Tag Archives: Македонци во Албанија

Потрага по корените на Горан Стефановски: „Домот е таму каде што боли“

Корените на родот на Горан Стефановски се од селото Ербеле, во денешна Албанија Иван Антоновски „Сè се движи. Птиците и јагулите, заедниците и поединците, атомите, молекулите. Постои миграција, во простор и време, ширење и мешање и повторно мешање на култури и форми и идеи. Тоа е суштинско нешто: метаморфоза, трансформација, спогодување и адаптација. Тоа е животот. Хенинг Манкел еднаш напишал: ...

Read More »

Поквалитетна здравствена заштита и инфраструктура, ветува Колефски во изборната програма

Барајќи ја довербата за втор мандат на претстојните локални избори во Албанија, актуелниот градоначалник на општина Пустец Пали Колефски презентираше дел од програмата која, како што нагласи, „со ваша поддршка ќе можеме да ја решиме секоја мака за нас и нашите деца“. Еден од приоритетите е подобрување на условите во здравствените установи, во инфраструктурата, како и отворањето на граничниот премин ...

Read More »

Мета од Пустец: Да овозможиме прекрасната македонска заедница да го зачува својот национален идентитет

Во Пустец попладнево беше одржан изборен собир на кој пред жителите се претстави кандидатот за градоначалник Панди Јани, а се обрати и лидерот на Партијата на слободата, Илир Мета. Овде живее една прекрасна заедница, за која, добро знаете имам посебна почит. И кога бев претседател на државата, Пустец беше општина која најмногу сум ја посетувал во мојот петгодишен мандат. И ...

Read More »

На Универзитетот во Корча од идната академска година ќе може да се изучува македонскиот јазик и култура

Од идната 2023/2024 академска година на Универзитетот “Фан С. Ноли” во албанскиот град Корча, на катедрата за албански јазик ќе може, како подпредмет(по избор) да се изучува македонскиот јазик и култура. Ова го соопшти Јонела Спахо, деканка на Педагошкиот факултет во Корча при посетата на Пустец,  претставувајќи ја новата програма „Албански јазик и книжевност и јазикот и култура на малцинствата”. ...

Read More »

Екипата од Туминец победник на велигденскиот фудбалски турнир на Општина Пустец

Фудбалската екипа од село Туминец е победник на овогодинешниот турнир што се одржа во Долна Горица, Општина Пустец, Младите фудбалери од Туминец беа подобри во финалето против екипата на Пустец. Фудбалскиот турнир организиран од Општина Пустец традиционално се одржува по повод големиот празник Христовото воскресение Велигден, кога Македонците, кои живеат и работат во други земји, главно во соседните, се враќаат ...

Read More »

Двајца Македонци кандидати за градоначалник на Општина Пустец

  Двајца Македонци се кандидати за градоначалник на Општина Пустец, областа Мала Преспа на локалните избори во Албанија, кои ќе се одржат на 14 мај, каде мнозинство е македонското население. Актуелниот градоначалник Пали Колефски  како заеднички кандидат на владејачката Социјалистичка партија и Македонска алијанса за европска интеграција, вели дека очекува голема поддршка од граѓаните и победа за да се реализираат ...

Read More »

Коалицијата „Заедно победуваме“ ја започна изборната кампања во Пустец со промоција на Панди Јани за градоначалник

Коалицијата „Заедно победуваме“ предводена од Партијата на слободата на поранешниот албански претседател Илир Мета, ја започна изборната кампања во Пустец, со промоција на Панди Јани за градоначалник и членовите за 15 члениот општински совет. Во Пустец го промовираме идниот градоначалник на општината, Панди Јани и со структурите на Заедничкиот штаб на Коалицијата „Заедно победуваме“, на која учествува и пратеникот Едмонд ...

Read More »

Македонците во Албанија според традициите го одбележаа Воскресението Христово – Велигден

Најголемиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден беше одбележан насекаде низ Албанија каде живеат православни Македонци, како во Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови Тирана, Корча, Подградец, Елбасан, Драч и други градови. На Велигден, Македонци во Албанија славеа со своите најблиски, во домашна атмосфера и со богата трпеза, додека прославата на празникот започна на Велики четврток уште пред изгрејсонце ...

Read More »

Јани ги повика граѓаните слободно да го дадат својот глас на локалните избори во Албанија

Кандидатот за градоначалник на единствената македонска општина во Албанија Пустец, Панди Јани обвини дека актуелната локална власт започнала да врши притисок врз општинската администрација и ги повика граѓаните да не плашат и слободно да го дадат својот глас. Локалните власти исплашени од поразот што им следува на 14 мај, започнаа да вршат притисок врз општинската администрација. Ги повикувам сите вработени ...

Read More »