компонента на Молдавија, ја содржеше руската надворешна политика пред 11 години, која претпоставуваше поблиски односи меѓу Москва ...

Read More »

Русија привремено се повлекува од клучниот нуклеарен договор со САД

Рускиот претседател рече дека Русија ќе го прекине учеството во Договорот за контрола на нуклеарното вооружување Нов СТАРТ, последниот голем таков договор меѓу Русија и САД. Рускиот претседател Владимир Путин најави привремено повлекување на Русија од договорот Нов СТАРТ. „Москва повеќе нема да учествува во последниот преостанат нуклеарен договор меѓу Русија и САД“, рече Путин. За време на неговото денешно обраќање ...

Read More »

Меѓународен ден на мајчиниот јазик

Денеска светот го одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик кој бил прогласен на триесеттата седница на Генералната конференција на УНЕСКО во 1999 година. Главната цел на одбележувањето на овој ден е промовирање на свеста за јазичната и културната разновидност насекаде низ светот. Јазиците се најмоќниот начин да се зачува и развива културата и да се промовира низ целиот свет. На меѓународниот ...

Read More »

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Силен земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јапонија. Епицентарот бил во близина на градот Обихиро. Засега нема информации за можни жртви. ird2023dnkfue Hokkaido, Japan Region mb 5.1 2023/02/19 18:55:42 – Event has not yet been reviewed by a seismologist. For subsequent updates and details, please see https://t.co/SR4HBIhSGR #earthquake #séisme #terremoto #지진 #地震 pic.twitter.com/sUF60u8ois — New ...

Read More »

Косово одбележа 15 години независност

Манифестациите по повод 15-годишнината од прогласувањето на независноста на Република Косово започнаа со парада на плоштадот во Приштина. Претседателката Вјоса Османи на свечената седница во Собранието рече дека во текот на 15-те години државност Косово зајакнувало како нова држава, а предизвиците ја зајакнале стабилноста . Спопмнувајќи ги особено предизвиците со Србија, таа рече дека народот „мора да биде обединет“. „И ...

Read More »

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се приближи до 42.000

Бројот на луѓе загинати во разорните земјотреси на границата меѓу Турција и Сирија се приближи до 42.000, додека напорите за пребарување и спасување продолжуваат и по десет дена од потресите. Само во Турција 36.187 луѓе загинаа во 11 провинции, соопшти денеска Турската агенција за управување со катастрофи (АФАД). Заедно со луѓето кои загина во Сирија, вкупниот број стигна до 41.838 ...

Read More »

Ердоган: Најмалку 912 загинати и 5.383 повредени во земјотресот во Турција

Најмалку 912 луѓе загинаа во Турција во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, остро ревидирајќи ги претходните бројки. Тој додаде дека во земјотресот се повредени 5.383 луѓе. Со најмалку 326 луѓе кои загинаа во деловите на Сирија кои се под контрола на владата, ова го става бројот на загинати во најмоќниот ...

Read More »