Албанија

Албанија од Нова година затвори околу 4 300 обложувалници

  Во Република Албанија од Нова година повеќе нема да има обложувалници и казина бидејќи нивното работење ќе биде забрането со закон. Согласно со законот ќе бидат затворени околу 4 300 обложувалници. Министерката за внатрешни работи изјави дека секое казино или обложувалници кои ќе работат илегално, ќе бидат третирани како парцела со канабис. Другата одлука која од Нова година важи ...

Read More »

Во Елбасан убиени три лица во автомобил во движење

Во Елбасан, во вооружен напад врз возило во движење убиени се три лица, меѓу нив еден странец. Инцидентот се случил синоќа во 21:15 часот, кога три лица со калашњикови пукале во возилото,со италијански регистарск таблички, во кое се наоѓале жртвите. Се верува дека се било организирано бидејќи убијците го следеле возилото во кое биле убиените. На самото место е убиен ...

Read More »

Медиумски меѓународни организации повикуваат Албанија да се откаже од законите за онлајн медиуми

  Четири меѓународни медиумски организации ја повикаа албанската Влада да се откаже од два предлог-закони за државна регулатива и обврзна регистрација за онлајн медиуми, кои планира да ги усвои со цел борба против лажните вести. Во писмо до премиерот Еди Рама и министерката за правда Етилда Ѓонај, Европскиот центар за слобода на медиуми, Европската федерација на новинари, Репортери без граници ...

Read More »

Православните верници и Католичките верници го празнуваат Божик по Грегоријанскиот календар

Православните верници и Католичките верници кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Божик, раѓањето на Исус Христос. Божик го слават Албанската, Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква кои го прифатија Грегоријанскиот календар. Преостанатиот православен свет кој се води според Јулијанскиот календар, меѓу кои и Руската, Српската и Македонската православна црква, Ерусалимската патријаршија, како и дел ...

Read More »

Албанскиот парламент не го поддржа законот за проверка на потеклото на имотот на политичарите

Парламентарното мнозинството во албанскиот законодавен дом синоќа не го поддржа Предлог-законот предложен од страна на опозицијата за проверка на потеклото на имотот на политичарите и нивната евентуална вмешаност во криминални активности, познат како ветинг. Против гласаа 74 пратеници, додека 52 опозициски пратеници го поддржаа сопствениот предлог, што не беше доволно. Долгата седумчасовна расправа беше преполна со обвинувања од страна на ...

Read More »

Круемади: Рама е темпирана бомба за цел регион

  Лидерката на третата по големина партија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција, Моника Круемади од собраниската говорница упати апел до амбасадорите на Европската унија во Тирана, предупрдувајќи дека „Рама е темпирана бомба и за регионот“. Премиерот е криминалец зграпчен од криминални банди, заложник на дрогата и кокаинот што го користи. Тој е темпирана бомба не само за Албанија, туку и ...

Read More »

Студентските протести во Албанија продолжуваат во јануари

Студентите ги прекинаа протестите и најавија дека ќе ги продолжат следниов месец. Ваквата одлука уследи бидејќи од понеделник официјално почнува одморот за новогодишните празници низ сите универзитети во Албанија. Студентите се обврзаа дека ќе ги продолжат овие протести се до исполнување на нивните економски и академски барања упатени до владата и образовните институции. Повеќе од 2 недели студентите ги бојкотираа ...

Read More »

Пратеник го гаѓаше Еди Рама со јајца во парламент (ВИДЕО)

Седницата на Парламентот на Албанија на кратко беше прекината откако пратеникот од опозициската Демократска партија Ендри Хаша го гаѓаше со јајца премиерот Еди Рама. Рама по инцидентот ја напушти собраниската седница. Фотографијата на која се гледа како Хаша го гаѓа Рама со јајца ја објави поранешниот албански премиер Сали Бериша со порака „За присутните – тост и јајца“. Хаша го ...

Read More »

Иран ги обвинува САД и Израел за протерувањето на амбасадорот на Иран од Албанија

  Иран ги обвинува САД и Израел за протерување на амбасадорот и еден дипломат од амбасадата на Исламската Република Иран од Албанија. Иранската новинска агенција Ирна го цитира портпаролот на Министерството за надворешни работи, Бахрам Гасеми, дека “Албанија стана ненамерна жртва на САД, Израел и некои терористички групи”. Тој вели дека САД и Израел работат на уништување на односите меѓу Иран ...

Read More »

Кривични пријави за 80 носители на јавна функција поради корупција во Албанија

  Во последните две недели во Албанија се евидентирани 55 кривични дела за корупцијата и злоупотреба на службената положба од страна на носители на јавни функции. Министерката за правда, Етилда Ѓонај изјави дека кривична постапка е почната за 80 лица, при што 11 се во притвор, додека 69 се бранат од слобода. Меѓу оне кои заработија кривична пријава е и ...

Read More »