Tag Archives: Албанија

Во Тирана се одржа предавање на темата „Малцинствата и културната различност во Тирана“

Во Салата на библиотеката на Академијата за албанолошки студии, се одржа предавање „Малцинствата и културната различност во Тирана“ го одржа д-р. Ервин Качиу од Институтот за културна антропологија и уметнички студии. Ова предавање е продолжение на Едукативната програма за културното наследство на Тирана и неговата околина што Општина Тирана, Дирекцијата за култура и културно наследство, ја организираше во текот на ...

Read More »

Рама: Поплавени се 590 куќи, евакуирани 32 семејства во поплавите

Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на социјалните мрежи реагираше во врска со состојбата со поплавите во државата и обвинувањата на опозиција дека вода се испушта од акумулациите, а се увезува струја. Пишува дека сите структури се подготвени да се справат со ситуацијата, а одговара и на обвинувањата дека продолжува да увезува енергија и покрај поволната хидрологија на каскадата на ...

Read More »

Владите на Македонија и Албанија потпишаа 21 договори и меморандуми за унапредување на билатералната соработка (ВИДЕО)

Во рамки на денешната меѓувладина седница на Македонија и Албанија, ресорните министерства од двете влади потпишаа договори и меморандуми кои се однесуваат на повеќе области. На потпишувањето присуствуваа премиерот на Македонија Димитар Ковачевски и премиерот на Албанија Еди Рама. Премиерите посочија дека ваквите договори и меморандуми уште повеќе ја зацврстуваат соработката на двете земји и нудат можност за зближување, зајакнување ...

Read More »

Кога документите зборуваат и Боговите молчат, ама не и Бугарите

Кога зборуваме за атакот кој со децении го прави Бугарија врз Македонците во Албанија со цел тие да се изјаснуваат за Бугари, а во интерес на вистината треба да посочиме дека бројни Македонци во Албанија оставиле свои сведоштва. Од нив многу јасно се гледа дека тие никогаш и никаде не пишувале дека се Бугари. Напротив, многу јасно сведочат за нивното ...

Read More »

Хакери објавија список со имиња и адреси на е-пошта на околу 600 вработени во албанската тајна служба

Хакерите од иранската група „Татковинска правда“ продолжуваат со објавување податоци на платфрмата Телеграф, одземени по кибер-нападите врз владините системи. Овојпат тие објавија список со имиња, адреси на е-пошта и телефонски броеви на околу 600 вработени во албанската тајна служба, ШИШ, откако претходно објавија податоци запрвиот разузнавач, Хелидон Бендо, меѓу другото и датумите на излез и влез од ТИМС системот. И ...

Read More »

Рама вели дека САД имаат долг за подмирување кон Албанија поради иранската опозиција МЕК

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека САД имаат долг за подмирување кон неговата држава поради засолнувањето на припадници на иранската опозиција МЕК во камп близу Драч, поради што државата се соочи со кибер-напади од Иран. Рама објаснил дека „не можете да правите сојуз со стратешки сојузници кои земаат што ви се допаѓа и отфрлате она што не ви се допаѓа”. ...

Read More »

За девет месеци Албанија ја посетиле над 6,4 милиони странски туристи

Во периодот јануари-септември годинава, Албанија ја посетиле над 6,4 милиони странски туристи, што претставува зголемување од 31,8 отсто споредено со 2021 година јавија албанските медиуми, повикувајќи се на официјалната статистика објавена денеска. Околу 6 милиони од посетителите за цел на посетата изјавиле дена е туризам или посета на роднини. Најголем раст е забележан кај посетителите од Шпанија, кои годинава се ...

Read More »

Општината Пустец е единствената во Албанија во која нема аптека

Општина Пустец, областа Мала Преспа е единствена општина во Албанија без аптека, поради што повеќе од 3 000 жители на оваа мала општина треба да поминат десетици километри за да набават лекови во Корча, Поградец или Ресен јави Ора њуз. Аптека немаме. Нема каде да набавиме ниту основни лекови за едноставни болести. Кога имаме здравствени проблеми или самите одиме до ...

Read More »

Албанскиот парламент со 94 гласови го изгласа законот за отворање на сите досиеја на тајната служба Сигурими

Албанскиот парламент, по долга и жолчна расправа, пред полноќ, со 94 гласови го изгласа законот за досиеја на државна безбедност. Воздржани беа двајца пратеници, а на гласањето на учествуваа демократските пратеници приврзаници на Сали Бериша. Владејачкото мнозинство и опозицијата ги обединија гласовите за одобрување на измените на „Законот за досиејата на државна безбедност” со што станува возможно да се отворат ...

Read More »

Почнува 22. Форум за земјоделска политика за Западен Балкан во Тирана

Оваа година, на настанот присуствуваа повеќе од 140 претставници на релевантни институции од 12 земји од Западен Балкан и пошироко на 19ти и 20ти октомври во Тирана, Албанија. Фокусот на APF 2022 беше на надминување на влијанието на глобалните предизвици врз регионот на Западен Балкан преку дизајнирање соодветни политики. Форумот за земјоделска политика 2022 се одржа под заедничко покровителство на Министерството за земјоделство и ...

Read More »