Tag Archives: Албанија

Средба Рустеми-Бербери: Изградба на сегментот Струга-Ќафасан-Елбасан олеснување во циркулацијата на возила, услуги и стоки

Генералниот директор на Јавното претпријатие за државни патишта на Македонија, Ејуп Рустеми денеска во Тирана оствари средба со директорот на Албанската управа за патишта, Евис Бербери. Рустеми и Бербери подетално разговараа за имплементацијата на неколку клучни проекти како што е проектот за Коридор 8 и Граничен премин „Ќафасан-Струга“. Бербери го запознал својот соговорник со проширувањето на патниот правец од  Елбасан ...

Read More »

Во Тирана се потпиша договор за соработка меѓу Владата на Македонија и Албанија за развој на инфраструктурни проекти

Потпретседателот на Владата за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес во Тирана потпиша договор за соработка меѓу Владата на Македонија и Владата на Албанија за развој на инфраструктурни проекти, логистичка безбедност и ефикасност на транспортот на стоки меѓу двете земји. Според Груби, овој проект ги надминува димензиите на национален проект и е од стратешко значење за развојот ...

Read More »

Министрите Нуредини, Кумбаро и Алиу го потпишаа договорот за најголемиот прекуграничен парк во Европа

Националниот парк Маврово и Националниот парк Шар Планина во Македонија, Паркот на природата Кораб-Коритник во Албанија и Националниот парк Шари во Косово наскоро ќе бидат дел од прекуграничен парк, најголем од ваков вид во Европа, со површина над 242 илјади хектари. По повод Меѓународниот ден на планините, во Тирана се одржа меѓуресорска средба меѓу министерот за животна средина и просторно ...

Read More »

Патот Елбасан – Ќафасан ќе биде со четири ленти (ВИДЕО)

Проширувањето на патот Елбасан – Ќафасан ќе биде со четири ленти, делницата е  важен дел од коридор 8-м. Вицепремиерката Белинда Балуку, истовремено и министерка за инфраструктура и енергетика, најави дека со оваа инвестиција ќе се зголеми безбедноста на патиштата и ќе се „Патната  делницата Елбасан – Ќафасан ќе се трансформира во пат со четири ленти, како дел од коридор 8-м исполнувајќи ги сите стандарди. Долгоочекувана ...

Read More »

Владата одобри склучување на Спогодба со Албанија за бесплатен пристап до дел од пристаниште во Драч

Владата на денешната 108. седница, на предлог на Министерството за политички систем и односи помеѓу заедниците, го разгледа и прифати Извештајот за извршени преговори за склучување на Спогодбата за соработка меѓу Владата на Република  Македонија и Советот на министри на Република Албанија за развој на инфраструктурни проекти, логистичка безбедност и ефикасност на транспортна стоки меѓу двете земји. -Разгледан е и прифатен и усогласениот текст на Спогодбата. Се работи, според посоченото од страна на Министерството ...

Read More »

Европската комисија ја предупреди Албанија да се откаже од проектот со златниот пасош зашто ги ризикува визите

Албанија треба да се откаже од спроведување на програмата за Златен пасош позната и како „шема за државјанство на инвеститори“ и да ја укине правната основа за таква програма со примена на нови измени во Законот за државјанство. Оваа е препорака од Европската комисија во нејзиниот петти извештај во рамките на механизмот за суспензија на визите, во кој посочува дека ...

Read More »

Спасовски и Чучи потпишаа обновени аранжмани со Европската Комисија за борба против тероризмот во Западен Балкан

Комисијата денеска потпиша ревизија на билатералните аранжмани со Албанија и Македонија, обновувајќи ги активностите за спроведување на Заедничкиот план за акција за борба против тероризмот во Западен Балкан. Ова дополнително ќе ја надогради соработката во полето на борбата против тероризам, спречување и борба против насилен екстремизам. Аранжманите ги потпишаа Комесарката за внатрешни работи Илва Јохансон, министерот за внатрешни работи на ...

Read More »

Декларација од самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

На самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана денеска беше потпишана Декларација во која ЕУ уште еднаш ја потврдува својата целосна и недвосмислена посветеност на перспективата за членство на Западен Балкан во Европската Унија и повикува на забрзување на пристапниот процес заснован на кредибилни реформи од страна на партнерите, фер и ригорозни услови, како и принципот на сопствените заслуги. Во декларацијата се наведува дека ЕУ ги ...

Read More »

Бериша нападнат на протестот во Тирана, напаѓачот одвај спаси жива глава (ВИДЕО)

Откако го нападнал Бериша, напаѓачот потоа бил удиран со тупаници од телохранителите и симпатизерите на Демократската партија. Кратко потоа, тој бил уапсен од албанската полиција. Лидерот на Демократската партија во Албанија, Сали Бериша, денеска бил физички нападнат од граѓанин додека се движел со демонстрантите кон главниот булевар за време на протестот што се одржува во Тирана, каде што денеска се ...

Read More »

Рама: Околу 6,8 милиони странски туристи ја посетиле Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама објави статистика за бројот на странски туристи во земјата, при што наведува дека 2022 година била многу успешна за туризмот, следејќи го нагорниот тренд во однос на 2021 година. Според него „2022 година бележи и нови туристички текови, кои се надополнија на гостите кои ние како држава ги пречекуваме секоја година“. Рама наведе дека годинава се ...

Read More »