Tag Archives: Албанија

Амбасадорот на Руската Федерација Михаил Јуревич Афанасјев му врачи акредитивите на претседателот Илир Мета

На 16 септември 2019 година новоименуваниот Вонреден и Ополномоштен Амбасадор на Руската Федерација во Република Албанија, Михаил Јуревич Афанасјев му ги врачи акредитивните писма на Претседателот на Република Албанија Илир Мета. Претседателот му честиташе за стапувањето на должноста, Претседателот на Републиката ја изрази важноста за продолжување на соработката меѓу Албанија и Руската Федерација во заеднички интерес на двете земји.

Read More »

Во Тирана се одржа Меѓународна конференција „Религија како инструмент за мир“ 

Претседателот на Албанија Илир Мета во  со Стејт департментот на САД денеска организираше во Тирана меѓународната конференција „Религија како инструмент за мир”. Специјалниот гостин на претседателот Мета, беше специјалниот амбасадор на САД за претседател на САД, Доналд Трамп, за верска слобода во светот, Сем Бронвбек, претседателот на парламентите на Македонија, Албанија и Црнаа Гора, водачите на верските заедници на Македонија, ...

Read More »

Албанијa го отвори новиот стадион (ВИДЕО)

Синоќа Албанија и официјално го отвори новиот стадон кој се вика стадион „Ер Албанија“, но Франција е пресилна селекција за да се направи нешто повеќе од пораз. Албанија го отвараше новиот стадион против актуелниот Светски првак, можеби нема подобра репрезентација во моментов за ваков чин, но јасно е дека против Франција тешко може да се дојде до поволен резултат. Французите славеа ...

Read More »

Изградба на нов кружен тек ја претвори Тирана во „воена зона“

Полицијата употреби солзавец за да ја растури толпата на жители кои се спротивставуваат на рушење на објекти. Рушење на објекти каде е планирана изградба на кружен тек во Тирана изутринава предизвика судири меѓу жителите кои се спротивставуваат на ова акција и албанската полиција. Според фотографиите кои ги објавија албанските медиуми, населбата наречена “Астира“ во главниот град на албанија изутринава личела ...

Read More »

Балкански „Мини-Шенген“: Договорени десет мерки меѓу Македонија, Албанија и Србија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Република Албанија Еди Рама, на трилатерална средба во Охрид одржана на 09.11.2019 година на која разговараа и ја утврдија декларацијата со листа на приоритети и мерки за подобрување на регионалната соработка. Листа на приоритети и мерки: 1. Патување на државјани ...

Read More »

Во вооружен инцидент повреден обвинителот на Драч

Три лица, меѓу кои и обвинителот на Драч, Арјан Ндоја, се повредени доцна попладнево, откако неидентификувани напаѓачи,во близна на градот, кај надвозникот во Шкозен, пукале во возило кое се движело од Драч кон Тирана. Според албанските медуми во возилото во кое бил обнителот било пукано од возило во движење марка „мерцедес бенц“. Полицијата постави контролни пунктови на неколку места на ...

Read More »

Мисијата на ОБСЕ организираше Петтиот форум за развој на медиумите во Албанија

Мисијата на ОБСЕ во Албанија организираше годишен форум за развој на медиумите насочен кон олеснување на професионалниот дијалог на повеќе теми на албанските медиуми. На форумот присуствуваа претставници на Мисијата на ОБСЕ во Албанија, Делегацијата на Европската унија во Албанија, претставници на медиумски организации, експерти и студенти. Амбасадорот на ОБСЕ во Албанија, Бернд Борхард во својот говор рече дека овој ...

Read More »

Силен земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала утринава ја погоди Албанија, а земјотресот бил почувствуван и во Скопје, Охрид, Струга, Битола, Ресен и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Потресот бил регистриран во 06 часот и 25 минути со епицентар 175 километри југозападно од Скопје, во соседна Албанија Според досегашните податоци земјотресот во Охрид, Струга, Битола, Ресен и околината ...

Read More »

Националната гарда и додели телехранител на пратеничката Хајдари поради закани по живот

Координаторката на пратеничката група „Демократи“ Рудина Хајдари од денеска е под заштита, по добиените закани по живот. Националната гарда на Албанија и одреди телохранител, кој ќе се грижи за нејзината безбедност. Таа на последната пленарна седница на албанскиот Парламент од говорница кажа дека добива закани и е омаловажувана од колеги пратеници во просториите на нејзината канцеларија во Парламентот. Притоа го ...

Read More »

Баша предлага преодна влада во Албанија пред секои избори

Пред секои избори додека Албанија не стане членка на ЕУ да се формира преодна влада, која ќе гарантира фер и слободни избори, предлага лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша. Тој вели дека на таков начин ќе се оневозможи притисокот врз гласачите и администрацијата, злоупотребата на јавните фондови и државните средства и улогата на лицата со криминални ...

Read More »