Tag Archives: Албанија

Подготвени за лансирање сателитите „Албанија 1“ и „Албанија 2“

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека се подготвени за лансирање двата сателита што ќе бидат испратени во вселената. Рама на социјалните мрежи напиша дека „двете супертехнолошки очи“ што ќе ја следат Албанија од височините, со висока прецизност и целосна јасност на сликата до 75 cm2, сателитите „Албанија 1“ и „Албанија 2“ се подготвени за лансирање во вселената од вселенскиот центар Кенеди ...

Read More »

Претседателот Бегај почна консултации со партиите за датумот на локалните избори

Претседателот Бајрам Бегај ги почна консултациите со политичките партии околу одредувањето датум на одржување на редовните локални избори идната година. Прв кај шефот на државата беше лидерот на владејачките социјалисти и актуелен премиер Еди Рама. Кабинетот на Бегај внимаваше да го почитува протоколот на одлуката нон грата и на средба кај него од побројното крило на опозициската Демократска партија беше ...

Read More »

Струјата за оние кои трошат повеќе во Албанија поскапува за четири пати

Регулаторниот завод за енергетика одобри зголемување на цената на енергијата за 4,4 пати за потрошувачите од домаќинствата кои месечно трошат повеќе од 800 киловати електрична енергија. Така, домаќинствата кои ќе ја надминат оваа вредност повеќе нема да плаќаат енергија по 9,5 лека (5 денари), туку по 42 лека (22 денари) за киловатчас. По предлогот на владата оваа цена најпрво ја ...

Read More »

Македонија и Албанија одржаа скрининг состанок со Евростат за поглавјето Статистика

Делегации од Македонија и Албанија во петокот, на 16 септември одржаа објаснувачки скрининг состанок заедно со повеќе од 30 претставници од Евростат како дел од процесот на преговори за пристапување кон Европската Унија (ЕУ). Процесот на преговори за влез во ЕУ на двете земји беше започнат на 19 јули годинава преку првите меѓувладини конференции со секоја од земјите. Следната фаза за двете ...

Read More »

Хакерите од група „Татковинска правда“ објавија тајни податоци од системот на албанската полиција

Хакерите од иранската група „Татковинска правда“ денеска објавија тајни податоци од системот на албанската полиција. По објавените досиеа од ТИМС системот и денешните од електронската пошта на доскорешниот генерален директор на полицијата, Гледис Нано веќе нема никаков сомнеж дека по кибернападите хакерите дошле до најголемите тајни податоци на полицијатa – констатира Топ чанел. Телевизијата додава дека она што е повеќе ...

Read More »

Кибер-нападот и натаму го измачува системот ТИМС на граничните премини Горица и Ќафасан

Поради кибер-нападот повторно се појавија проблеми со ТИМС системот во Албанија, овој пат главно на граничните премини во југоисточниот дел на земјата, на албанско – македонската граница. На граничните премини Горица-Стење, кај Ресен и Ќафасан кај Струга, се работи со рачни регистри, а не со технолошки систем. Според албанските медиуми на Ќафасан, кој е најфреквентен на границата со Македонија, поради проблемите вработените се принудени да работат ...

Read More »

Во Тирана потпишан Меморандум за соработка меѓу Советот на Амбасадори во Македонија и на Албанија

Делегација на Совет на Амбасадори во состав Нано Ружин претседател, Мухамед Халили и Азис Положани, членови на Извршен Одбор, вчера во Тирана беше примена од претседателот на Советот на албанските амбасадори Бесник Мустафај и раководниот борд на Советот. На средбата била дискутирана и усвоена рамката на идната соработка меѓу двата совета, како и воспоставување на соработката со други слични невладини ...

Read More »

Албанија: Кибер нападот врз системот TIMS ги парализа сите гранични премини

Кибер-нападот од Иран, чија жртва беше системот ТИМС, ги парализираше сите гранични премини на Албанија, јави Топ чанел. Нападот бил откриен од полициски специјалци во синоќа околу 22 часот, при што е блокирана работата на гранични премини Какавија, Капштица, Муриќан, Ќаф Бота, Ќафасан, пристаништата Драч и Валона и аеродромот во Тирана, наведува телевизијата. На граничниот премин Капштица поради рачните процедури ...

Read More »

Во Тирана одбележан денот на независноста на Македонија

Вчера во просториите на Македонскиот културно информативен центар во Тирана, Амбасадата организираше пригодна прослава на 8-ми септември, Денот на независноста на Република Македонија. На прославата, меѓу поканетите гости, присуствуваа и претставници од Македонското национално малцинство, македонските друштва, македонската бизнис заедница, но и новодојдените фудбалери кои настапуваат во албанските фудбалски клубови. Во својот пригоден говор амбасадорот Марковски истакна дека патотн по ...

Read More »

Ирански дипломати запалиле документи неколку часа пред да ја напуштат Албанија

Иранските дипломати запалија документи рано денеска пред да ја напуштат земјата, откако Албанија ги прекина дипломатските односи со Иран обвинувајќи ја Исламската Република за сајбер напад извршен во јули. Вчера, во видео обраќање албанскиот премиер Еди Рама рече дека им наредил на иранските дипломати и персоналот да ја затворат амбасадата и да ја напуштат земјата во рок од 24 часа. ...

Read More »