Македонци – Балкан

Копретседателот на партијата на Македониците во Бугарија, ОМО “Илинден” – Пирин, Стојко Стојков бара македонските власти да не попуштат пред уцените од Бугарија

Копретседателот на партијата на Македониците во Бугарија, ОМО “Илинден” – Пирин, Стојко Стојков, бара македонските власти да не попуштат пред уцените од Бугарија која се заканува со блокада на преговорите со ЕУ. „Мислам дека Бугарија се надева да ја уцени и изнуди Македонија да направи фатални и непоправливи отстапки преку заканата со блокада. Проблемот за Бугарија е што таа не ...

Read More »

Советот на Европа бара од Бугарија да отвори дијалог со припадниците на македонското малцинство

Правната рамка за остварувањето на културните, јазичните и партиципативните права на малцинствата во Бугарија останува стесната, така остануваат проблемите во однос на средното образование за Ромите и квалитетот на образованието, говорот на омраза во јавниот дискурс често останува неказнет, јави дописникот на МИА. Ова се наведува во извештајот и мислењето на Советодавниот комитет на Советот на Европа за Рамковната конвенција ...

Read More »

Македонски здруженија во Бугарија го слават Македонското востание (ФОТО)

Со народни собири Македонците од Пиринска Македонија го одбележуваат и Македонското востание, како што тие го именуваат Кресненското востание. Македонцското непризнато малцинство во Бугарија денеска одбележува и 142 годишнина од Кресненското востание, односно како што тие го именуваат Македонското востание. Со едноминутен молк во чест на востаниците, венци цвеќе на спомениците, со панихида и народни собири одбележан е овој празник ...

Read More »

Европарламентот со резолуција ја критикува власта во Бугарија за македонското малцинство во Бугарија

Европратениците изгласаа резолуција со која ја изразуваат својата „недвосмислена поддршка за бугарскиот народ во нивните барања и легитимни аспирации за правда, транспарентност, одговорност и демократија“, јави МИА од Брисел. Во резолуцијата се повикуваат бугарските власти на спроведување на релевантните пресуди на Европскиот суд за човекови права, при што  се наведени и пресудите кои се однесуваат на неможноста на македонското непризнато малцинство ...

Read More »

Посета на градоначалникот Радојичиќ на Сојузот и здруженијата на националните малцинства

На иницијатива на претседателот на Сојузот на национални малцинства на Република Српска, Фрањо Ровер, во понеделникот, на 5 октомври, беше организиран работен состанок помеѓу претставниците на Сојузот и Здружението на национални малцинства и градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ. По овој повод, градоначалникот Радојичиќ ја пофали работата на сите здруженија во претходниот период, иако сегашната епидемиолошка состојба во тековната година ...

Read More »

Совет на Европа до Бугарија: Да не се забрануваат здруженијата на македонското малцинство

Комитетот на министри ја повика бугарската влада „да упати порака и да ги продолжи своите напори за подигање на свеста дека на здруженијата чија цел е да се постигне ‘признавањето на македонското малцинство во Бугарија’ не треба да им се забранува да се регистрираат поради целите на здруженијата и средствата за нивно постигнување, што е спротивно на пресудите на Европскиот ...

Read More »

Македонците во областа Гора со нов пат Драгаш-Рестелица и до границата со Македонија (ФОТО)

По иницијатива на партијата „Единствена горанска партија“ деновиве забрзано се одвиваат градежните работи за изградба на патната инфраструктура во областа Гора на Косово. Владата на Косово го продолжува проектот за изградба на патот Жур-Драгаш, Рестелица-Стрезимир кон Македонија и Драгаш-Брод. Заедно со пратеникот во Косовскиот Парламент, Адем Хоџа, претседател на партијата „Единствена горанска партија“, обиколка на градежните работи извршија министерот на Косово за ...

Read More »

ЦИА: Бугарија забранува постоењето на македонското национално малцинство

Во 2009 година беше објавен еден декласифицираниот извештај на ЦИА од мај 1972 год. Станува збор за опширен извештајот на 195 страни во кои се образложени истражувањата и анализите на американските разузунавачки служби. Од денешна перспектива интересни се неколку забелешки на ЦИА. Според извештајот, македонското малцинство живее во југозападните делови на Бугарија и кај него можат да се забележат одделни ...

Read More »

Бугарските власти ги проверуваат во полиција членовите на Здружението на Античките Македонци

Добиваме телефонски покани во локалните полициски станици и таму, како основачи на Здружението на Античките Македонци нѐ распрашуваат за тоа кои се членови, кои се нашите дејности, нѐ тераат на ливчиња да ги пишуваме бројките од 1 до 10…, велат за МКД.мк основачите на ова здружение. Здружението на Античките Македонци е основано и регистрирано според бугарските закони уште есента лани. ...

Read More »

Се одржа Изборното собрание на Сојузот на националните малцинства на Република Српска

На 11 септември 2020 година, Изборното собрание на Здружението на национални малцинства на Република Српска се одржа во просториите на Еврејскиот културен центар во Бања Лука. Бидејќи претходно планираниот датум на Собранието требаше да се одржи во согласност со моменталната епидемиолошка состојба предизвикана од присуството на коронавирус, на Изборното собрание присуствуваа 28 делегати од Бања Лука, Приједор, Прњавор, Градишка.Во воведното ...

Read More »