Македонија

ВМРО-ДПМНЕ доби нови потпретседатели и членови на Извршниот комитет

Гордана Димитриевска Кочовска и Тимчо Муцунски се двајцата нови потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ. Потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат да бидат досегашните Владо Мисајловски и Александар Николоски, а Ѓорѓија Сајкоски и понатаму ќе остане  генерален секретар на партијата. Ова е Извршен комитет кој е засилен и проширен со луѓе со интегритет и докажани професионалци во својата област, како и нови луѓе на кои ...

Read More »

Заврши втората зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Поголема решителност и посветеност за интензивно учење и проучувањето на и за македонскиот јазик, литература и култура, идеи и планови за истражувачки проекти посветени на македонистиката, нови книжевни преводи, како и залагање за меѓународно вреднување на македонските културни вредности. Ова беше потврдено од сите учесници на Втората зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот ...

Read More »

Николоски: Бугарија има најлошо досие во Европскиот суд за човекови права, не ги реализира пресудите за малцински права

„Клучно е прашањето околу суштината во однос на формата, тоа се веројатно и лични пристапи. Борисов имаше еден подиректен настап каде што, што би рекол народот – што на ум то на друм, значи генерално ги кажуваше работите онака како што ги мислеше за разлика од новиот премиер кој што и по карактер е различен и тоа го преточува и ...

Read More »

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претставници на ОМО „Илинден“ и здруженија на граѓани од Пиринска Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на ОМО “Илинден“ и претставници на неколку други здруженија на граѓани со Македонци од Република Бугарија. Претставниците на здруженијата го информираа претседателот Пендаровски за нивната работа и активности во областа на човековите права, промовирање на толеранција и градење на граѓанско општество. Во однос на дијалогот со Бугарија, претседателот Пендаровски оцени дека почнува нова фаза, ...

Read More »

Чуда на Преподобниот Јоаникиј Ракотински во Бигорски

Во периодот од 2008-2010 година чесните и чудотворни мошти на новопројавениот Светија, Преподобниот Јоаникиј Ракотински, чиј спомен се слави денес, привремено престојуваа во параклисот „Свето Благовештение“ во Свештената Бигорска Обител. По нешто повеќе од двегодишниот престој на моштите на Преподобниот во Бигорски, кога веќе започнаа подготовките за претстојното негово впишување во Диптихот на светиите, нашиот почитуван Архиепископ г. г. Стефан ...

Read More »

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Во периодот од 24 до 28 Јануари се одржува зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа во хибриден формат заради состојбата со корона пандемијата. На сесијата која почна утрово пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски е избран за потпретседател на групата на Европската Народна Партија во Парламентарното Собрание на Совет на Европа. Овој избор значи дека Николоски ќе биде ...

Read More »

Министерот за надворешни работи, Османи оствари средба со Абдрахманов, висок комесар за национални малцинства на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Бујар Османи денес оствари средба со високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ Каират Абдрахманов. На средбата беа разменети мислења за важноста од активен пристап во креирањето политики на зајакната интеграција и општествена кохезија. Соговорниците беа согласни дека Македонија претставува функционална мултиетничка демократија, чиј модел на општествена интеграција на сите заедници претставува позитивен ...

Read More »

Православните верници го слават Богојавление Христово – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Празникот се нарекува уште и Водици поради големиот водосвет, што го извршува црквата на овој ден. Овој празник е еден од најголемите ...

Read More »

Отворен повик за истражувачки трудови за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија

  Истражувачки трудови за прекугранична соработка, финансирани од ЕУ, за проекти спроведени во рамките на ИПА 2007-2013 и ИПА 2014 -2020 програма за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија Министерството за локална самоуправа во Република Македонија и Министерството за Европа и надворешни работи во Република Албанија, како оперативни структури на ИПА II програмата за прекугранична соработка Република Македонија – Република Албанија 2014-2020, ...

Read More »

Новоизбраниот претседател на Владата Димитар Ковачевски ја презеде премиерската функција од Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата Димитар Ковачевски утрово ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Примопредавањето на премиерската функција се одржа во Владата. Новата Влада предводена од Ковачевски беше избрана синоќа во Собранието со 62 гласа „за”, 46 „против” и без воздржани. Во експозето пред пратениците Ковачевски рече дека фокусот на владината програма е на граѓаните, економијата и ...

Read More »