Tag Archives: Македонци во Албанија

Стерјовски: Суштината на тужбата е да нè замолчат како партија, да ги замолчат и сите македонски друштва и Македонци во Албанија

„Суштината на тужбата е да нè замолчат како партија, да ги замолчат и сите македонски друштва и Македонци во Албанија со цел големобугарската асимилаторска политика да ги остварува своите цели за бугаризација во албанската држава. Фактите и правдината се на нашата страна, но сепак, потребна ни е правна и експертска помош по однос на тужбата од бугарската фондација, имајќи предвид ...

Read More »

Никола Ѓурѓај за Канал 5 ТВ: Македонците од Албанија со декларација бараат одржување на нов Попис (ВИДЕО)

Во декларацијата од 8 точки објвена од МД “Илинден”-Тирана, обвинуваат за пописен фалсификат и велат дека ги отфрлаат резултатите кои според нив, не се прифатливи за нив, но и за останатите малцинства. Посочуваат и дека и покрај постојаните предупредувања, институциите и власта во Албанија не сториле ништо за како што велат, пописниот фалсификат, но и за грубото мешање на Бугарија ...

Read More »

Мицкоски: Владата има сериозна намера да се грижи за македонското население секаде низ светот и во соседните земји, меѓу кои и Албанија

Премиерот на Македонија Христијан Мицкоски изјави дека за се’ што се случува со Бугарија виновна е Владата на СДСМ и ДУИ, која оставила празен простор за бугарската пропаганда. Прашан за коментар за пропагандата на Бугарија во Албанија во однос на пишувањето на Македонците како бугарско малцинство, Мицкоски уверува дека Владата има сериозна намера да се грижи за македонското население секаде низ ...

Read More »

Претставници на Македонците од Албанија на средба со министерката за образование и наука Јаневска

Претставници на Македонците од Албанија денеска се сретнаа со министерката за образование и наука Весна Јаневска. Според Панди Јани, претседател на огранокот на Партијата на слободата, за Мала Преспа, на средбата присуствувале и Едмонд Темелко, поранешен градоначалник на општина Пустец и претседател на организацијата за заштита на правата на Македонците во Албанија – „Друштво Преспа, потпретседателот Спиро Малевски и членот ...

Read More »

Ѓурѓај за Алфа: Лани ја алармиравме власта дека се „купуваат“ луѓе и делат бугарски пасоши, но залудно (ВИДЕО)

Бугарскиот амбасадор во Албанија работеше на терен и со пари и пропаганда ги купуваа Македонците од албанските села. Алармиравме во МНР лани и во македонската амбасада воТирана, но залудно, ништо не преземеаа- револтиран поради пописните резултати во Албанија појаснува претседателот на здружението Илинден од Албанија. Според информациите на македонските здруженија, на македонското малцинство во Албанија им се продавале бугарски пасоши ...

Read More »

Македонското и другите малцинства во Албанија најавуваат декларација и бараат нов попис

Македонското и другите малцинства во Албанија ќе излезат со заедничка декларација за непризнавање на резултатите од пописот кај нашиот западен сосед и официјално ќе побараат спроведување на нова статистичка операција. Ова го најави претседателот на македонската партија МАЕИ. Во декларацијата ќе бидат наведени цврсти докази дека истите се фалсификувани и чиста манипулација и истакна дека ќе ја достават до сите ...

Read More »

Албанија ја исправи грешката на пописните резултати сега пишува Македонци

Институт за статистика денеска го корегираше името па наместо Северномакедонци како што беа запишани во пописните резултати сега пишува Македонци за сите оние албански државјани што се изјасниле како Македонци. Промената доаѓа по реакцијата на македонското Министерство за надворешни работи (МНР) и средбата на министерот Тимчо Муцунски со неговиот албански колега Хасани на форумот во Дубровник. Заедно со претседателот на ...

Read More »

Во Скопје беше промовирана книгата „Последните православни семејства во подрачјето Дебарско Поле во Р. Албанија” од Спиро Дуковски (ФОТО)

На 19. 06. 2024 година во КИЦ во Скопје беше промовирана книгата „Последните православни семејства во подрачјето Дебарско Поле во Р. Албанија” од Спиро Дуковски. Промотори на овој труд беа проф. д-р Катерина Тодороска и проф. д-р Андријана Јаневска. Според зборовите на проф. д-р Катерина Тодороска овој труд има големо значење, не само за историјата на Македонците во Албанија, туку ...

Read More »