Македонија

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на работната посета на Културно-информативниот центар на Македонија во Тирана

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, придружувана од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, и амбасадорот на Македонија во Тирана, Данчо Марковски го посети Културно-информативниот центар на Македонија во Тирана. За време на посетата, во разговорот со директорот на македонскиот КИЦ, Златко Ориѓански, беше потенцирано дека оваа културна институција испишува нови страници на пријателство и дијалог меѓу двете ...

Read More »

Претседателот Стево Пендаровски го прими Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК, Жозеп Борел 

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, кој со средбата со претседателот ја отпочна посетата на Македонија. Претседателот Пендаровски ја оцени посетата на Високиот претставник Борел на Македонија и на регионот како потврда за посветеноста и поддршката на ЕУ за Западниот Балкан, особено во ...

Read More »

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со потпретседателот на ЕК и висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел за време на неговата посета на Скопје. Османи се заблагодари за оваа навремена посета, како конкретен знак на нашето силно партнерство, но и координација во справувањето со последиците од руската агресија врз Украина и манифестација ...

Read More »

Македонските партизани се приврзаници за самостојна македонска држава

Во документите од воените архиви на нацистичка Германија од времето на Втората светска војна, Германците многу јасно и прецизно известуваат за постоењето на Македонците и оригинерно „движење за независност“. Се споменува податокот дека партизаните предводени од Петре Пирузев-Мајски се декларирале како македонски ослободителен одред и дека „комунистите се водечки во ова движење за независност“ Од германските воени архиви: Бугарското сојузништво ...

Read More »

Поранешниот претседател на Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати на форумот за дипломатија во Анталија

Вчера, поранешниот претседател на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати на форумот за дипломатија во Анталија кој се одржува под покровителство на Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, во периодот 10-13 март 2022 година. Темата на Дипломатскиот форум во Анталија е „Прекодирање на дипломатијата“, а Претседателот Иванов се обрати на панелот на тема „Ревитализација на мултилатерализмот: ОН и ...

Read More »

ДОМ на конференција “Зелен наратив” во Шенгин

Делегација од зелената партија ДОМ, во состав: Маја Морачанин, Теодора Крстевска и Ервин Реџепагиќ учествува на конференцијата “Зелен наратив: Внесуваме промени во локалните совети во Балканскиот регион” , која се одржува на 12 и 13 Март, во Шенгин, Албанија. Поздравно обраќање пред присутните претставници на зелените партии од регионот имаше ко-претседателката на Европските зелени Евелин Хујтеброек. Лидерката на ДОМ, Маја Морачанин ...

Read More »

Македонија: Единствениот европски број за итни повици 112 функционира во целата држава

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција информираше дека единствениот европски број за итни случаи 112 веќе функционира на ниво на цела држава и оти ЦУК започнува со кампања со цел информирање на граѓаните за работењето на линијата, преку која се координираат повиците до полиција, Брза помош и Противпожарната единица. Од денеска започнуваме со кампања ...

Read More »

Одбележување 79 години од депортацијата на македонските Евреи

Еврејската заедница во Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија (ФХЕМ) со повеќе комеморативни настани во Скопје, Битола и Штип, од денеска до 14 март ќе одбележат 79 години од холокаустот на 7144 македонски Евреи, кои на 11 март 1943 година биле собрани од нивните домови и потоа депортирани во логорот на смртта Треблинка. Во Меморијалниот центар на ...

Read More »

Градоначалникот на Општина Ресен, Тозиевски освари работен состнаок со тимот кој работи на реализација на проектот за животна средина меѓу Ресен – Девол

Градоначалникот на Општина Ресен, Јован Тозиевски одржав работен состанок со тимот кој работи на реализација на проектот ,,Превенција од ризици за одржливи практики за животна средина за земјоделци – Преспа”. Проектот е финансиран од Европската Унија како дел од програмата за прекугранична соработка Република Македонија и Република Албанија (ИПА 2) 2018 -2020. Всушност во реализацијата на проектот се вклучени Општина ...

Read More »

Министерството за надворешни работи: Учеството во било која странска војска е кривично дело

Од Министерството за надворешни работи велат дека како земја пријател на Украина, имаат разбирање за сложената состојба во која се наоѓа Украина и која ги става во посебна состојба украинските власти да повикуваат за секаков вид помош, во сите пријателски земји, вклучувајќи и придружба, и/или доброволци кои би се приклучиле на украинската армија во одбраната од воената закана која доаѓа ...

Read More »