Tag Archives: Македонци во Албанија

Македонското друштво “Сонце”во Фиер со штанд на уметнички дела и ракотворби

Во албанскиот град Фиер во изминатите два дена се одржа саем во рамки на  проектот  “Зачувување и промоција на културата и потеклото на националните малцинства преку уметност и занаетчиство”. Покрај другите друштва на малцинствата,  со свој штанд се претстави и Македонското друштво “Сонце”, кој, според претседателот на друштвото Васил Стерјовски бил меѓу најпосетените. Нашето друштво се претстави со свој штанд ...

Read More »

Министер за локална самоуправа ќе биде Арбјан Мазнику потекнува од Врница, областа Голо Брдо

Премиерот и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама, на денешното партиско собрание соопшти за реконструкција на владиниот кабинет, а целосно е сменет и Секретаријатот на партијата. Рама најави и формирање на министер за локална самоуправа каде прв човек ќе биде Арбјан Мазнику, актуелен заменик градоначалник на Тирана, Македонец чиј татко потекнува од село Врница, областа Голо Брдо. Ова не му ...

Read More »

Македонецот, Јован Шкмби стана советник во советот на општина Поградец

Централната изборна комисија денеска разгледала повеќе прашања од нејзина надлежност во тие рамки и пополнувањето на испразнети места во советите на неколку општини, меѓу нив и Поградец. На локалните избори што се одржа на 14 мај годинава МАЕИ беше во коалиција со Социјалистичка партија и свои кандидати имаше на листата на социјалистите, освен за општина Пустец каде настапи самостојно, но ...

Read More »

Македонците во Ербеле, во областа Долен Дебар или Поле, го одбележаа празникот Преображение Господово

Се собраа Македонци од двете страни на границата во Ербеле, во областа Долен Дебар или Поле, инаку блиску до Дебар, кај црквата Свето преображение која датира од 12 век и е под заштита на албанската држава, како споменик на културата уште од 1970 година. На оваа црква Бигорски манастир ѝ има подарено 12 икони. Денешниот христијански празник, Преображение Господово, кој ...

Read More »

Проф. Мирче Стојноски за дејноста на бугарските емисари сред Македонците во Албанија

Проф. Мирче Стојаноски е роден на 07. 08. 1952 година во с. Нерези, струшко. После завршувањето на основното и средното образование, проф. Мирче Стојноски се запишал и завршил студии по англиски јазик на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. Негувањето на мајчиниот македонски јазик не му пречело активно да ги зборува и англиски и албански јазик. Работел ...

Read More »

Репортажа на мкд.мк за Македонците во Албанија

Разгоропадена помеѓу Националниот парк „Преспа парк“ и Преспанското езеро општина Пустец  е најмала општина во Албанија со 5300 жители населена со етнички Македонци. Можеби не живеат во материјално изобилие ама горди се на својот чесен и достоинствен живот. А за живот не им треба многу. Само сакаат да имаат исти услови за развој како и сите други. И уште нешто. Нивната Македонија ...

Read More »

Сајкоски во посета на Македонците во Албанија: Разговаравме за положбата и правата на Македонците, за националната посебност и поголема прекугранична соработка

Денес остваривме средба со Македонците во Мала Преспа, Пустец. На средбата разговаравме за положбата и правата на Македонците во Република Албанија, за негувањето и афирмацијата на македонската посебност и македонскиот национален дух, за поголема прекугранична соработка за која цел сме во план за отворање на задграничен комитет, информира Ѓорѓија Сајкоски од ВМРО-ДПМНЕ. Република Македонија и Република Албанија негуваат и градат ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана ги осудува обидите на европратеникот Ковачев за преставување на Македонците во областа Гора како Бугари

Македонското друштво “Илинден“-Тирана најостро ги осудува произволните и крајно навредливи изјави во однос на населението во Гора како бугарско. Имено, во својство на европратеник, при неговата посета на Република Албанија на 23. 06. 2023 година, Ковачев објави дека се сретнал со бугарска заедници во регионот Гора“. Секому е јасно дека бугарската држава со години врши невиден притисок врз македонското национално ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција со осуда на обидите европратеникот Ковачев за преставување на Македонците во Гора како Бугари

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), реагираше во врска на посетата на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на областа Гора, кој, како што беше објавено, „бил во посета на Бугарите“. Во реакцијата на МАЕИ се осудува однесувањето на европратеникот Ковачев и бугарскиот амбасадор во Албанија, кои заедно со други дипломати од Бугарската амбасада во Тирана, давајќи лажни ветувања за помош од ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана со свој преставниц во рамки на проектот “Иднината е во потеклото”

Преставници на Македонско друштво “Илинден”-Тирана учествуваше на активност во рамки на проектот „Иднината е во потеклото”, поддржан од Комитетот за национални малцинства при владата на Република Албанија. На настанот организиран од припадниците на грчкото малцинство, кој се одржа на фармата Фустанела-Петрела, претставниците на малцинствата се претставија со традиционална храна и носии. Македонското национално малциство се претстави со Македонско друштво “Сонце” ...

Read More »