Tag Archives: англија

Британската опозиција презеде контрола врз Парламентот

Борис Џонсон загуби со 328 гласа кои беа ЗА да се донесе новиот закон со кој ќе се бара одложување на рокот за излез на Велика Британија, со цел да се спречи Брегзит без договор, на 31 октомври. Против овој закон гласаа 301 пратеник. Меѓу пратениците кои гласаа ЗА и против владата се и 20тина Ториевци кои му го свртеа ...

Read More »

Гардијан: Британските дипломати ќе се повлечат од работата на ЕУ 

Лондонскиот весник „Гардијан“ објави дека за неколку дена британските дипломати ќе се повлечат од институционалните структури на ЕУ, како што е планирано од владата на Борис Џонсон. „Во обид да се засили пораката дека Велика Британија ќе ја напушти ЕУ до 31 октомври, британските дипломати ќе престанат да присуствуваат на дневните состаноци во Брисел“, пишува весникот и додава дека тој ...

Read More »

Сан: Секој десетти затвореник во Велика Британија е Албанец

Еден од 10 затвореници во Велика Британија е Албанец, пишува британски Сан и истакнува дека тие веќе одамна го контролираат пазарот со кокаин во земјата. Британското Министерство за правда соопшти дека кога станува збор за криминал, Албанците ги надминале Полјаците во Велика Британија според бројот на затвореници во земјата. Во англиските затвори, во јуни годинава, има 876 Албанци од 9.089 странски престапници, ...

Read More »

Началникот на ГШ на Армијата на Македонија во посета на Вооружените сили на Обединетото Кралство

Началникот на генералштабот на Армијата на Република Македонија генерал потполковник Васко Ѓурчиновски, кој се наоѓа во работна посета на Вооружените сили на Обединетото Кралство, престојуваше во Министерството за одбрана каде оствари средби со заменик на началникот на здружениот штаб на одбраната на Обединетото Кралство, генерал, Сер, Гордон Месинџер и со Директорот на Евроатланската безбедност, г-дин Ник Гур. За време на ...

Read More »

Македонија У19 ја победи Англија

Репрезентацијата на Македонија до 19 години оствари голема победа со резултат 2:0 над Англија во последниот натпревар од елитниот квалификацискиот турнир на УЕФА за пласман во Европското Првенство. За жал овој триумф важи само за престиж, затоа што не не искачи повеќе од последното место на табелата, на која прва остана Англија со што автоматски си обезбеди пласман во Европското ...

Read More »

МИ6: Велика Британија пред најалармантна закана од исламистите

Велика Британија се соочува со најалармантна закана од исламистички екстремисти кои се обидуваат да спроведат масовни напади за кои често се потребни само неколку дена за да се подготват, изјави денес шефот на британската разузнавачка служба МИ6, Ендре Паркер. Велика Британија се наоѓа пред најалармантна закана од исламиски екстремисти, кои планираат да изведат масовни напади, изјави денеска шефот на британската ...

Read More »

Лондон aвтомобил се заби во пешаци неколку повредени

Лондонската полиција соопшти  дека автомобил се втурнал во пешаци, пренесува. Итната помош пристигнала пред Музејот за историја на природата во Лондон. Од полицијата рекоа дека неколку лица се повредени, а едно лице е уапсено. Полицијата соопшти дека повеќе детали за инцидентот ќе бидат накнадно објавени, откако ќе се утврдат околностите и евентуалниот мотив.

Read More »

Кралицата Елизабета ќе го предаде тронот

Постои можност британската кралица Елизабета 2 да го предаде тронот на синот принцот Чарлс за да стане крал. Весникот Мирор во веста која ја заснова на информации од британскиот кралски дворец истакнува дека 92 годишната кралица Елизабета 2, на блиските соработници им најавила дека круната се подготвува да ја предаде на 95 годишна возраст. По тој повод започнале подготовките во ...

Read More »

Едно загинат и 10 повредени при напад пред џамија во Лондон

Едно лице загина, а 10 други се повредени, кога маж со комби синоќа по полноќ влета во група верници кои излегувале од џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк, соопшти полицијата. Едно лице загина на самото место. Осуммина се хоспотализирани, а на две лица им беше укажана медицинска помош на местото наљ настанот, се наведува во соопштението на лондонската полиција. Напаѓачот ...

Read More »

Гори станбена зграда на 24 ката во Лондон (ВИДЕО)

  Кула во Лондон со 24 спрата избувнал пожар на 4-от спрат кој се проширил до врвот, за набрзо да прерасне во масовен пламен.  Има заглавено станари на повисоките катови, а лондонската противпожарна бригата има активирано 40 возила и над 400 пожарникари во гасењето. Тоа е највисоката зграда наречена Grenfell Tower, која изградена во 1974 година, во западен Лондон и ...

Read More »