Свет

Германските разузнавачи се сомневаат во тврдењата на САД дека коронавирусот потекнува од кинеска лабораторија

Извештај на германското разузнавање ги доведува во прашање обвиненијата на САД дека новиот коронавирус потекнува од кинеска лабораторија и наведува дека обвинувањата се обид да се одвлече вниманието од неуспехот на американската Влада да го спречи ширењето на вирусот во земјата, пишува весникот „Шпигел“. Во неделата, државниот секретар на САД, Мајк Помпео рече дека има „сериозни докази“ дека коронавирусот потекнува ...

Read More »

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на поголема заштита на новинарите

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на поголема заштита на новинарите, нагласувајќи дека тие нудат „противотров“ на пандемијата дезинформации што ја придружува кризата предизвикана од ширењето на коронавирусот. Гутереш, во видео-порака по повод Светскиот ден на слободата – 3 мај, ја истакна клучната улога што ја имаат медиумите за да може луѓето да добијат информации што им се потребни ...

Read More »

Германците излегоа на масовни протести против мерките , десетици приведени (ВИДЕО)

Најголемиот протест се одржа во Штутгарт, каде што според организаторите, се собрале околу 5.000 граѓани. Организаторот на митингот, претприемач за ИТ, Мајкл Балвег, рече дека граѓаните дошле да протестираат за да се спротивстават на ограничувањата на основните граѓански права како што е правото на протест и слободата на вероисповест. Протестите продолжија мирно, според правилата за одржување дистанца , според полицијата. ...

Read More »

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун се појави во јавноста (ВИДЕО)

Северно корејскиот лидер Ким Јонг Ун се појави во јавноста за прв пат по 20 дена, пренесуваат севернокорејските државни медиуми. Државната агенција КЦНА известува дека севернокорејскиот лидер ја пресекол црвената лента за отворањето на фабриката за ѓубрива. Тој присуствуваше на церемонијата, а присутните го пречекаа со „ура“ – додава агенцијата. Подоцна се појавија и видеа на кои Ким Јонг Ун вози голф ...

Read More »

Пентагон официјално објави три снимки од НЛО (ВИДЕО)

Пентагон официјално објави три кратки видеа на кои се прикажани неидентификувани летачки објекти, претходно објавени од приватна компанија, јавува Си-ен-ен. Пентагон рече дека снимките се објавени за да се решат недоумиците во јавноста за тоа дали видеата објавувани од медиумите и од некои организации во минатото биле автентични. „По темелна истрага, Министерството за одбрана утврди дека објавувањето на овие снимки не ...

Read More »

ЕУ почна да разговара за постепено отворање на границите

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска одржаа виртуелен состанок на кој се разговараше, меѓу другото, за постепеното отворање на внатрешните и на надворешните граници на ЕУ, но сѐ уште не е постигнат краен договор, јави дописничката на МИА од Брисел. Министрите, како и Европската Комисија, инсистираат дека секое укинување на рестрикциите за патување мора да се носат на координиран ...

Read More »

Кина се плаши од втор бран на епидемијата воведува нови мерки

Ситуацијата во Кина е стабилна, но тамошните власти стравуваат од втор бран на епидемијата, заради што тие воведоа нови мерки за цел превенција на заразата при што ќе се „промовира цивилизирано однесување“, пишува Гардијан. Во Кина во последните 24 часа се забележани само три нови случаи на заразата, при што два се увезени од странство, додека едно лице почина. Сите ...

Read More »

Медиуми објавуваат дека починал Ким Јонг Ун

Северникорејскиот лидер Ким Џонг Ун, се шпекулира дека е мртов, според медиумите во Хонг Конг, додека едно јапонско списание известува дека водачот на Северна Кореја е во „вегетативна состојба“, откако бил подложен на операција на срцето. Заменик директорот HKSTV Hong Kong Satellite Television, телевизиска мрежа поддржана од Пекинг во Хонг Конг, тврди дека Ким е мртов, наведувајќи „многу цврст извор“. ...

Read More »

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Берлин против мерките поради епидемијата на коронавирус (ВИДЕО)

Германската полиција се судри со демонстрантите во Берлин, кои протестираат против рестриктивните мерки поради епидемијата на коронавирус. Полиција соопшти на Твитер дека се уапсени повеќе од 100 луѓе. Демонстрантите извикувале „Го сакам својот живот назад“ и носеле транспаренти со кои пишувало „Да ги заштитиме уставните права“, „Слободата не е се но без слобода се е ништо“, а на еден пишувало ...

Read More »