Македонија

Македонскиот амбасадор во Турција освари средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Македонскиот амбасадор во Анката – Турција, Звонко Муцунски вчера имал средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, во седиштето на патријаршијата во Фанар. Сепак, во соопштението нема детали за што разговарале Муцунски и Вартоломеј, освен дека на средбата присуствувал и Митрополитот на Франција од Вселенската Патријаршија, Емануел. Вселенската патријаршија на 27 Март 2019 година ја посети амбасадорот на Република Македонија во Анкара, ...

Read More »

Претседателот Иванов додели „Повелба на Република Македонија“ на Турската агенција за соработка и координација – ТИКА

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го додели признанието „Повелба на Република Македонија” на Турската агенција за соработка и координација – ТИКА. Признанието се доделува за значаен придонес на ТИКА во унапредувањето на добросостојбата на македонските граѓани и развој на капацитетите на институциите на Република Македонија, како и за унапредувањето на пријателските односи и соработката меѓу Република Македонија ...

Read More »

Во центарот на Атина се подига споменик на Александар Македонски

Во центарот на грчкиот главен град, Атина, се подига споменик на Александар Македонски, висок 3,5 метри, според грчкиот весник Катимерини. Споменикот е дело на еден од најпознатите грчки скулптори, Јанис Папас. Досега, Александар Македонски во Грција имаше споменик само во Солун, Егејска Македонија.

Read More »

Македонија: Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип одбележува 12 години постоење 

Со свечена седница на Сенатот на Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип, промоција на новите осум доктори на науки, издавачката дејност и фондот за стипендирање на студентите почна одбележувањето 12 години од постоењето на оваа високаобразовна институција. Ректорот на УГД-Штип, Блажо Боев, истакна дека од 27 март пред 12 години, па се до денеска Штипскиот универзитет одговори на барањата и потребите на времето ...

Read More »

Доделени сертификатите на учесниците во проектот „Ден со македонските водечки извршни директори”

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов и претседателот на Советот на странски инвеститори во Македонија, г. Штефан Петер, денеска ги доделија сертификатите на учесниците во проектот „Ден со македонските водечки извршни директори”. Десетте студенти од додипломски и постдипломски студии кои учествуваа во проектот имаа можност непосредно да се запознаат со работниот ден на менаџерите, да навлезат во процесите на ...

Read More »

Началникот на ГШ на Армијата на Македонија во посета на Вооружените сили на Обединетото Кралство

Началникот на генералштабот на Армијата на Република Македонија генерал потполковник Васко Ѓурчиновски, кој се наоѓа во работна посета на Вооружените сили на Обединетото Кралство, престојуваше во Министерството за одбрана каде оствари средби со заменик на началникот на здружениот штаб на одбраната на Обединетото Кралство, генерал, Сер, Гордон Месинџер и со Директорот на Евроатланската безбедност, г-дин Ник Гур. За време на ...

Read More »

Македонија подготвена за историската посета на папата Франциск 

Македонија е подготвена за посетата на папата Франциск. Се утврдуваат последните детали од историската, прва посета на еден поглавар на католичката црква на земјава, а од министерството за надворешни работи велат дека Македонија спремно и безбедно ќе го дочека и испрати високиот гостин и делегацијата од Ватикан. Папата Франциск ќе ја почне посетата со официјална церемонија на аеродромот Скопје изутрината ...

Read More »

Медал за заслуги за Македонија за Акан Сувер и Исмаил Серагелдин и Повелба на Република Македонија за „Македонија 2025“

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на 20.03.2019 година со Медал за заслуги за Македонија ги одликуваше професорите Акан Сувер и Исмаил Серагелдин и го додели признанието Повелба на Република Македонија на Организацијата „Македонија 2025″. Д-р Акан Сувер е одликуван со Медал за заслуги за Македонија, за исклучителната посветеност и ангажираност во своето работење и дејствување со што ...

Read More »