Спорт

Вардар ги доби противниците во групната фаза од Лига Европа

Противници на Вардар во групата Л во Лига Европа за сезоната 2017/18 ќе бидат Зенит Санкт Петербург, Реал Сосиедад и Розенборг. Македонскиот шампион беше извлечен последен од Ерик Абидал во ждрепката во „Грималди Форум“ во Монако и заврши во последната група. Лига Европа – сезона 2017/18 Група А: Вилјареал, Макаби Тел Авив, Астана, Славија Прага Група Б: Динамо Киев, Јанг ...

Read More »

Вардар го елиминира Фенербахче се пласман во Лига Европа

Вардар во голем стил со уште една победа го елиминира Фенербахче. Ден кој со златни букви ќе биде запишан во македонската фудбалска историја, „црвено-црните“ се првиот наш тим кој ќе игра во групната фаза од едно големо европско натпреварување. Пред Вардар е европска есен која ниту еден македонски клуб не ја доживеал досега, нашата земја конечно ќе има тим кој ...

Read More »

Македонија со три борачи на Светското првенство во Париз

Во Париз утре почнува Светското првенство во борење во слободен стил. Македонија ќе учествува со своите три најдобри борачи, Владимир Егоров, Елмедин Сејфулаху и Могамедгаџи Нуров, предводени од селекторот Љуљзим Вренези. Олимпискиот комитет кој ги даде средствата за учество на Светското првенство се надеваат дека тројцата македонски претставници ќе постигнат добри резултати.

Read More »

Германецот Aлександар Студзински и италијнката Барбара Позобон се победници на 31-от Охридски пливачки маратон

Александар Стуџински од Германија победи на 31-от Охридски пливачки маратон. Тој 30 километри долгата патека од Св.Наум до Охрид ја помина со време од 5 часа 15 минути и 14 секунди. Втор на целта заврши Евгениј Поп Ацев од Македонија кој зад победникот заостана само една секунда, односно пристигна со време од 5.15.15. Третото место му припадна на Бертоли Гилермо ...

Read More »

Голема победа на Македонскиот шампион Вардар против Фенербахче

Македонскиот шампион Вардар оствари голема предност од два гола по првиот меч од плејофот за место во Лига Европа против турски Фенербахче. Вардар на полната Национална арена „филип Втори“ во Скопје, го победи турскиот гигант со 2:0, со што направи голем исчекор кон историски пласман во групната фаза во Лига Европа. Првата радост за македонскиот првак ја донесе Тигран Барсегјан ...

Read More »

Чедомир Јаневски е нов тренер на Вардар

Чедомир Јаневски е нов тренер на Вардар. Поранешниот фудбалер на нашиот тим ја превзеде клупата и го замени Гоце Седлоски кој што поднесе оставка на местото стручен штаб на Вардар. Јаневски после 28 години повторно се враќа во Вардар, сега прв пат како тренер и ќе ја води екипата во следните две години. На вечерашната прес-конференција беше претставен од страна ...

Read More »

Македонецот Еди Шерифовски седми на Светското првенство во џудо

Македонецот Еди Шерифовски (- 73 кг) е седми на Светското џудо првенство за кадети во Сантјаго -Чиле, што е голем успех за македонскиот џудо. Шерифовски имаше шанса да го оставри најголемиот успех на македонскоото џудо, но во решавачката битка за влез во полуфиналето со Мароканецот Ајман Елхусаини беше поразен со ипон. Во репасажот се сретна со Турчинот Мухамед Коџ од кого исто така загуби со ипон. ...

Read More »

УЕФА: Благодарност до Македонија: Бевте фантастични домаќини на Суперкупот 2017

Европската фудбалска куќа се заблагодари до Македонија за организацијата на европскиот Суперкуп – натпревар помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунатјед кој вечерва беше одигран на „Телеком Арена“ во Скопје. Првите лица на ФИФА и УЕФА, Џани Инфантино и Александар Чеферин по завршувањето на спектаклот во Скопје, упатиле благодарност до премиерот на Република Македонија – Зоран Заев и претседателот на ФФМ, ...

Read More »

Македонско оро пред мечот меѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид

Отворањето на натпреварот меѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид им припадна на играорците од Танец, кои со прекрасна кореографија го претставија македонското традиоционално оро, а се вееја и македонски знамиња. По нив, децата со оштетен слух од училиштето „Партение Зографски“ на знаковен јазик ја изведоа „Sky full of stars“ од Колдплеј. Реал Мадрид како актуелен европски првак и Манчестер јунајтед ...

Read More »

Вардар противник на Фенербахче

Со елиминирањето на Штурм Грац од УЕФА Лига Европа, екипа на вардар стана наредниот противник на Фенербахче. Турскиот ФК Фенербахче по елиминирањето на Штурм Грац во третото коло на квалификациони натпревари на УЕФА Лигата Европа, с пласираше во плејофот. Првите елиминациони натпревари за плејофот на УЕФА Лигата Европа ќе се одиграат на 17, а реванш натпреварите на 24 август.

Read More »