Албанија

Потпишан договорот за изградба на автопатот кој Албанија ја поврзува со Македонија

    Набрзо ќе почне изградбата на автопатот„Руга е Арбрит“(Патот на Арбр)што Албанија ја поврзува со Македонија, кај Дебар. За таа цел денеска во Министерството за инфраструктура и енергетика потпишан е договор со концесионерот, компанијата “Ѓока Конструксион”,чија понуда беше избрана како најповолна на спроведениот тендер. Ова е еден многу значаен инфраструктурен објект,што нашата земја ја поврзува со Македонија.Изградбата ќе чини ...

Read More »

Атина и се закани на Тирана: Ако сакате во ЕУ, затворете ја устата за Чамите

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос денеска упати закани на адреса на Албанија во врска со подршката на Атина за членство на Албанија во ЕУ. „Албанија треба да ја затвори устата околу прашањето за Чамите ако сака да биде членка на ЕУ“, изјави Павлопулос за време на посетата на грчките вооружени сили во Лариса. Претседателот на Грција оваа закана ја упатил многу ...

Read More »

Поплави во Албанија ја зеде првата жртва

  Невреме проследено со обемни и интензивни врнежи од дожд и силен ветер предизвика големи проблеми во поголемиот дел од територијата на Албанија. Во повеќе населби во Валона и Фиер надојдената река Вјоса поплави повеќе куќи, а поради опасноста евакуирани се многу семејства. Поплавени се и делови кај Ѓирокастро каде има  лизгање на земјиште кое е пристигнато до блиските куќи. ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи на Македонија освари средба со минстерот внатрешни работи на Албанија (ВИДЕО)

  Министерствата за внатрешни работи на Република Македонија и Република Албанија имаат одлична соработка и таа во наредниот период дополнително ќе се унапредува, истакнаа по денешната средба во Охрид министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски и министерот за внатрешни работи на Република Албанија Фатмир Џафај. И средбата во Охрид беше искористена за унапредување на соработката, пред се ...

Read More »

Албанската православна црква и Владата почнаа со обнова на православни цркви

Албанската влада и Албанската православна црква почнаа со обнова на одделни објекти од Византискиот период, кои се наоѓаат во јужниот дел на земјата. Стручни лица тврдат дека голем број стари албански православни цркви и уметнчки дела во нив се оштетени, бидејќи со децении биле оставени на забот на времето. Голем број од црквите се наоѓаат на живописни локации, а состојбата во ...

Read More »

Бушати: Чамите ќе си ги добијат своите имоти во Грција

  Се очекува Тирана и Атина да ги надминат разликите за имотите на Чамите во Грција, изјави шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати на седницата на Комисијата за надворешна политика во собранието на Албанија. Според албанските медиуми, министерот за надворешни работи на Албанија оценил дека неговите средби со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас биле мошне успешни. Според него, има ...

Read More »

Рама подготвен за разговори со опозицијата

Премиерот Еди Рама изјави дека е подготвен на разговори со опозицијата која викендов организираше протести. Сепак, тој ја обвини Демократската партија на Љуљзим Баша дека има друга агенда, а не почнување на преговорите со ЕУ. Инаку, на состанокот во неговата Социјалистичка партија, Рама ги информираше своите сопартијци за учеството на форумот во Давос и за одржаните средби. „Фантазиите кои се ...

Read More »

Протести во Тирана oпозицијата бара оставка од Еди Рама (ВИДЕО)

Опозиција излезе на протести пред владата во Тирана против политиките на премиерот Еди Рама. Полицијата како и водени топови се распоредени  во центарот на главниот град на Албанија. Протестите ги предводат демократите, кои тврдат дека Албанија се претворила во земја на дрогата, на украдените избори и илегалниот парламен. Освен што носат транспаренти и карикатури со владините функционери во затвореничка облека, дел ...

Read More »

Опозицијата утре на протести во Албанија

Сојузниците на опозицијата се собраа денеска во седиштето на Демократската партија за да расправаат во врска со утрешниот протест. Претседателот на Демократска партија Љуљзим Баша ги повика сите граѓаните во Албанија да се обединат во протестот на кој тој ќе биде заедно со семејството. Според Баша, протестот нема да биде војна, ниту спектакл, туку величествен. Според него, протестот ќе докаже ...

Read More »

Поранешниот претседател Нишани: Во Албанија владее хаос

Поранешниот претседател Бујар Нишани давајќи поддршка на протестите на опозицијата во земјата, кои се закажани за 27 јануари, оцени дека во Албанија владее хаос. Тој го обвини актуелниот премиер, Еди Рама, за директна поврзаност со криминалните струтури во Албанија со што, според него, ја носи земјата назад, а не напред кон ЕУ. „Денеска е неоходно да се надмине актуелното статус ...

Read More »