Албанија

Билатерална средба на албанските и македонските претставници за заштита на регионот на Охридското езеро

Во Тушемиште, Подградец се одржа билатерална средба, посветена на заштитата на регионот на Охридското езеро и неговото сливно подрачје. Од македонска страна, покрај министерот за Животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, присуствуваа и градоначалниците на Охрид, Струга и Дебрца, Кирил Пецаков, Рамиз Мерко и Зоран Ногачески. На средбата беа избрани нови членови на Билатеријалниот комитет за заштита на регионот, ...

Read More »

Албанија: Укинати сите анти-ковид мерки, четврта доза за оние над 60-годишна возраст и хроничните болни

Албанскиот национален комитет за справување со пандемијата на ковид-19, денеска донесе одлука, со која, од први мај се укинува обврската за поседување сертификат за вакцинација или за прележан ковид, како и за негативни ПЦР и антиген тестови за сите странски државјани при влез во државата. Според Мира Ракацоли, претседателка на комитетот и заменик министерка за здравство, тоа со оглед на ...

Read More »

Велигденско послание на г.г.Анастас, архиепископ на Тирана, Драч и цела Албанија

† Анастас Јанулатос Поглавар на Албанската автокефална православна црква г.г.Анастас, архиепископ на Тирана, Драч и цела Албанија Велигден 2022 година ВОСКРЕСЕНСКАТА ЉУБОВ КОНЕЧНО ЌЕ ЈА ПОБЕДИ ОМРАЗАТА Љубовта на крајот ќе триумфира, олеснувајќи ги нашите болки и рани. Оваа утешна порака ни ја пренесува дијахронично славното празнување на Воскресението Христово. Доаѓањето на Синот и Божјото Слово во светот, преземањето на човечката ...

Read More »

Германскиот амбасадор во Тирана: Македонија се жртвуваше порано, сега на ред е Албанија

Германскиот амбасадор во Албанија Петер Зинграф, категоричен е дека не треба да се одвојува од Албанија во евроитегративниот процес. За телевизија Ора њуз, коментирајќи ја изјавата на премиерот Еди Рама, дека доколку во јуни не се отворат преговори за Албанија од земјите од ЕУ, тој ќе бара одвојување од Македонија, германскиот дипломат нагласува дека Македонија заслужува да се почека, потсетувајќи го ...

Read More »

Еди Рама одбил да стави маска во авион, интервенирала полиција

Албанскиот премиер Еди Рама предизвикал инцидент во авион кога одбил да стави маска на летот на “Луфтханза“. Како што пишува германски “Шпигел“, кога пилотот не успеал да ја реши оваа ситуација, дошла полиција. Според сведоштвата на патниците на тој лет, инцидентот се случил на почетокот на декември минатата година, пред да полета авионот на линијата Франкфурт – Детроит. По одбивањето ...

Read More »

Албанската влада одлучи: Ќе ја легализираме марихуаната за медицински цели

Албанија ќе дозволи легална употреба на канабис за медицински цели, потврди во четвртокот албанскиот премиер Еди Рама. Рама на прес-конференцијата зборуваше за резултатите од иницијативата „Национална конференција“ на која неколку месеци се бараше од граѓаните да дадат свое мислење за различни теми. „Ќе продолжиме како што велат граѓаните. Апсолутно ќе го легализираме канабисот за медицинска употреба и ќе отвориме нов ...

Read More »

Бериша нема да поддржи кандидат на социјалистите за претседател на државата

Поранешниот албански претседател, експремиер и актуелен пратеник, демократот Сали Бериша, одговарајќи на новинарско прашање рече дека нема да поддржи кандидат за нов шеф на државата, доколку биде предложен од владејачката социјалистичка партија (ПС). Не се занимавам со предлозите на Рама, ние се занимаваме со вистинските работи, а не со озборувања. Ние никако нема да гласаме за кандидат на Рама. Да ...

Read More »

Богатите семејства ќе плаќаат поскапа струја во Албанија

Премиерот Еди Рама од собраниската говорница на денешната пленарна седница, најави дека се прави студија со која ќе се разгледа можноста богатите домаќинства да плаќаат поскапа електрична енергија. Тој уште еднаш ја повтори одлуката на Владата со која нема зголемување на цената на електричната енергија за албанските домаќинства и покрај енергетската криза и неповолната хидролошка состојба од која зависи домашното ...

Read More »

Бериша: Демократска партија има потреба од обединување

По добиената правна битка во судот во Тирана, со која крилото што го предводи е легитмен претставник на Демократската партија и најавата да ја обедини истата, Сали Бериша нема намера да губи време, туку ја започна работата за обединување на демократите. Тој денеска беше во северниот град Тепелена каде ја истакна огромната важност партијата да се обедини за да ги ...

Read More »