Македонија

Прв директен лет од Истанбул до Охрид со „Онур Ер“

  На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид денеска ќе биде одбележано пристигнувањето на првиот директен лет од Истанбул до Охрид со авиокомпанијата „Онур Ер“, во организација на тур-операторот „Татилбудур“. По повод воспоставувањето на новата авиолинија Истанбул-Охрид-Истанбул, на настанот ќе се обратат  министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, генералниот директор на ТАВ Македонија Алп Ер Тунга Ерсој и претставници ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија ги прием учесниците од програмата „Наука за мир и безбедност”

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими учесниците на Работилницата „Заштита од тероризам, подобрување на отпорноста на демократските институции и владеењето на правото”, која што е поддржана од програмата на НАТО, „Наука за мир и безбедност”. На приемот на кој присуствуваа професори и истражувачи од Република Македонија, Обединетото Кралство, Германија, Белгија, Италија, Бугарија, Албанија, претседателот Иванов посакувајќи ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес – Австралија се регистрирани во Секторот на невладини организации на Обединетите Нации

Светскиот Македонски Конгрес оствари уште еден успех на глобално ниво. Светскиот Македонски Конгрес – Австралија со гордост објави дека се регистрирани во Секторот на невладини организации при Одделението за економски и социјални прашања на Обединетите Нации. Светскиот Македонски Конгрес – Австралија, исто така, е регистриран и во Здружението на Обединетите Нации во Австралија и е единствена австралиска македонска невладина организација ...

Read More »

Источен петок – Балаклија

  Водата животечна на Источникот, врутокот на манна, бесмртната роса, нектарот Божествен, чудесната амброзија, медот од карпата, со вера го чествуваме. Како што секоја химнографска творба во Црквата Божја завршува со молитва и благодарност кон Пресветата Владичица наша Богородица, така прилега и светлите пасхални денови од првата седмица на сеславното Воскресение Христово, да бидат заокружени со пофалба кон Онаа Која стана ...

Read More »

Центар “Нов Контакт”- Македонија одржи јавна трибина ,,Граѓанското опшество – мост за соработка со дијаспората“ 

  Со цел зајакнување на врската со македонската дијаспора и македонското национално малциство во сосеството како и развивање на проекти за поддршка на културните, традиционалните, историските вредности, зајакнување на комуникацијата и развојот на демократските опшествени вредности. Центарот за информативна и логистичка поддршка на граѓаните Нов Контакт – Македонија, како невладина, непартиска и непрофитна организација во улога на промотор на оваа ...

Read More »

Вселенскиот патријарх Вартоломеј: Бугарската црква не може да биде Мајка Црква на други балкански цркви

Само Вселенската патријаршија може да биде мајка црква на балканските цркви, им кажал вселенскиот патријарх Вартоломеј на професорите и студентите од Православниот богословски факултет во Скопје, Република Македонија на нивната средба во Истанбул. Според него, Бугарската црква не може да помага на други цркви да го решаваат својот статус, туку тоа треба да оди преку Вселенската патријаршија. На професорите и ...

Read More »

Началникот на ГШ на АРМ во посета на вооружените сили на Република Хрватска

Воена делегација на АРМ предводена од началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски од 11. до 13. април, престојува во работна посета на Вооружените сили (ВС) на Република Хрватска, каде оствари средба со неговиот домаќин, началникот на ГШ на хрватските ВС, генерал Мирко Шундов. Целта на посетата е да се разгледаат можностите за подобрување на билатералната воена соработка помеѓу ...

Read More »

Mинистерот за надворешни работи на Украина на официјална посета на Република Македонија

  Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денес беше домаќин на неговиот украински колега, Павло Климкин, кој престојува во прва официјална посета на Република Македонија. На средбата, министрите разговараа за односите меѓу двете земји и  можностите за натамошно унапредување на билатералната соработка, особено на економски план. Министрите ја реафирмираа заедничката визија за побезбедна и постабилна Европа и ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес поднесе кривични пријави против претседателот на Владата на Република Македонија Заев и министерот за надворешни работи Димитров

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) денес до Скопското основно јавно обвинителство поднесе кривични пријави против претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, за сторени кривични дела повреда на угледот на Република Македонија (член 178), излагање на подбив на Македонскиот народ (член 179), велепредавство (член 305), загрозување на независноста (член 308), терористичко загрозување ...

Read More »

Претседателот Иванов во Истанбул оствари средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј I.

Македонскиот претседател, упатувајќи честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, ги поздрави активностите и напорите на Вселенскиот Патријарх за обезбедување поголемо единство во православната екумена и за помирување на христијанството со другите религии. „Во време кога светот се соочува со тешки предизвици, потребна е заедничка посветеност и заложба во одбраната на христијанските вредности и принципи, кои настојуваме да ...

Read More »