Tag Archives: Македонија

Земјотрес со магнитуда 4,2 степени почувствуван во Скопје

  Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје, и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 4 километри североисточно од Арачиново и 6 километри северно од Марино на длабочина од два километра. Земјотресот предизвика вознемиреност кај скопјани, и се почувствува и во повисоките ...

Read More »

Mакедонска изворна музика од Егејска Македонија на Грчката државна телевизија ЕРТ2 (ВИДЕО)

Во евровизиската ноќ кога сите зборуваат за настапот на Јана Бурчевска, а грчката државна телевизија дури и го покри со реклами нејзиното видео со кое се претставува и со преносот директно влезе во настапот на Јана, на вториот канал на јавниот сервис се случуваше нешто што ретко се гледа во грчката јавност. Во серијалот ,,Тајните на музиката’’, вчера беше прикажана ...

Read More »

„ДНК“ ќе го прослави 15-от роденден

Панчо и Андреј, предводниците на македонската аренби-сцена, вечерва ќе одржат голем славенички концерт во арената „Метрополис“ во Скопје, со кој ќе одбележат 15 години на македонската естрада. Наедно, тоа ќе биде и концертна промоција на нивниот нов албум „Уште еден ден“. Неуморните мајстори за забава ќе настапат во придружба на својот бенд, со кој ќе ги изведат најголемите хитови, кои ...

Read More »

Чествување на Конески и претставување на Османли на Саем во Солун

  На меѓународниот Саем на книгата во Солун кој се одржува од 11 до 14 мај со две последователни манифестации, денеска се одржa чествување на дел од македонското современо книжевно творештво пред сѐ на делото на великанот на македонската книжевност Блаже Конески, како и на дел од прозното творештво на современиот македонски автор Томислав Османли. На иницијатива на Конзулатот во ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ќе учестува на 62 конгрес на Федералната Унија на Европските Националности

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ќе учестува на 62 конгрес на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) што ќе се одржи од 17 до 21 мај 2017 година во Клуј-Напока / Република Романија. Конгресот се организира од Демократскиот сојуз на Унгарците во Романија, организација која ги застапува Унгарското малцинство во Романија. Kе има 250 претставници на малцинствата од цела Европа на Конгресот, ...

Read More »

Ватикан со документ за постоењето на Македонците во 17 век

  Според документи што се чуваат во Архивот на Светиот Престол, во Македонија никогаш не живееле Бугари или Срби туку Македонци. Во огромниот фонд на Ватикан има многу интересни и сензационални сведоштва за Македонија и за Македонците, кои покриваат период од 1622 до 1644 година. Имено, Ватикан во 1619 година доделувала стипендии на Македонци! Станува збор за Илирскиот колеџ, Словенски ...

Read More »

Спектакуларен концерт на Ансамблот „Македонија“ во Белград

Ансамблот Македонија продолжувајќи ја Балканската концертна турнеја, вчеравечер одржа концерт со најдобрите ансамбли од Србија и регионот. Публиката имаше можност да ужива во перофмансот на Ансамбал „Македонија“, АКУД „Бранко Крсманович“-Белград, АКУД „Шпанац“-Белград, КУД „Башчаршија“- Сараево и Ансамбл „Вила“-Нови Сад. Голема благодарност до Алимо традитионал гроуп за беспрекорната организација и заложбата, овие ансамбли да настапат заедно на една сцена. Меѓу публиката имаше и преставници на Националниот ...

Read More »

Вардар му одржа лекција на Металург

  Ракометарите на Вардар направија чекор до задржување на шампионската титула, откако во реванш средбата од домашниот плејоф го победија Металург со 38-25 (20-13). Сега сме израмнети со Металург на табелата, но имаме подобра меѓусебна гол разлика. До крајот на плејофот остануваат уште четири кола. Вардарци се пред освојување на 11 титула во домашното првенство што би бил трета титула ...

Read More »

ЕУ ќе ги прими балканските земји по Брегзи

­ Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини изјави дека е „сигурна“ оти по заминувањето на Велика Британија од Унијата, „нејзината иднина нема да остане на 27 членки бидејќи ќе имаме нови земји членки“. ­ Мислам на балканските земји со кои преговараме за членство во ЕУ. Повеќето за тој процес зборуваат како процес на „проширување“, но ...

Read More »