Македонци

Стојко Стојков за „Пресинг ТВ“: Зошто е толку тешко Радев и Бугарија да признаат македонското малцинство?

Македонците во Бугарија реагираат на изјавата на претседателот Румен Радев кој ги праша македонските власти зарем било толку тешко да „додадете еден, единствен збор – „Бугари“ во Уставот на Република Македонија“. Стојко Стојко од партијата ОМО “Илинден”-Пирин прашува не е ли бесрамност вакво прашање да поставува лидер на земја која во својот услов нема ставено нема ставено ниту едно малцинство ...

Read More »

Амбасадорот Марковски оствари средба со македонски фудбалери кои играат во првата и другите лиги на Албанија

Согласно програмските активности на македонската амбасада во Тирана од сферата на културната и јавната дипломатија, која се спроведува под мотото „Нов имиџ на Македонија“, денеска беше приреден коктел во чест на фудбалерите од Македонија кои настапуваат во првата и другите лиги на Албанија, информираа од амбасадата. На средбата присуствувал и генералниот секретар на фудбалската федерација на Албанија Илир Шулку. Поздравувајќи ...

Read More »

Македонскиот амбасадор, Данчо Марковски побарал од министерот Бледи Чучи граничниот премин Џепиште – Требиште, областа Голо Брдо да фунционира 24 час

Македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски, вчера попладне оствари работна средба со албанскиот министер за внатрешни работи Бледи Чучи, информираа од амбасадата. На средбата беше потврдена добрата соработка помеѓу министерства за внатрешни работи на двете земји,  како и заложбата за натамошно проширување на соработката на повеќе полиња, а со цел заштита на мирот и безбедноста на нашите граѓани, додаваат од амбасадата. Двајцата ...

Read More »

Општина Драгаш: Врнежиите од снег предизвикаа дефекти во електричната мрежа

Снегот што падна за време на викендот на подрачјето на општина Драгаш областа гора создаде нови невољи за работниците на патиштата, но и за жителите на оваа општина. Прво силен дожд, а потоа и снег, кој се залепи за електричната мрежа, предизвика големи дефекти во општина Драгаш. Вчера во текот на денот готово целото подрачје на општина Драгаш беше без ...

Read More »

Градоначалникот на Општина Булќиза вети повеќе инвестици за Македоците во Административна единица Требиште и Острени, Голо Брдо 

Градоначалникот на Булкиза, Лефтер Ала продолжува сo јавните расправи за изготвување на буџетот на општината за 2022 година. Градоначалникот Ала беше во Административна единица Требиште и Острени во областа Голо Брдо каде внимателно ги слушаше Македонците од Административна единица Требиште и Острени. Додека ги претстави своите планови за Административна единица Требиште и Острени областа Голо Брдо за следната година, градоначалникот Ала ...

Read More »

Македонскиот амбасадор оствари работна средба со Словенскиот, Хрватскиот и Српскиот амбасадор во Тирана

Македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски, во просторите на македонската амбасада  денеска оствари работна средба со Петер Јапељ, амбасадор на Словенија, Златко Крамариќ, амбасадор на Хрватскa и Слободан Вукчевиќ амбасадор на Србија во Тирана. На средбата разговарано е за повеќе прашања од интерес на четрите земји и народа. Дипломатите се договориле во идина почесто да се среќаваат со цел реализација на ...

Read More »

Македонците во Албанија во последните години се соочуваат со агресивна политика од страна на Бугарија за нивна асимилација (ВИДЕО)

Во емисијата “Конак” на албанската телевизија СОТ7 гостуваше претседателот на Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски. Во емисијата беше потенцирано агресивното однесување на Бугарија за асимилирање на Македонците во Албанија. Покрај другото, во емисијата од страна на Стерјовски беше објаснет историскиот процес кој доведе до тоа Македонците во Албанија, во последните години, да се соочуваат со бугарската политика ...

Read More »

Трагична несреќа во Требиштe, областа Голо Брдо

Во средата, околу 17 часот во областа Голобрдо, во близина на селото Требиште се случи тешка сообраќајна несреќа. Имено, возило во кое имало два патника, излетало од коловозот и паднало неколку метри под коловозот. На местото на несреќата животот го загубил малолетникот Ф.П., 17 години. На вториот патник Е.Т., кој се здобил со тешки повреди, укажана му е лекарска помош ...

Read More »