Tag Archives: Македонија

Македонија со 7 натпреварувачи на Светско првенство во параглајдерство во Албанија

  Од 05 – 14 мај 2017 година во Валона, Албанија се одржаа Светско првенство во параглајдерство – Прецизно слетување. На Светско првенство во параглајдерство учествуваа стотина натпреварувачи-пилоти на параглајдери, од 20-тина држави од целиот свет. Репрезентација на Македонија беше составена од 7 натпреварувачи-пилоти на параглајдери подржано од Агенцијата за малди и спорт на Македонија.  

Read More »

Грчки аналитичар: 99 проценти од земјите ќе поддржат Македонија да се вика Република Македонија

Останувам на ставот дека Грција треба да го признае уставното име на Република Македонија, вели за весникот „Дневник“ грчкиот новинар и аналитичар Такис Михас, по објавувањето на анализата под наслов „Македонија и Источна Германија“ во која говори за тоа колку се коректни и конзистентни, но и селективни ставовите на грчката надворешна политика. Ако направиме анкета во целиот свет и ако ...

Read More »

Тајм: Македонија е најевтината земја за живот во регионот

Македонија е десетта најевтина земја за живеење на листата што ја изготви американската консултантска куќа GoBankingRates, a ja објави Тајм магазинот. На листата се рангирани вкупно 112 земји ширум светот со споредба на трошоците за живот во однос на Њујорк. Македонија е на десетто место, Босна на 11, Србија на 18, Грција на 19-то, Бугарија на 20-то, Црна Гора на ...

Read More »

ИРИ: На локалните избори 27 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 16 за СДСМ

  Мнозинството граѓани на Република Македонија на локалните избори најголема поддршка би добила ВМРО-ДПМНЕ, а по неа СДСМ, ДУИ и БЕСА, покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена преку интервјуа лице-во-лице врз репрезентативен примерок од 1.108 граѓани во периодот од 4 до 12 март годинава. На прашањето колку сте расположени да гласате на претстојните локални избори 61 отсто ...

Read More »

Триумф на македонската убавина во Кипар

Во Кирениа, Кипар викендов се одржа изборот на Мис Медитеранот 2017. Победничка е нашата претставничка, 16 годишната Евгенија Ризова од Скопје. Титулата Прва придружничка ја освои претставничката на Италија Раљел Домингос, а Втора придружничка е исто така од Македонија, Ивана Ѓеорѓиевска, 18 години од Скопје. И преостанатите две наши претставнички успеаја да освојат титули. Кумановчанката Ангела Спасовска 18 години ја ...

Read More »

Македонци од Австралија испратија писма до амбасадорите на САД и европските земји

Повеќе македонски организации од Западна Австралија испратија писмо до амбасадорите на САД и на низа европски држави во Австралија, во кое се изразува гнев и протест против мешањето во внатрешните политички прашања на Република Македонија.”Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, во соработка со Стејт Департментот, продолжи да дава отворена поддршка на албански сепаратисти и екстремисти, со што се дестабилизираат Македонија ...

Read More »

Три гасоводи со должина од 200 километри и вредност од 80 милиони евра се градат во Македонија

Процесот на гасификација тече со одлична динамика, онака како што предвидовме. Откако се заврши една гасоводна линија меѓу Куманово и Штип, сега, во моментов, се градат три гасоводи во Македонија: меѓу Штип и Неготино, Неготино – Кавадарци – Прилеп – Битола, Скопје – Тетово – Гостивар, сите во вредност од над 80 милиони евра, а во должина од околу 200 ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Македонија учествуваше на Форумот “Еден појас, еден пат” во Пекинг

Заменик претседателот на Владата на РМ и Министер за надворешни работи, Никола Попоски, учествуваше на Форумот “Еден појас, еден пат” што се одржува во Пекинг, Народна Република Кина. На Форумот, на кој учествуваат голем број шефови на држави и влади, се разговараше за перспективите и за идните активности во рамките на овој кинески мега-проект за инфраструктурно и економско поврзување на ...

Read More »

Земјотрес со магнитуда 4,2 степени почувствуван во Скопје

  Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје, и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 4 километри североисточно од Арачиново и 6 километри северно од Марино на длабочина од два километра. Земјотресот предизвика вознемиреност кај скопјани, и се почувствува и во повисоките ...

Read More »