Албанија

Патријархот московски и на цела Русија Кирил ја заврши посетата на Албанија (ФОТО)

  Патријархот московски и на цела Русија Кирил денеска ја заврши тридневната посета на Албанија, со посетата на манастирот Св. Влаш“во близина на Драч и Теолошката православна академија која се наоѓа во кругот на манастирот. Посетата е остварена по покана на Поглаварот на ААПЦ, Анастас Јанулатос, кој истата ја оцени како историска. Меѓу другото Кирил и Јанулатос чиноначластвуваа со неделната утринска ...

Read More »

Патријархот московски и на цела Русија Кирил освари средба со Еди Рама (ФОТО)

  Премиерот Еди Рама освари средбата со Патријархот московски и на цела Русија Кирил. Рама нагласил дека посетата на патријархот Кирил се совпаѓа со 110-годишнината од основањето на Албанската Автокефална Црква. Патријархот московски и на цела Русија Кирил нагласи дека тој пред 15 години бил во Тирана, но не во својство на патријарх, туку како преставник на руската црква и притоа додаде ...

Read More »

Патријархот московски и на цела Русија Кирил на заедничка вечера со Мета во Тирана (ФОТО)

Хармонијата, взаемното почитување, толеранцијата, разбирањето и солидарноста се карактеристиките на односите помеѓу верските заедници во Албанија и најскапоценото богатство на историското и националното наследство на земјата. Религијата никогаш не треба да се користи во служба на насилни идеи и цели. Оваа порака ја упати албанскиот претседател Илир Мета синоќа на официјалната вечера што ја приреди во чест на Патријархот московски ...

Read More »

Патријарх Кирил: Мојата посета на Албанија ново поглавје во односи меѓу сите братски цркви

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, заедно со Поглаварот на Албанската афтокефална православна црква, Анастас Јанулатос, чиноначалствуваа со литургијата во соборниот храм “Воскресение Христово” во Тирана, во сослужение на свештеници од двете цркви. И на денешната и на синоќешната богослужба соборниот храм беше преполн од верници а видно беше и засиленото обезбедување. Високата руска црковна делегација вчера на меѓународниот ...

Read More »

Рама најави промени во албанската влада

Еди Рама, најави промени во составот на неговата влада денеска на партиската Асанблеа на владеачката Социјалистичка партија рече дека во септрември ќе има промена на повеќе министри, но притоа додаде дека промени ќе има и во раководството на самата партија. Лидерот на албанската левица оцени дека има потреба од промени, се со цел Владата и партијата да ги продолжат реформите ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил денеска приситигнува во Тирана (ФОТО)

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил попладнево пристигна во аеродромот “Мајка Тереза”, во Тирана, Патријархот московски и на цела Русија придружнан од Митрополитот на Болоколамскут Иларион, директор за надворешни односи на Патријаршија, Архиепископот Сергеј Солнечногорскут, административен секретар на Патријаршијата, Првосвештеникот Николај Балашов, Првосвештеникот Игор Икимчук, Првосвештеникот Андреј Бондаренко и Александар Волков. Во соборниот храм “Воскресение Христово” – во Тирана ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил денеска приситигнува во посета на Албанија

  Патријархот московски и на цела Русија, Кирил денеска попладне ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата преземени се засилени безбедносни мерки од страна на министертвото за внатарешни работи и албанската тајна служба – ШИШ а за неговата безбедност ќе се грижи и специално руско обезбедување, кое е секогаш во придружба на Патријархот московски и на цела Русија, ...

Read More »

Црвен крст на Албанија оствари посета на Црвен крст на Македонија

Делегација на Црвен крст на Република Албанија на 25 април 2018 година оствари посета на Црвен крст на Република Македонија. Делегацијата е во состав: г.дин. Ули Алуши , претседател, Проф.Др. Шукури Субаши – почесен претседател, г.дин. Артур Катучи, генерален секретар, г.ѓа. Елветина Стило – заменик генерален секретар. Делегацијата го пречека Преседателот на Црвен крст на Република Македонија проф-др Ромел Велев, ...

Read More »

Претседателот на Албанија, Илир Мета освари средба со Претседателот на Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Претседателот на Република Албанија Илир Мета освари средба со Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во Скопје, Македонија. Мета учестува на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони што се одржава во Македонија. Земји учеснички во Процесот Брдо-Бриони се Република Македонија, Република Албанија, Босна и Херцеговина, Република Косово, Република Словенија, Република Србија, Република Хрватска и Црна Гора, ...

Read More »

Екслузивно: Агендата на посетата на Патријархот московски и на цела Русија, Кирил во Албанија

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил од 28-30 април ке биде на официјална посета на Албанија посета на Албанска Православна Автокефална Црква. Оваа прва историска посета е од особена важност, бидејќи и двете Цркви доживеа жестоко комунистичко-атеистичко прогонство. Во сабота 28 Април на 16:00 часот Поглаварот на Албанската православна афтокефална црква, Анастас Јанулатос во придружба на членовите на Светиот ...

Read More »