Македонија

Градоначалникот на Охрид имаше средба со имаше средба со министрите за земјоделство на Македонија и на Албанија

  Градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски, имаше средба со министрите за земјоделство на Македонија и на Албанија. На средбата доминираа прашања поврзани со можностите за интензивирање на соработката за заштитата на Охридското Езеро, одржливо управување со природните ресурси и креирање на заедничка туристичка понуда. Големите проекти, како што се заштитата и управувањето со Дримскиот басен и прогласувањето на охридско-преспанскиот регион за ...

Read More »

Македонија и Албанија формира работни групи со цел унапредување на трговската размена

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, на Република Македонија Љупчо Николовски, имаше билатерална средба со министерот за земјоделство и рурален развој на Република Албанија, Нико Пелеши. На состанокот беа отворени сите прашања во делот на трговската размена помеѓу двете земји, можноста за зголемување на меѓусебната трговија,системот на  следливост на млечни и месни производи, како и мерките на двете држави за ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов освари со министерот за надворешни работи Димитров

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Никола Димитров, министер за надворешни работи на Република Македонија. На средбата министерот Димитров го информираше претседателот Иванов за последната средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, г. Никос Коѕиас и со амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, одржана ...

Read More »

Манастирот Св. Јован Бигорски со видео посветено на најголемиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден (ВИДЕО)

Во пресрет на најголемиот христијански празник, Воскресението Христово, Велигден, Бигорската обител подготви ново видео. Во видеото се искористени материјали од минатогодишното празнување на празникот во Обителта. Речиси пристигнавме до најголемиот и најрадосен православен христијански празник – Воскресението Христово, Велигден. Имено, во текот на вчерашниот ден (Лазарева сабота), го прославивме споменот за воскресението на четири дена мртвиот Лазар. Со ова дело ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија упати честитка по повод еврејскиот празник Пaсха

Претседателот д-р Ѓорге Иванов по повод големиот еврејски празник Пасха упати честитка до претседателката на еврејската заедница во Македонија, Берта Романо-Николиќ и до сите припадници на еврејската заедница. Пасха го прославува ослободувањето на Евреите од египетското ропство и токму одбележувањето на овој голем празник во себе ја содржи пораката за слобода, правда и достоинство и симболизира ново раѓање и надеж. Еврејската заедница ...

Read More »

Центар за информативна и логистичка поддршка на граѓаните “Нов Контакт”- Македонија ќе одржи јавна трибина ,,Граѓанското опшество – мост за соработка со дијаспората“

    Со цел зајакнување на врската со македонската дијаспора и македонското национално малциство во сосеството како и развивање на проекти за поддршка на културните, традиционалните, историските вредности, зајакнување на комуникацијата и развојот на демократските опшествени вредности. Центарот за информативна и логистичка поддршка на граѓаните Нов Контакт – Македонија, како невладина, непартиска и непрофитна организација во улога на промотор на ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Данска, на Големото Војводство Луксембург и на Обединетата Република Танзанија во Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Данска, на Големото Војводство Луксембург и на Обединетата Република Танзанија во Република Македонија. На средбата со новоименуваниот амбасадор на Кралството Данска за Република Македонија со седиште во Белград, Н.Е. г. Андерс Кристиан Хаугард, претседателот Иванов изрази задоволство од успешниот развој на македонско – ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Република Македонија оствари средба со сојузниот министер за Европа интеграции и надворешни работи на Австрија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров оствари средба со сојузниот министер за Европа, интеграции и надворешни работи на Република Австрија, Карин Кнајсл која престојуваше во работна посета на Република Македонија.Министрите Димитров и Кнајсл ја потврдија одличната билатерална соработка помеѓу Република Македонија и Република Австрија, со акцент на активната поддршка на Република Австрија кон евроинтегративниот пат на Македонија ...

Read More »

„Денови на македонската зимница“ ќе се одржат во Руската Федерација

    „Денови на македонската зимница“ ќе се одржат во Москва, во Руската Федерација, од 26 до 28 март 2018 година.Манифестацијата ја организираа Македонско-руската стопанска комора и Македонската асоцијација на преработувачи, а со финансиска поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија. Македонските преработувачи на зеленчук и овошје ќе ги изложат своите производи за дегустација од страна ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија упати писмо со сочувство до Претседателот на Руската Федерација

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Руската Федерација, г. Владимир Путин, по повод пожарот во сибирскиот град Кемерево. Почитуван господине Претседателе, Со големо жалење ја примив веста за пожарот кој изби во трговскиот центар во сибирскиот град Кемеровo и предизвика вистинска трагедија во Вашата земја. Искрено жалам за загубените животи, за човечките ...

Read More »