Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на Сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров имаше обраќање на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која што се одржува во Стразбур од 23 до 27 април 2018 година. Во своето обраќање, министерот Димитров истакна дека во време на глобални предизвици и кризи неопходно е земјите членки на Организацијата да направат сеопфатни напори за имплементирање на преземените ...

Read More »

Џејмс Петифер: Време е да прекинат преговорите за името

  Во својот говор од 15-ти април, 2018 година, како што пишува атинскиот весник „Катимерини“, Генералниот секретар на НАТО, Џенс Столтенберг, ги повика Грција и Турција да ги подобрат меѓусебните односи, и изјави дека нивните моментални проблеми, кои доведоа до воена жртва минатата недела не се проблем на НАТО. На прв поглед, ова е разумно гледиште од истакната меѓународна личност, ...

Read More »

Шчербак: Македонија добро да размисли за членството во НАТО

Секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност, изјави рускиот амбасадор Олег Шчербак говорејќи пред студентите од Факултетот за безбедност. Секоја земја треба самостојно со референдум и почитување на волјата на мнозинството да одлучи за членство во сојузи. Постојат успешни воено неутрални држави во Европа и ...

Read More »

Македонија пушти во употреба нова автопатската делница Демир Капија-Смоквица (ВИДЕО)

  Официјално отворен автопатот Демир Капија – Смоквица, новата автопатска делница, која е во рамки на коридорот 10, е дел од вкупните вложувања на Европската Унија во транспортната инфраструктура на земјата, кои во изминатите неколку години достигнаа речиси 325 милиони евра. Новиот автопат од Демир Капија до Смоквица во должина од 28,2 километри обезбедува значително скратување на времето на патување, ...

Read More »

Народна банка на Република Македонија ги претстави првите полимерни банкноти на Република Македонија

  Народна банка на Република Македонија го претстави во понеделникот првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15-ти мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари. Во рамките на активностите за публикување информативно-едукативни материјали за полимерните банкноти, наменети за јавноста, коишто НРБМ ги започна во текот на минатата ...

Read More »

Владата на Македонија одлучи да основа културно – информативен центар на Македонија во Тирана  

Владата на Република Македонија донесе одлука за основање на културно-информативен центар на Република Македонија во Тирана, изјави на денешната прес-конференција владиниот портпарол. Со основање на културно информативниот центар на Македонија во Тирана очекуваме дополнително да се зголеми соработката меѓу двете држави, да се продлабочи културната соработка и да се создадат услови културните работници и институции на двете држави да го ...

Read More »

Претседател на Македонија се обрати на состанокот на директорите на Агенциите за разузнавање од земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска се обрати на отворањето на состанокот на директорите на Агенциите за разузнавање од земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони. Состанокот на директорите на Агенциите за разузнавање на земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони се одржува за прв пат на иницијатива на Република Македонија и на него се дискутира за безбедносната поврзаност, како сегмент ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија, Заев се сретна со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Могерини

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, денеска попладне се сретна со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и заменик претседателка ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Могерини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. На средбата се разговараше за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци. Претседателот Мицкоски истакна дека Европската Унија и е потребна на Република Македонија како начин за подигнување на стандард ...

Read More »

Претседателот на Македонија Иванов освари средба со Могерини висок претставник на ЕУ

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ја прими г-а Федерика Могерини, висок претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија. На средбата беа разменети мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за процесот на европска интеграција, како и за клучните предизвици со кои се соочуваат регионот и Европската Унија. Претседателот ...

Read More »