Албанија

Албанија: Објавени лични податоци и износи на плати на 637.138 граѓани

По објавувањето на личните податоци на албанските граѓани со право на глас пред априлските парламентари избори, денеска медиумите информираат за „нов скандал, кој е спротивен на Законот за заштита на личните податоци“. Албанскиот претседател Илир Мета напиша на Фејсбук дека објавувањето на платите на Албанците е направено со флагрантно кршење на слободите, човековите права и достоинство, законите и Уставот, а ...

Read More »

Започна Самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана

Во Тирана денеска се одржува Самитот на „Отворен Балкан“ кој започна со работна средба на лидерите на иницијативата, премиерот на Албанија, Еди Рама, како домаќин, претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев. Во своето воведно обраќање премиерот Заев изјави: „На самиот почеток на оваа иницијатива нагласивме: „Отворен Балкан“ е автентичен, заеднички процес на Македонија, ...

Read More »

Во Албанија во 2022 година повеќе нема да функционира отворениот шалтерски систем и сите услуги ќе се вршат преку онлајн платформa

Во Албанија во 2022 година повеќе нема да функционира отворениот шалтерски систем и сите услуги ќе се вршат преку онлајн платформи, најавипремиерот Еди Рама. Во 2022 година ќе ги затвориме сите шалтери, нив повеќе нема да ги има. Како што дојде пандемијата кај нас а не не праша никој за тоа, по што практично сите го користеа e-albania.com  Жално е ...

Read More »

Претседателот Мета го потпиша договорот за заеднички гранични контроли Албанија со Македонија

Претседателот Илир Мета вечерва објави дека го потпишал договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини. Програмата за соработка Македонија-Албанија, чија главна цел е да придонесе во социо-економскиот развој на меѓуграничните области, како и да ја зголеми соработката меѓу двете пријателски земји го оценувам како реална подршка за потребите на двете земји,  наведува Мета во образложението. Договорот кој на 25 ...

Read More »

Заедницата на Црногорците во Република Албанија организираше фолклорен концерт во Елбасан и Скадар

На 13 декември на Универзитетот “Александер Џувани“ во Елбасан, Заедницата на Црногорците во Република Албанија, во соработка со Дирекцијата за дијаспора организираа културна активност на тема „Црногорско мултикултурно творештво“. Целта на овој настан беше промоција на книгата “Ксенија Цицвариќ – Живот и песни“ од Милорад Мирановиќ и презентација на црногорски носии од претставничката група на ансамблот „Мирко Серзентиќ“ предводена од познатиот професор ...

Read More »

Средба на претставници на граничните полиции на Албанија, Македонија и Црна Гора 

Претставници на граничните полиции на Албанија, Македонија и Црна Гора во Корча одржаа трипартитна прекугранична средба организирана од мисијата на ОБСЕ во Албанија. Како што објави мисијата на ОБСЕ на официјалната интернет страница посебно внимание било посветено на илегалната миграција, како и начинот на справувања со пандемијата во трите земји. Во центарот на состанокот беа предизвиците создадени од пандемијата COVID-19 ...

Read More »

Тензии во Тирана, Бериша насилно влегол во седиштето на Демократската партија

Попладнево во седиштето на албанската опозициска Демократска партија во Тирана дошло до тензии откако, историскиот лидер Сали Бериша со група приврзаници насилно влегле во просториите во кои актуелниот лидер на партијата Луљзим Баша одржувал средба со претставници на форумот на млади. „Во еден момент имаше вербална пресметка меѓу двете страни, оние кои за лидер го признаваат актуелниот Баша и оние ...

Read More »

Мета не го потпиша Буџетот за 2022

Претседателот Илир Мета не го потпиша Буџетот за 2022 година. Според него Буџетот е антисоцијален, и не дава никаква дополнителна економска помош за 258.840 граѓани кои живеат со 0,7 долари на ден, 440.579 пензионери во градовите кои живеат со 4,8 долари на ден и 103.626 пензионери во селата живеат со 2,8 долари на ден. Па затоа Мета го врати Буџетот ...

Read More »

Војската и полицијата на помош во справувањето со поплавите во Албанија

Се влошува состојбата со поплавите во Албанија. Илјадници хектари земјоделско земјиште се под вода, поплавени се куќи, евакурани цели семејства. На помош во справувањето со последиците од поплавите се армиските и полициски сили, како и медицински екипи со возила за брза помош. Посебно критична е состјбата по течението на реката Вјоса која е излезена од своето корито во повеќе населени ...

Read More »