Македонија

Сојузот на Македонците со исламска религија  ја осудува изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница  Сулејман Реџепи

Сојузот на Македонците со исламска религија (СМИР) ја осудува изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница, за време на церемонијата на поставувањето на камен темелникот на џамијата во скопското село Арнакија на 14 март годинава, дека Македонците се “див народ без идентитет“, што предизвикува национална, расна и верска омраза, раздор и нетрпеливост и исмејување на Македонскиот народ. СМИР смета дека поглаварите ...

Read More »

Македонија: Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов оствари билатерална средба со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај

  Во рамките на вториот ден од генералното собрание на Мрежата на здруженија на локалните власти од Југоисточна Европа (НАЛАС) што се одржа во Скопје, Република Македонија градоначалникот Петре Шилегов оствари билатерална средба со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај. Двајцата градоначалници разговараа на повеќе теми од областа на локалната самоуправа, со акцент на можностите за забрзан економски развој на Скопје ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со кинескиот премиер Кечијанг

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев со владината делегација што ја предводеше, оствари средба со Претседателот на Владата на Народна Република Кина, Ли Кечијанг и кинеската владина делегација на маргините на Осмиот Самит на шефови на влади од процесот за соработка на Народна Република Кина со земјите од Централна и Источна Европа (16+1). Премиерот Заев на средбата ја потенцираше важноста на ...

Read More »

Во Дубровник самит на Процесот 16 + 1

Делегацијата на Кина, предводена од премиерот Ли Кечијанг, допатува во Дубровник, на дводневниот самит на Процесот 16+1 во чии рамки ќе биде одржан и деловен форум на земјите од Централна и Источна Европа и Кина. Иницијативата 16+1 Кина ја смета за интегрален дел од својот мегапроект „Еден појас, еден пат“ –  современ Пат на свилата и еден од најамбициозните проекти ...

Read More »

Проф. д-р Катерина Тодороска: Официјализирање на ортаклукот

Како и секогаш, навреме сакам да си ја кажам мислата, независно дали некој ќе се смее читај мајтапи, дали некому ќе пречи, дали некој ќе се налути или ќе го одобри текстот кој го објавувам. Секој има право на свое мислење, па така и јас. Македонската приказна низ историјата секогаш била испреплетена со ортачење и ортаклуци кои, не секогаш биле ...

Read More »

„Ватикан њуз“ го воведе македонскиот јазик на својот портал

На еден месец пред официјалната посета на папата Франциск на Република Македонија, закажана за 7 мај, „Ватикан њуз“ го додаде македонскиот јазик на својата веб-страница како 34-ти јазик достапен на овој портал. Католиците кои живеат во Република Македонија на овој сајт ќе можат да најдат вести за папата Франциск, за Ватикан и за католичката црквa ширум светот на нивниот македонски ...

Read More »

Охрид и Берат официјално ќе се збратимат

Двата архитектонски бисери македонскиот Охрид и албанскиот Берат, ги поврзува не само тоа што се заедно на светската листа на културни и амбиентални врености на УНЕСКО, туку и  заедничкото историско минато, влезено, мегу другото, и во легендата за охридската мома Биљана, која ги молела бератските винари “кротко да ги тераат карваните за да не и го газат даровното платно”. Со ...

Read More »

Ветераните на армиите и безбедносните служби од Македонија, Албанија на манифестацијата „Езерска средба – Охрид 2019“

„Езерска средба – Охрид 2019”, која под покровителство на Општина Охрид, се одржа во организација на Здружението на ветераните од одбраната и безбедноста на Република Македонија, односно разгранокот за општините Охрид и Дебрца. Од оваа година, средбите ќе имаат два дела: покрај во Охрид, ќе продолжат, на 18 мај, во Поградец и Корча, Република Албанија. Учествуваа високи претставници на здруженијата ...

Read More »

Македонија: Претседателските кандидати потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

  Кандидатите за претседател, Блерим Река, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски, денеска во просториите на Државната изборна комисија (ДИК), го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски изјави дека текстот на Кодексот содржи одредби коишто секој кандидат треба да ги почитува. Кандидатот на Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река порача дека е важно ...

Read More »