Македонија

Средба Николоски-Милер: Словенија останува голем пријател на Македонија

Продуктивна средба со Јернеј Милер, политички директор и генерален директор на Директоратот за заедничка надворешна и безбедносна политика во МНР на Словенија. Словенија останува голем пријател на Македонија, напиша на Фејсбук, потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски.

Read More »

Македонското јазично наследство ќе биде трајно заштитено и дигитално достапно

Над пет милиони ливчиња со записи од деветте картотеки на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, кои се чуваат во картонски кутии и се во опасност да бидат загубени, уништени или оштетени, ќе бидат трајно заштитени во дигитална копија и на микрофилм. Повеќе од 250 илјади слики од материјали на oдделението за историја на македонскиот јазик се веќе скенирани во ...

Read More »

Денеска е Свети Трифун, ден кога се закројува лозјето

Православната црква го слави св. Трифун како поим за младост и доследност кон христијанските традиции. На иконите, тој е претставен или со сорче за режење лозје или со наметка како чувар на гуски. Православната црква неговиот ден го чествува на 1 февруари според јулијанскиот календар, т.е. на 14 февруари, според грегоријанскиот календар како ден на лозарите и градинарите, а тој ...

Read More »

Македонија пушти во употреба Европскиот број за итни случаи 112

Европскиот број за итни случаи 112, од денеска се пушта во употреба и за македонските граѓани, кои во итен случај, со вртење на бројот 112, во најкраток можен рок ќе ги добијат услугите на полицијата, итната медицинска помош или противпожарната бригада, од каде било во државата. Итниот број 112 е предвиден како додаток на постоечките броеви за итни случаи и како едношалтерски сервис за сите ...

Read More »

Министерството за образование и наука: Ги објави конкурсите за стипендии за студии на странски универзитети за 2022/2023 година

Министерството за образование и наука денеска ги објави конкурсите за доделување стипендии за додипломски, магистерски и за докторски студии во странство за академската 2022/2023 година на високорангирани универзитети на Шангајската листа. Максималниот износ на стипендијата за сите три студиски циклуси е 40.000 американски долари годишно со кои ќе бидат надоместени трошоците за уписнина. Стипендиите за прв циклус (додипломски) се доделуваат за студии ...

Read More »

Проф. д-р Катерина Тодороска: Два академика за едно академиченце!

Во текот на моите студии имав чест, многу нешта да учам од  проф. д-р Христо Андонов Полјански. Една од неговите поуки беше: „Читајте сѐ, за да научите и да цените како не се пишува“. Вчера разбрав, дека на 31. 01. 2022 год,, од страна на Македонската академија на науките и уметностите, јавноста била информирана за објавувањето на листата на предложени ...

Read More »

150 години од раѓањето на Македонскиот револуционер Гоце Делчев

Големиот македонски револуционер Гоце Делчев е роден на 4 февруари 1872 во Кукуш, Егејска Македонија во семејството на Султана и Никола, идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно национално ослободително движење во крајот на XIX и почетокот на XX век. Бил рожба на својата епоха, кој го изразувал стремежот на македонскиот народ за ослободување од отоманското ропство. Загина во предвечерието ...

Read More »

Баздникин: Русија безусловно ги признава македонскиот јазик и историја

Русија секогаш безусловно признава самостојноста и автентичноста на македонскиот јазик историја, култура и идентитет, изјави денеска рускиот амбасадор во Македонија Сергеј Баздникин при неговата посета на Куманово. Тој во изјава за медиумите посочи дека Русија и натаму останува посветен пријател на државата. „Ние сме подготвени за конструктивна, взаемна, корисна, соработка до тој степен и во оние области за кои се ...

Read More »

Спасовски: И во ДКП-ата во Австралија се инсталирани базни станици за вадење патни исправи

Граѓаните да не чекаат јуни или јули за вадење патни исправи, зашто тогаш повеќето тогаш одиме на одмор, па се прават гужви и чекањето е долго. Навреме да проверуваат дали им се истечени и со време да поднесуваат барања за да им бидат издадени нови, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Лани, истакна Спасовски, прв пат во изминатите ...

Read More »

Изјава на претседателот Пендаровски по 14-та седница на Советот за безбедност (ВИДЕО)

Во Кабинетот на Претседателот на Македонија денеска се одржа 14-та седница на Советот за безбедност на која се разговараше за актуелната политичка и безбедносна состојба во регионот и пошироко. Во продолжение е интегралниот текст од изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Денеска ја одржавме 14-та седница на Советот за безбедност, инаку прва во овој нов состав, ...

Read More »