Албанија

Рама: Годинава бебешки бонус добија 40.000 новороденчиња

Премиерот Еди Рама објави дека во текот на оваа година бебешки бонус добиле 40 илјади новороденчиња. Рама, исто така, на објава на Фејсбук наведува дека од почетокот на реализација на овој проект, јануари 2019 година, досега, бонус добиле 111 илјади бебиња. Вкупно 40 илјади новороденчиња годинава добија бебешки бонус. Сме поддржале над 111 илјади деца родени од први јануари 2019 ...

Read More »

САД ја повикаа ЕУ да почне преговори и со Албанија и Македонија

САД ја повикаа Европската унија да одреди датум за почеток на преговори и за Албанија и Македонија, без да ги одвојуваат. „И Албанија и Македoнија донесоа тешки, суштински реформи. И двете заслужуваат да напредуваат на нивниот пристапен пат кон ЕУ“, изјавиле од Стејт департментот за Гласот на Америка, одговарајќи на прашањето дали САД поддржуваат одвојување на Албанија и Македонија на ...

Read More »

Бериша одржува паралелно партиско собрание на Демократската партија

Екс претседателот и екс премиер на Албанија Сали Бериша денеска на денот на формирањето на Демократската партија на Албанија пред 31 година, на стадионот ,,Аир Албанија ,, одржува паралално Национално собрание на Демократската партија. На собрание на кое учествуваат околу 5ооо делагати , Бериша упати остри критики на адреса на американската амбасадорка во Тирана Јури Ким притоа нагласувајки дека ,, ...

Read More »

10 декември Меѓународниот ден на човековите права

Универзалната декларација за човекови права е акт усвоен од Генералното собрание на ОН на 10 декември 1948 година, во Париз. Денес, нејзиното историско значење претставува инспирација за одбележувањето на човековите права ширум светот. Декларацијата е создадена во периодот после Втората светска војна  и означува прво глобално изразување на основни права на сите човечки суштества. Декларацијата се состои од 30 члена ...

Read More »

Министрите за млади и образование од Западен Балкан работат заедно за подобар регион

Регионалната канцеларија за младинска соработка – (RYCO), Државниот министер за млади и деца на Албанија и Министерството за образование и спорт на Албанија го организираа регионалниот министерски состанок за млади и образование во Тирана. На состанокот присуствуваше и Директор на Агенција за млади и спорт на Македонија, Наумче Мојсовски како и министрите и замениците министри задолжени за млади и образование од шесте ...

Read More »

Брегу: Можно е наскоро да се соочиме со хуманитарна и со безбедносна криза

Генералната секретарка на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу на отворањето на голема конференција посветена на безбедноста во Париз рече дека само 37 отсто од граѓаните на регионот се задоволни од безбедносната ситуација во својата земја Можно е наскоро да се соочиме со хуманитарна и безбедносна криза, а со оглед на тоа дека прашањата ни се заеднички, заеднички би требало ...

Read More »

Албаниија од утре воведува забрана за влез на лица од земјите на Јужна Африка

Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, денеска одлучи вакцинацијата, освен за здравствените, просветните и универзитетски работници и студенти, да биде задолжителна и за вработените во јавната администрација, во супермаркетите и трговските центри. Овие лица задолжително да се вакцинираат до 31 декември. По 4 јануари ним ќе им се бара вакцинален картон или потврда за негативен тест ...

Read More »

Силно невреме во Албанија, забранет е поморскиот сообраќај

Албанија ја зафати невреме проследено со обилен дожд, грмежи, силен ветер, град а во северните и источните делови и снег. Реките Шкумбин и Вјоса се излеаја од своите корита, поради одрони од камен има прекин на сообраќајот на повеќе патни правци а поради снег, освен во северниот дел на земјата, отежнат е сообраќајот и на денес отворениот автопат „Руга е ...

Read More »

Почна изградбата на аеродром во Валона

Во рамките на одбележувањето на 109-годишнината од независноста на Албанија, во Валона, градот каде на 28 ноември 1912 година е прогласена независноста, денеска беше означен почетокот на изградбата на нов аеродром. На свеченоста зборуваа премиерот Еди Рама, кој најави дека по изградбата, со овој трет аеродром во земјата, ќе стопанисува аеродромот од Минхен, како и инвеститорот Беџет Пацоли. Честит Денот ...

Read More »

Албанија отвори истрага за смртта на четворицата руски туристи

Албанското обвинителство денеска соопшти дека отворило истрага за убиството во хотелската сауна по повод смртта на четворица руски државјани. Четворица Руси, маж и жена, нивната ќерка и зет, беа пронајдени мртви на 15 октомври во хотел во селото Ќерет, на 50 километри од Тирана. Првично се мислеше дека починале од задушување, но околностите беа неразјаснети и официјалниот судски извештај не беше ...

Read More »