Tag Archives: Македонци во Албанија

Македонска алијанса за европска интеграција со осуда на обидите европратеникот Ковачев за преставување на Македонците во Гора како Бугари

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), реагираше во врска на посетата на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на областа Гора, кој, како што беше објавено, „бил во посета на Бугарите“. Во реакцијата на МАЕИ се осудува однесувањето на европратеникот Ковачев и бугарскиот амбасадор во Албанија, кои заедно со други дипломати од Бугарската амбасада во Тирана, давајќи лажни ветувања за помош од ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана со свој преставниц во рамки на проектот “Иднината е во потеклото”

Преставници на Македонско друштво “Илинден”-Тирана учествуваше на активност во рамки на проектот „Иднината е во потеклото”, поддржан од Комитетот за национални малцинства при владата на Република Албанија. На настанот организиран од припадниците на грчкото малцинство, кој се одржа на фармата Фустанела-Петрела, претставниците на малцинствата се претставија со традиционална храна и носии. Македонското национално малциство се претстави со Македонско друштво “Сонце” ...

Read More »

Стерјовски: Kомитетот за националните малцинства тело подложнo на политичко мешање и штетно на дијалогот меѓу владата и малцинствата

Претседателот на Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски учестуваше на консултативна средба организирано од Kомитетот за националните малцинства во Тирана со преставниците на малцинствата во Албанија каде се разговараше за драфтот на Стратешкиот план за работа на Комитетот за периодот од 2023 до 2026 година. Во моето излагање во име на македонската заедница во Албанија меѓу другото истакнав дека ...

Read More »

Македонците во Албанија го прославија Свети Јован Владимир (ФОТО)

Во селото Шиjон, во Елбасан секоја година на 3 – 4 јуни православните верници од Албанија, Македонија, и Македонци од Албанија се собираат за да ја прослават оваа прослава во манастирот со името на светецот Свети Јован Бладимир. Светиот великомаченик Јован Владимир, зетот на царот Самоил за ќерка му Косара се здобил со силен култ во западна Македонија. На иконите ...

Read More »

Васил Стерјовски предупредува: “ Бугарите се во поход за асимилација на Македонците!“

Претседателот на Македонска алијанса зa европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски предупредува на нов бугарски поход за асимилација на Македонците во Мала Преспа. Македонците од Албанија, вели тој, низ историјата поминале низ многу премрежија, но опстанале. Пред 20 години во Преспа имавме наезда на сектата Јеховини сведоци, кои сакајќи да ја искористат економската ситуација, не избираа средства да ја сменат верата ...

Read More »

Оддадена почит на Спасе Мазенковски, еден од најголемите борци за правата на Македонците во Албанија

Општина Пустец на петгодишнината од смртта му оддаде почит на Спасе Мазенковски, големиот македонски патриот, писател, новинар и публицист и еден од најголемите борци за правата на Македонците во Република Албанија. На настанот одржан во салата на Советот на општината присуствуваа неговио син Владимир и ќерката Елеонора, негови сограѓани, колеги, претставници на локалната власт, на македонската партија МАЕИ, како и ...

Read More »

Општина Пустец: Нема дозвола за отворање бугарскиот културен центар, тоа е намерна провокација

По веста објавена на социјалните мрежи дека утре 24 мај – Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј ќе се отвори бугарски културен центар во Пустец, од локалната власт на оваа општина, за МИА изјавија дека за такво нешто нема издадено дозвола. Нема дозвола од надлежните албански институции за отворање бугарски културен центар. Ова го прават со цел да ...

Read More »

Македонците по потекло од Крчишта, Албанија во сабота на традиционален собир во црквата ” Свети Спас”

Македонците од Горно Крчишта, Општина Пешкoпеја, Албанија, по повод христијанскиот православен празник Вознесение Христово-Спасовден, кој е патрон на селската црква, во сабота го одржат средба, која по иселувањето стана традиција. Со цел да може да присуствуваат поголем број Македонци, иселени од ова село, како и нивни потомци, традиционалниот собир ќе биде во црквата „Свeти Спас” во сабота, 27 месецов. Почнува ...

Read More »

Годишната Македонска средба во Горно Крчиште ќе се одржи на 27 мај 2023

На 27 мај 2023 година, сабота, со почеток во 9 часот, во село Горно Крчиште областа Полени, Маќелара, Република Албанија, ќе се одржи годишната Македонска средба по повод големиот Христиански празник Спасовден кај црквата Свети Спас која датира од 1232 година и е споменик на културата, каде ке има богослужба на македонски јазик. Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги кани сите добронамерници, сите ...

Read More »