Tag Archives: Албанија

Албанија ги прекина дипломатските односи со Иран, персоналот од амбасадата да ја напушти земјата за 24 часа

Албанската Влада одлучи да ги прекине дипломатските односи со Иран по кибернападите кои беа насочени кон веб-страниците на албанската влада во јули годинава. Одлуката е донесена денеска на владината седница, а ја соопшти премиерот, Еди Рама. Преку видео порака на Фејсбук премиерот објави дека и покрај тоа што нападот бил сериозен, не ја постигнал целта. Тој информираше дека по длабински ...

Read More »

Мухамет Румбулаку нов генерален директор на албанската полиција

За нов генерален директор на албанската државна полиција е назначен Мухамет Румбулаку, кој има 29- годишно искуство во државната полиција. Педесет и две годишниот Румбулаку има чин прв офицер, бил заменик генерален директор на полицијата за јавен ред и безбедност 2009-2013 година, додека пред тоа бил директор на Полицијата на Тирана и во некои други области. За време на техничката ...

Read More »

На аеродромот во Тирана за седум месеци регистрирани 2.712.918 патници

Бројот на патници на меѓународниот аеродром во Тирана во периодот јануари – јули годинава бележи раст од 2,3 пати споредено со истиот период минатата година. Авионски превоз во седумте месеци од годинава избрале 2.712.918 патници. Само во месец јули аеродромот регистрирал 614.340 патници, што е раст од 44,8 отсто споредено со истиот месец минатата година. Во извештајот за транспортната статистика, ...

Read More »

Екслузивно: Албанија го одложи пописот на населението планиран за октомври

Албанија за идната година го  одложи пописот на населението и становите планиран за октомври годинава,  соопшти доцна попладне Институтот за статистика. Во услови на необезбедување на алатки потребни за собирање информации на терен, невозможно е да се спроведе оваа активност. Институтот за статистика останува посветен на својата цел да го спроведе пописот на населението и становите во согласност со стандардите ...

Read More »

Мета под истрага од Специјалното обвинителство за корупција и организиран криминал за две кривични дела

Специјалното обвинителство за корупција и организиран криминал, СПАК, води истрага против поранешниот претседател Илир Мета и лидер на Партијата на слободата, за две кривични дела, јави Ора њуз.  Според истиот извор против него се води истрага за кривично дело „пасивна корупција“ од член 259 од Кривичниот законик и за кривично дело „фалсификување обрасци“ од член 190 од истиот законик.  Според ...

Read More »

Нов инцидент во Албанија: Чешки државјани насилно влегле во воен објект

Ова е втор сличен инцидент за само 24 часа. Двајца албански војници се повредени откако двајцата руски државјани заедно со Украинецот се обиделе да влезат во воен објект во централна Албанија. Уште четворица чешки државјани се уапсени под сомнение за шпионажа во Албанија. Ова доаѓа по инцидентот во воениот објект во Грамш кога уапсени беа двајца руски и еден украински ...

Read More »

Стерјовски: Бара областите Голо Брдо и Гора да бидат посебни општини, а Пустец да биде именувана во општина Преспа (ВИДЕО)

Телевизијата ги пренесува ставовите на Васил Стерјовски, претседател на друштвото “Сонце”. Очекуваме на македонското малцинство да му се додадат уште две општини покрај општина Пустец, која сакаме да го смениме името во општина Преспа. Бараме општина Гора во округот Кукс и општина Голо Брдо во округот Пешкопеја, бидејќи сметаме дека реформата од 2014 година во овие области пропадна зашто македонската ...

Read More »

Тежок инцидент двајца Руси и една Украинка нападнале војниците во фабрика за производството на муниција во Албанија  

Тежок инцидент се случил во фабрика за производството на муниција во Грамш, каде двајца Руски државјани и еден Украински државјанин ги нападнале војниците кои биле таму. Тројца војници се повредени, а еден од нив е во тешка здравствена состојба. За жал, фрленото течност паднало во очи, поради што се изложени на ризик да ослепат. Тие се упатени кон болницата во Тирана. Од досегашните ...

Read More »

Делегацијата на Европската Унија во Тирана ја предупреди Албанија да се откаже од шемата за „златни пасоши“

Делегацијата на Европската Унија во Тирана ја предупреди албанската влада дека нејзиниот проект за воспоставување шема за државјанство за странски и богати инвеститори, позната и како шема за т.н. „златни пасоши“, претставува ризик за земјата и може да влијае на слободното движење на албанските граѓани во Шенген зоната, јави агенцијата „Балкан веб“. Според истиот извор, како одговор на прашањата на ...

Read More »

Во Тирана ќе се гради облакодер во форма на Скендербег

Со својот специфичен „орловски“ нос и големата брада, албанскиот национален херој, Скендербег, често е присутен на улиците и плоштадите на Албанија. Започната е конструкција на станбена зграда од 85 метри, во кои освен станови ќе има и деловни простори и продавници. Таа се наоѓа во центарот на Тирана, а е дизајнирана во облик на главата на Скендербег. Дигиталните симулации на ...

Read More »