Албанија

Од кампот „Ал- Холит“ во Сирија извлечени четири жени и девет деца и ќе бидат вратени во Албанија

Нова група, во која се наоѓаат четири жени и девет деца, се извлечени од кампот „Ал-Холит” во Сирија и ќе бидат вратени во Албанија. Сите тие се членови на семејства на албански борци кои им се приклучија на исламските екстремистички групи, кои војуваа во Сирија и во Ирак. Тие се извлечени од кампот и сириските власти ги предале на албански ...

Read More »

Екслузивно: Сали Бериша реизбран за лидер на Демократската партија

Додека во огромното мнозинство избирачки места заврши гласањето извори од Демократската партија за Македонски весник “Илинден” дознава дека значително води Сали Бериша. Во повеќето избирачки места поранешниот премиер Бериша доби неколку пати повеќе гласови од другиот кандидат Ибсен Елези. Се чини дека овој тренд ќе биде ист за сите овие избирачки места, објавувајќи го очекуваниот резултат. За шеф на Демократската партија ...

Read More »

21 мај – Светски ден на културната разновидност за дијалог и развој

Во 2001 година, УНЕСКО ја усвои Универзалната декларација за културен диверзитет и во декември 2002 година, Генералното собрание на ОН, во својата резолуција 57/249, го прогласи 21 мај да биде Светски ден на културниот диверзитет, за дијалог и развој. Светскиот ден на културната разновидност за дијалог и развој се одржува секоја година на 21 мај, со што се одбележува не ...

Read More »

Албанија: Нема кандидатура за претседател пропадна утрешниот прв круг на гласање

Пропадна првиот круг на гласање за нов претседател на Албанија, предвиден за утре попладне, откако претставниците на парламентарните групи не постигнаа договор за консензуален кандидат. Денеска до 16 часот беше крајниот рок за доставување предлог- кандидатури со потписи на 20 пратеници, но официјално не е поднесена ниту една. По утрешната посебна пленарна седница во 17 часот страните ќе ги продолжат ...

Read More »

Албанија годинава очекува над шест милиони туристи

Според најавите на албанските туроператори, годинава се очекува земјата да ја посетат над шест милиони туристи. Албанија, речиси во текот на целата календарска година ја посетуваат странски туристи, но летната туристичка сезона, кога туристите се најбројни, официјално почнува во кон крајот на мај и трае пет месеци. Првиот чартер пристигнува на 26 мај а последниот на почетокот на ноември. Бројките се ...

Read More »

Апел на отец Ирине Гега за помош за реновирање на трпезаријата на Манастирот Свети Јован Владимир 

Апел на отец Ирине Гега на познатиот манастир посветен на светецот Јован Владимир во Елбасан, реши да реновира трпезаријата на Манастирот Отец Ирине Гега во име на црковниот одбор упати апел до сите верници да донираат за изградба на камбанаријата. Во апелот на отец Ирине Гега стои: Почитувани верници, браќа и сестри со Христос. Со благослов на Неговото Преосвештенство Андони, митрополит ...

Read More »

Повеќе од дупло зголемен увозот од Албанија во Македонија

Албанскиот Институт за статистика објави дека во првите три месеци од годинава, споредено со истиот период минатата година, за над двапати е зголемен албанскиот извоз во Македонија. Според ИНСТАТ, во периодот јануари-март во Македонија извесена е стока во вредност од околу пет милијарди лека (122 лека = 1 евро). Според ИНСТАТ, во споредба со истиот квартал од 2021 година, извозот ...

Read More »

Бериша доби противкандидат за лидерската функција

Официјално, Ибсен Елези ќе биде единствениот противкандидат на историскиот лидер Сали Бериша, во трката за функцијата претседател на Демократската партија, избор што го спроведуваат приврзаниците на Бериша. Во трката за претседател на ПД формулар доставија двајца кандидати, Сали Бериша и Ибсен Елези. Документите Елези ги достави до изборна комисија пред два дена, бидејќи во сабота, 7 мај, беше крајниот рок ...

Read More »

Црногорската заедница во Албанија ја прославува 4-годишнината од основањето

Црногорската заедница во Република Албанија ја прославува 4-годишнината од основањето, и оваа година беше многу богата година со активности и средби во рамките на програмата на Црногорската заедница во Република Албанија. Главните активности беа одбележувањето на трагедијата на Медова на 6 јануари, Денот на независноста на Црна Гора на 21 мај, Денот на Свети Владимир Дуклески на 4 јуни, Денот ...

Read More »

Албанија ги укинува ограничувањата за Ковид-19

Албанија од денеска ги укинува ограничувањата кои беа воведени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот во таа земја, пренесуваат агенциите. Од денеска за влез во Албанија не е потребен сертификат за вакцинација против коронавирус, негативен тест или потврда за прележан коронавирус, пишува „ABC News“. Ноќните клубови повторно се отворени во Албанија, а забраната за емитување музика по 23 ...

Read More »