Македонија

Проф. д-р Катерина Тодороска: Кои сме ние по втор пат

Поминуваат и овогодинешните новогодишни и божикни празници. На красноречието во пораките му немаше крај. Па, некако нормално ми дојде уште еднаш да го пуштам овој текст, кој и покрак тоа што е пишуван пред три години, сѐ уште е актуелен. Среќна Нова 2023. Кои сме ние? Предновогодишно, сѐ уште, комунициравме во ритамот на секојдневната залауфеност во користењето на навреди и ...

Read More »

Телефонски разговор на поглаварите на МПЦ-ОА и РПЦ

Лична честитка од патријархот Кирил за признавањето на канонската автокефалност на МПЦ-ОА. Патријархот телефонски разговарал  со архиепископот охридски и македонски, Г.Г. Стефан и  побарал од него да се моли за Руската православна црква во сегашните тешки времиња.  Како што соопшти прес службата на РПЦ, рускиот патријарх упатил благодарност до поглаварот г.г Стефан за гостопримството на руската црковна делегација и сослужувањето ...

Read More »

Османи денеска во Виена ја презентираше Програмата на претседавањето на Македонија со ОБСЕ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска во Виена ја презентираше Програмата на претседавањето на Македонија со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). Министерот Османи, во своето обраќање зборуваше за предизвиците и плановите на претседавањето на Македонија со ОБСЕ. Целото обраќање на министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи е во продолжение: „ Ваши екселенции, дами и ...

Read More »

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан имаше средба со митрополит Антониј директор на Одделот за меѓународни односи на РПЦ

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан денеска во седиштето на Ахиепископијата во Скопје имаше средба со рускиот митрополит Антониј, директор на Одделот за меѓународни односи на Руската Православна Црква и викар на патријархот Кирил. Митрополитот Антониј, беше придружуван од неговиот заменик Николај Балашов и од рускиот амбасадор во Македонија Сергеј Бездникин, а пречекан од членови на ...

Read More »

Првпат по близу 15 години се отвораат нови лекторати по македонски јазик

Првпат по близу 15 години се отвораат нови лекторати по македонски јазик, а исто така е засилено присуството на македонистиката на престижни универзитетски центри во странство, соопшти денеска Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ). Заложбите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ) за изучување на македонскиот јазик на странските универзитети остварени во изминатите неколку години преку ...

Read More »

Николоски: ЕУ треба да го почитува и македонското мислење бидејќи проблемот со Бугарија го загрозува македонското национално самоопределување

„Би сакал само на две работи да се задржам, прво се зборуваше доста за делот на владеење на правото и борба со организираниот криминал и корупција, а за жал мислам дека тоа е три децениска тема која што се говори и тука во Собранието и во македонското општество но резултатите изостануваат. Ако нешто во моментов ги загрижува граѓаните и нешто ...

Read More »

Божикно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, „Денес вселената со радост се исполнува, зашто Христос се роди од Дева“1. Возљубени чеда во Господа, Божик, празникот на Христовото рождество, е ден на небоземна ...

Read More »

Православните христијани го слават Бадник

Православните христијански верници го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Македонскиот народ со многу внимание и почит ги одбележува овие празници. Божик е Господски празник и се празнува во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се смета и почетокот на новата ера. ...

Read More »

Божикна каланда третата верзија на „Вечниот Бог“ (ВИДЕО)

Граѓанското здружение „Бадникови поворки“, кое години наназад макотрпно се труди за разубавување на празничната атмосфера за празникот на светлото Рождество Христово – Божик и за негово достоинствено прославување во духот на православната традиција, и оваа година на македонската јавност ѝ подари уште еден прекрасен спот со најпознатата. Со најголема љубов и доверба, Ви го подаруваме спотот за третата верзија на ...

Read More »

Денеска е Св. Наум Охридски: Исцелител и просветител на македонскиот народ

Ако свети Климент Охридски остана во споменот на народот со својата просветителска дејност, со подучување на народот не само на пишување и читање, туку и на други корисни работи, свети Наум остана запаметен како чудотворец, со моќта да лекува и за време на животот и по смртта, да лекува од најразлични болести и луѓе од разни вероисповести, односно сите што ...

Read More »