Спорт

Международниот олимписки комитет со нови дисиплини на Олимписките игри Токио 2020

Нови измени се пред усвојување да бидат вклучени во програмата на Олимписките игри Токио 2020. Тоа се спортовите како триатлон мешано екипно, велосипедизам (BMX), бокс, кајак и веслање нови дисциплини за жени, дигање тегови, атлетика 4х400 м мешано мажи и жени, кошарка 3х3, спортско стрелаштво мешано мажи и жени, стреличарство мешано мажи и жени, мачевалство екипно, џудо мешано екипно – ...

Read More »

Кошаркарската селекција 3х3 го освои првото место на Младинскиот Олимписки фестивал во Бугарија

Македонскиот Олимписки комитет во соработка со Македонската кошаркарска федерација овозможи учество на младинските селекции во кошарка  и одбојка до 18 години, на Олимпискиот младински фестивал кој изминатите пет дена се одржуваше во Албена, Бугарија. Младинската олимписка екипа во состав Дамјан Ѓорѓиевски, Лука Стојановски, Благој Димитриев и Мартин Ѓорѓиев се натпреваруваше во конкуренцијата “3х3“ и го освои првото место со максимални ...

Read More »

Европскиот шампион Рк-Вардар пристигна во Македонија

Ракометарите на Рк-Вардар кои во неделата го освоија трофејот во Лигата на шампионите пред малку слетаа на скопскиот аеродром. Европските шампиони беа пречекани од голем број навивачи меѓу кои беа градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески, претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов. Во 13 часот ќе започне голема прослава ...

Read More »

Рк-Вардар е европски шампион (ВИДЕО)

Македонскиот шампион денеска се искачи на врвот од ракометна Европа совладувајќи го тимот на Пари Сен Жермен во финалето од Лигата на Шампионите со 24-23. Вардар и ПСЖ одиграа натпревар достоен за финале, со неколку пресврти, многу тактика и жестока игра. Во поголемиот дел од натпреварот, Вардар ја имаше контролата врз резултатот, иако на полувремето тимот на ПСЖ замина со ...

Read More »

Вардар ги доби првите признанија во Келн: Душебаев е најдобар десен бек Гонзалес е тренер на сезоната

Пред почетокот на Ф4 турнирот во Келн, за Вардар пристигнаа и првите индивидуални признанија. По гласањето на навивачите во конкуренција на 50 номинирани играчи во повеќе категории, од 20 различни клубови и 17 нации, Алекс Душебаев беше избран за најдобар десен бек во лигата на шампионите. Тренерот Раул Гонзалес пак беше избран за најдобар тренер. Се гласаше он-лајн, а меѓу ...

Read More »

Кирил Лазаров се прости со Барселона (ВИДЕО)

Барселона ја совладаа Хуеска и ја заокружија сезоната со максимални 30 победи од 30 одиграни натпревари. Всушност, ова е четврта сезона по ред со максимален број победени натпревари, односно 120 победи со ред. Тоа се поклопува со доаѓањето на Кире Лазаров во Барселона. Кире Лазаров си заминува на крајот од сезоната по четири години (2013-2017) во шпанската екипа, а од ...

Read More »

Игор Стефановски обеди во втората трка на Нирбургринг

Игор Стефановски – Иџе победи во втората трка на Нирбургринг, откако во првата го освои второто место и на најдобар начин им возврати на навивачите за испуштената шанса пред две седмици во Унгарија.Патеката „Нордшлајфе“ денеска претставува микс од модерниот автодром (околу 4 км) и делници од старата патека каде што Формула 1 се возеше пред половина век (околу 22 километри), ...

Read More »

Викендов искачување на Титов Врв

Планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово по 36-ти пат претстојниов викенд ќе го организира традиционалното искачување „Титов Врв“. Како што информираа од планинарскиот клуб на денешната прес-конференција во Тетово, настанот што традиционално се организира последниот викенд во мај е дел од прославата по повод „Денот на Европа“, организирана од Канцеларијата на ЕУ во Скопје, а годинашното мото на искачувањето е Планинскиот ...

Read More »

МЗТ Скопје шести пат по ред шампион на Македонија

МЗТ Скопје и Карпош Соколи одиграа интересен, неизвесен натпревар со драматична завршница кои го доби тимот од Аердором со 86:82 и шести пати по ред стана шампион на Македонија. МЗТ Скопје е шампион на Македонија. Натпреварот беше неизвесен во целиот тек, двете екипи се менуваа во водство, на три минути до крајот Карпош Соколи имаше четири поени предност 78:74, но промашија ...

Read More »

Шест ракометарки се збогуваа со Вардар

Сезоната која заврши во понеделникот беше последна за шест ракометарки кои беа дел од РК Вардар. Мајса Песоа, Дијана Илина, Сања Дамјановиќ, Камила Херем и Тамата Мавсар го напуштаат клубот додека Германката Ања Алтхаус става крај на кариерата.

Read More »