Tag Archives: Албанија

Маж спасен по седум часа минати под урнатини во Туман (ФОТО)

Во медиуми се појави фотографија на маж, целиот прекриен во прав, како го спасуваат од под урнатините во Туман кој утринава беше погоден од силниот земјотрес. Мажот на возраст од околу 50 години бил извлечен од под рушевините после седум часа. Тој не бил посериозно повреден, а веднаш му била укажана прва помош.

Read More »

Бројот на загинати во Албанија се искачи на 10

Од под урнатините во Албанија извлечени се уште две мртви тела, со што вкупниот број загинати од денешниот земјотрес се искачи на 10 лица. Најсилниот потрес се случи во 03:55 часот, а по него следувале уште неколку послаби. Епицентарот на земјотресот бил на 30 километри западно од главниот град Тирана, на длабочина од само 10 километри.

Read More »

Бројката на загинати по земјотресот во Драч се искачи на 6 лица (Видео)

  Земјотресот кој утринава пред 3:55 часот по полноќ со јачина од 6,4 степени по Рихтер и со епицентар во градот Драч во Албанија. Се стравува дека бројот би можел да биде и поголем бидејќи има оштетени, па и урнати станбени објекти. Поширокото подрачје на Драч, каде што беше епицентарот на земјотресот со магнитуда од 6,4 степени според Рихтер, е ...

Read More »

Земјотрес со јачина од 6,4 Рихтери во Драч (Видео)

Земјотресот кој утринава пред 3:55 часот по полноќ ја разбуди Македонија е со јачина од 6,4 степени по Рихтер и со епицентар во градот Драч во Албанија. Поместувањето на тлото е на длабочина од 10 километри. Предмалку во Скопје беше почувствуван многу силен земјотрес, која траеше долго, речиси 20 секунди, според кажувањата на граѓаните по социјалните мрежи. Земјотресот, покрај во ...

Read More »

Блуши: Доколку се смени Уставот, претседателот со народот ќе влезе во Собрание

По најавите од страна на владејачкото мнозинство во Албанија, дека ќе го сменат Уставот во надлежностите за давање заклетва кај шефот на државата, реагираше Теди Блуши, портпарол на претседателот Илир Мета. Тој најави дека доколку се случи тоа „претседателот ќе биде во Собрание заедно со народот“. Во врска со најавата неуставнот Парламент да одлучи да ги одземе уставни ингеренции на ...

Read More »

Македонија: Дебрца и општина Грамш од Албанија го започнаа ЕУ проектот: Нови можности за безбедни зимски авантури“

Денес во градот Грамш регион Елбасан, Албанија, во кој живеат околу 9000 жители и е центар на општината Грамш, со околу 36.000 жители, градоначалникот на општина Дебрца, Зоран Ногачески, оствари средба со градоначалникот Клодиан Таце. Средбата беше по повод започнувањето со реализација на проектот „Нови можности за безбедни зимски авантури“,кој во рамките на Програмата на ЕУ за прекугранична соработка меѓу ...

Read More »

Амбасадорот на Руската Федерација Михаил Јуревич Афанасјев му врачи акредитивите на претседателот Илир Мета

На 16 септември 2019 година новоименуваниот Вонреден и Ополномоштен Амбасадор на Руската Федерација во Република Албанија, Михаил Јуревич Афанасјев му ги врачи акредитивните писма на Претседателот на Република Албанија Илир Мета. Претседателот му честиташе за стапувањето на должноста, Претседателот на Републиката ја изрази важноста за продолжување на соработката меѓу Албанија и Руската Федерација во заеднички интерес на двете земји.

Read More »

Во Тирана се одржа Меѓународна конференција „Религија како инструмент за мир“ 

Претседателот на Албанија Илир Мета во  со Стејт департментот на САД денеска организираше во Тирана меѓународната конференција „Религија како инструмент за мир”. Специјалниот гостин на претседателот Мета, беше специјалниот амбасадор на САД за претседател на САД, Доналд Трамп, за верска слобода во светот, Сем Бронвбек, претседателот на парламентите на Македонија, Албанија и Црнаа Гора, водачите на верските заедници на Македонија, ...

Read More »

Албанијa го отвори новиот стадион (ВИДЕО)

Синоќа Албанија и официјално го отвори новиот стадон кој се вика стадион „Ер Албанија“, но Франција е пресилна селекција за да се направи нешто повеќе од пораз. Албанија го отвараше новиот стадион против актуелниот Светски првак, можеби нема подобра репрезентација во моментов за ваков чин, но јасно е дека против Франција тешко може да се дојде до поволен резултат. Французите славеа ...

Read More »

Изградба на нов кружен тек ја претвори Тирана во „воена зона“

Полицијата употреби солзавец за да ја растури толпата на жители кои се спротивставуваат на рушење на објекти. Рушење на објекти каде е планирана изградба на кружен тек во Тирана изутринава предизвика судири меѓу жителите кои се спротивставуваат на ова акција и албанската полиција. Според фотографиите кои ги објавија албанските медиуми, населбата наречена “Астира“ во главниот град на албанија изутринава личела ...

Read More »