Tag Archives: Албанија

Европската иднина на Албанија во рацете на грција

  Грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на состанокот во Дубровник со својот албански колега Еди Рама истакна дека прашањето за правата на грчкото малцинство во Албанија е клучно за поддршката на Грција во процесот на европска интеграција на Тирана, објави АНА-МПА. Состанокот на двајцата премиери дојде неколку недели откако албанскиот премиер Еди Рама поднесе измена на законот за развој ...

Read More »

Албанската опозиција денеска на масовен протест

  Обединетата албанска опозиција за денеска го најави одржувањето на „најголемиот национален протест“, со истите барања за заминување на премиерот Еди Рама и формирање преодна влада, која ќе спроведе предвремени парламентарни избори. Ќе се протестира пред Владата и за разлика од претходните, денеска протестот почнува во 18 часот. Од февруари, кога почнаа протестите, досега се одржани осум протести, од нив ...

Read More »

Албанската армија ќе се грижи за безбедноста на аеродромот во Тирана

По завчерашниот спектакуларен грабеж на 10 милиони евра на Меѓународниот аеродром во Тирана, од синоќа за безбедноста на аеродромскиот комплекс се грижат и Вооружените сили и воената полиција. Воена полиција го обезбедува периметарот околу аеродромот „Мајка Тереза”. Припадниците на армијата се распоредија на аеродромот кусо по обраќањето на албанската министерка за одбрана Олта Џачка. Ова се практикува речиси во секоја ...

Read More »

Адмир Муратај мозокот на грабежот во Тирана

Локалните власти го идентификуваа телото на убиениот разбојник, кој синоќа загина во престрелка со полицијата спектакуларниот грабеж на аеродромот „Мајка Тереза“ во Тирана. Станува збор за Адмир Муратај, добро познато лице на властите во Албанија и во Грција, пишува пораталот „Балканвеб“. Токму Адмир Муратај е маскираното лице кое му пристапило на авионот, и според неофицијални информации, заедно со криминалната група ...

Read More »

Албанија: Украдени 10 милиони евра и ликвидиран еден од разбојниците

Во Меѓународниот аеродром во Тирана ограбено е блиндирано возило кое транспортирало пари на банка од Тирана. Според првичните информации украдени се 10 милиони евра. Во грабежот учествувале повеќе маскирани и вооружени лица кои прво со ПП апарат го скршиле предното стакло на возилото. Веднаш во потрага се вклучиле припадниците на единицата за брза интервенција Ренеа. Недалеку од аеродромот, во спореден ...

Read More »

Палмер во Албанија: Бојкотот на изборите не е решение

Не сум во Албанија за да преговарам за решавање на политичката криза, изјави денеска американскиот заменик-помошник државен секретар Метју Палмер на средба со новинарите во Тирана. Тој ги охрабри сите албански политички партии да учествуваат на локалните избори што се предвидени за 30 јуни. „Откажувањето од пратеничките мандати не е решение, туку треба да се најде начин да се учествува на ...

Read More »

Албанија: Баша побара поголема организираност на антивладините протести

Претседателот на Демократската Партија одржа заедничка седница на претседателството на партијата и групата за организационите мерки за продолжување на политичката акција и на протестите закажани за 13 април. Баша побара поголема организација на протестот со цел да биде многу поброен од изминатите два. Според Баша, по враќањето на мандатите опозицијата е мнозинство. Барањето на опозицијата останува непроменето: заминување на владата ...

Read More »

Меѓувладината комисија Русија и Албанија се сретна во Москва

Работен состанок се одржа во Москва на 05.04.2019 година меѓу министерот за дигитален развој, комуникација и медиуми на Русија, Константин Носков и заменик министерот за финансии и економија на Албанија, Елтон Хаџи, кои се ко-претседатели на Меѓувладината комисија за трговска, економска и техничка соработка меѓу Руска Федерација и Албанија. Страните разговараа за широк спектар на прашања, вклучувајќи ги и можностите ...

Read More »

Албанија пред енергетска криза

Поради неповолната хидролошка состојба што условува помало производство на електрична енергија, Албанија се наоѓа пред енергетска криза. Поради тоа земјата се соочува со високи трошоци за снабдување со електрична енергија, потврдуваат извори од Албанската електроенергетска корпорација (КЕШ), која за ваквата состојба ја информирала и Владата поради потребните финансиски средства. За разлика од минатата година во ова време, сега на каскадата ...

Read More »

Албанија: Баша заминувањето на Рама е национална нужност

Опозициската Демократска партија синоќа во Драч организираше собир на плоштадот пред општината во овој албански пристанишен град. Во обраќањето пред насобраните партиски приврзаници и граѓани, лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша изјави дека „Албанците нема да се откажат се додека во Албанија нема вистинска демократија“. Дува ветрот на промени, ветрот на слободата што отсекогаш доаѓал од вашиот град. Од сите ...

Read More »