Македонија

Пристигна Благодатниот оган од Ерусалим во Македонија 

Благодатниот оган, што секоја Велја Сабота веќе два милениума чудесно се појавува на гробот на Исус Христос, пристигна на Меѓународниот аеродром Скопје. По првпат директно од Ерусалим го донесе стобискиот епископ Јаков од МПЦ – ОА Епископот Јаков на скопскиот аеродром беше пречекан од неговото блаженство архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, заедно со претставници на другите епархии низ државава, ...

Read More »

Честитка од претседателот д-р Ѓорѓе Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија: Дозволете ми, на сите верници од православна вероисповед како и на сите верници на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија, да упатам искрени честитки по повод најголемиот христијански празник – Велигден. Ова е, воедно, и ...

Read More »

Велигденско обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан

Сè што било проречено за Спасителот Господ Исус Христос од старозаветните праведници – се исполнило: и доаѓањето, и раѓањето, и служењето, и судењето и распнувањето… Се исполнило и навестувањето за Неговото воскресение, кое Самиот го прорекол, кога рекол: урнете го овој храм и за три дни ќе го подигнам. И навистина: по лажните обвиненија, по неправедната пресуда и по распетието на Голгота, ...

Read More »

Иванов Школа за Лидери Алумни Асоцијација – ИСЛАА го прослави својот 8-ми роденден

“Ќе продолжиме со успешна работа во периодот кој следи, ќе имаме многу идеи, визии, остварени желби и активности и многу заеднички достигнувања. Цврсто верувам дека во нас постои силен потенцијал, со цврста волја и широка определба за безрезервно вложување и придонесување кон зајакување на оваа мрежа и продолжување на духот на лидерството.” Со овие зборови, претседателката на Иванов школата за ...

Read More »

Македонија: Манастирот Св. Јован Бигорски со видео посветено на Великиот Пост – Страдањата Христови (ВИДЕО)

Апостолот на љубовта, Јован, на светот му напиша нова историја. Историја не на страсти и смрт, но на вистински живот, велејќи: Бог толку во возљуби светот, што го даде својот единороден син, та секој што верува во него да не погине, но да има живот вечен. Бог од љубов кон нас, луѓето, се воплоти и дојде на земјата, од љубов претрпи понижување, ...

Read More »

Реакција од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија за поднесените прекршочни пријави од ДКСК

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, најостро реагира за политичката одлука на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) да поднесе прекршочни пријави против Претседателот на Република Македонија и целосно ги отфрла тврдењата дека со донесувањето на указите, кои се предмет на ваквата одлука, Претседателот на Република Македонија постапил спротивно на законите и ги пречекорил овластувањата. Разочарува фактот што, и ...

Read More »

Реставриран бигорскиот литиен крст изработен во 1812 година во Елбасан

Во пресрет на светлото и славно Христово Воскресение, заврши целосната реставрација на бигорскиот литиен крст од 1812 година и на двете странични рипиди (херувими). Овој прекрасен комплет за литии е изработен од сребро, со делумна позлата. Своина е на Бигорскиот Манастир, но, според раскажувањето на нашиот почитуван Митрополит г. Тимотеј, во комунистичкиот период кога во манастирот немало монаштво, во еден ...

Read More »

Пријателите од Алзас, Франција донираат медицинска опрема во Македонија

Асоцијацијата Алзас –Македонија и хуманитарната организација „Надеж на Ориентот“ од Лорен, Република Франција денеска донираa медицинска опрема за Здравствениот дом во Велес. Донацијата се состои во колички за лица со ограничена мобилност, помагала за движење, болничка опрема како и компјутерска опрема. Денешната донација е дел од акцијата што ја спроведуваат овие две организации кои покрај Здравствениот дом во Велес донираат ...

Read More »

50 години Дојче веле на македонски јазик

Пред речиси 50 години, на 11 мај 1969 година, Дојче веле стана првата радио станица вон границите на  Република Македонија која започна со емитување програма на македонски јазик. Почетоците на Дојче веле на македонски не ги диктираше политиката, туку реалните потреби на Македонците кои во 60-те години од минатиот век одлучија да си ја побараат среќата во тогашна Сојузна Република ...

Read More »

Македонија: Итната медицинска помош со 12 нови возила

Итната медицинска помош доби 12 нови возила опремени со најсовремена медицинска опрема. Шест од нив, ќе бидат наменети за градот Скопје, а останатите ќе бидат распределени во градовите каде што има потреба од нив. Како што соопшти денеска Министерството за здравство, примарната здравствена заштита е основа на здравствениот систем и затоа зајакнувањето на нејзините капацитети е од круцијално значење за подобрување ...

Read More »