Албанија

Директорот на Албанската управа за патишта, Бербери на средба со генералниот директор на Јавното претпријатие за државни патишта на Македонија, Рустеми

Директорот на Албанската управа за патишта, Евис Бербери, на средба со генералниот директор на Јавното претпријатие за државни патишта на Македонија, Ејуп Рустеми разговараше за Коридор 8 проширувањето на патот Елбасан – Ќафасан и од граничниот премин Ќафасан – Струга. На средбата се разговараше за важноста од спроведувањето на овој проект кој ќе ги поврзе повеќе Албанија и Македонија ќе ...

Read More »

Почна дванаесто издание на Балканскиот филмски и кулинарски фестивал во Поградец

Почна дванаесто издание на Балканскиот филмски и кулинарски фестивал во Поградец, за 5 дена и ноќи, ќе бидат прикажани филмови изработени од разни балкански земји како Албанија, Македонија, Романија, Хунгарија, Турција, Хрватска, Србија, Грција, Косово, Црна Гора, Словенија. Поградец е  “Главен град“ на Балканот благодарение на овој настан што го организира годишно од Ено Милкани и Герта Кирку, со поддршка ...

Read More »

Во Албанија е отворено првото издание на саемот за автомобилска индустрија

Во Албанија е отворено првото издание на саемот за автомобили, кој ќе остане отворен неколку дена. На свеченото отворање на саемот во просториите на „Експосити“ во Тирана беше и премиерот на Албанија, Еди Рама, кој за време на својот говор ги повика граѓаните да го посетат саемот, бидејќи според него „оваа активност има многу посебна профил“. „Тоа е многу посебен ...

Read More »

Рама: Не очекуваме преговори за членство во ЕУ, виновна е Бугарија

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека не очекува самитот на ЕУ следната недела да го отвори патот за неговата земја да ги почне преговорите за членство и ја префрли вината на Бугарија. Сите влади на ЕУ уште во март 2020 година се согласија да им дадат зелено светло на Албанија и Македонија за почеток на преговорите за членство. Но, преговорите ...

Read More »

Отворен Балкан: Иницијатива воспоставување на единствен систем на електронска наплата на патарина

Иницијативата “Отворен Балкан” предвидува воспоставување на единствен систем на електронска наплата на патарина. Воспоставување на единствен систем на електронска наплата на патарина во Србија, Македонија и Албанија, а покасно и во останатите земји кои што ќе се приклучат на иницијативата “Отворен Балкан” договорено е на самитот во Охрид. Граѓаните на Србија, Македонија и Албанија со истиот уред за електронска наплата ...

Read More »

Путин му го честиташе на Бегај изборот за претседател на Албанија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, упати честитка до Бајрам Бегај, за изборот за нов претседател на Албанија. Во објавата на руската амбасада во Тирана се наведува дека Путин му посакал на својот албански колега здравје и успеси на највисоката државна функција. Путин е меѓу првите шефови на држави кои му го честитаа изборот на Бегај, кој на 4 месецов стана ...

Read More »

Албанија бара да биде дел од механизмот на ЕУ за цивилна заштита

Албанија достави барање за да стане дел од механизмот на Европската унија за цивилна заштита. Премиерот Еди Рама барањето лично му го предаде на еврокомесарот за управување со кризи, Јанез Ленарчич, кој е во посета на Тирана. Ленарчич изјави дека го поддржува нивното барање. „Задоволство е да се биде повторно во Албанија. Мојата прва официјална мисија, веднаш штом ја презедов ...

Read More »

Во Тирана потпишан документ „Посветеност на патиштата на иднината“ меѓу државите од Западен Балкан

Во Тирана деенска е потпишан документ „Посветеност на патиштата на иднината“ меѓу државите од Западен Балан. Документот се однесува на инвестиции во модерна патна инфраструктура и промоција на алтернативни горива. Документот беше потпишан за време на Самитот за патишта за Западен Балкан, организиран од Постојаниот секретаријат на Транспортната заедница, Европската инвестициска банка (ЕИБ) и Европската банка за обнова и развој. ...

Read More »

Пожари беснеат на албанскиот остров Сазан, опасност од експлозии на муниција

Пожари  со часови беснеат на албанскиот остров Сазан,  поранешна воен база, каде постои опасност од екслозија на муниција што се наоѓа во поранешно депо. Во гаснењето, освен пожарникарски единици, вклучена е и армијата, но поради високите температури и ветерот гаснењето од копно е невозможно, па се бара гаснење и од воздух. „На терен се 61 војник кои заедно со другите ...

Read More »

Бајрам Бегај е избран за претседател на Албанија

Бајрам Бегај е избран за претседател на Република Албанија со 78 гласови за, 4 против и 1 воздржан. Поранешниот началник на Генералштабот Бајрам Бегај ќе биде наследник на Илир Мета и ќе остане на чело на државата во следните пет години. Генерал-мајор Бајрам Бегај е роден на 20 март 1967 година во Рогожина. Во 1989 година генерал-мајор Бегај ги завршил ...

Read More »