Свет

Научници од Европската јужна опсерваторија пости нова планета

Научници од Европската јужна опсерваторија, велат дека можеби обезбедиле потенцијално први директни докази за постоење на нова планета. Ова е прво вакво откритие, рече главниот научник Ентони Бокалети. „Досега се идентификувани илјадници планети надвор од Сончевиот Систем, но, малку се знае за тоа како тие се формираат“, рече тој. Овие планети, познати како екзопланети, се такви што орбитираат околу ѕвездите, ...

Read More »

Разрешувања во раководството на военото разузнавање на Северна Кореја

Шефот на военото разузнавање на армијата на Северна Кореја е сменет без образложение, кусо време после мистериозното дваесетдневно исчезнување на лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун. Покрај шефот на воените разузнавачи, сменет е и шефот на обезбедувањето на Ким, Јун Џонг Рин. Севернокорејската воена разузнавачка служба е еден од клучните столбови на власта и западот ја смета за одговорна за многу ...

Read More »

Германска полиција спроведе операција против арапски криминален клан

Полицијата на Берлин во четвртокот спровеле претреси во неколку објекти кои се поврзауваат со организиран криминал на еден арапски клан, соопштија властите на германската престолнина. „Претресот е спроведен поради сомневања за сторени кривични дела при илегално тргување со дроги и нелегално поседување оружје“, соопшти полицијата во Берлин за акцијата во којашто учествувале околу 200 припадници на полицијата. Операцијата е насочена ...

Read More »

Европската комисија препорача постепено укинување на ограничувањето на патувањата

Европската комисија денес препорача постепено и координирано укинување на ограничувањата за патување помеѓу земјите членки или регионите во нив, кои имаат слична епидемиолошка ситуација, со цел да се спаси што е можно повеќе годинашната туристичка сезона. Комисијата објави упатства и препораки, кои не се обврзувачки за земјите членки, но кои може да помогнат да се координира укинувањето на патните ограничувања ...

Read More »

Британија потона во рецесија

Британија потона во рецесија и бележи рекорден пад на бруто домашниот производ (БДП) во март.  Економијата на таа земја потона за шест отсто во март откако беше воведен карантинот во борбата со пандемијата на коронавирусот. Тоа е најголемиот економски пад на Британија во изминатите 30 години. Британскиот БДП падна за два отсто во првиот квартал под влијание на мерките на ...

Read More »

Врховен муфтија на Русија: Корените на Бугарите се во Монголија, Татарстан, а не на Балканот (ВИДЕО)

Бидејќи, Софија отвара теми за Македонија како дел од Бугарија, Македонците како Бугари, за Македонскиот јазик како дијалект на бугарскиот јазик, иако денешнава Бугарија е формирана како кнежевство во 1878 година, ајде да прошетаме до “прабугарите“ во Татарстан и Русија. Не е лошо да ја прочачкаме и ние таа историја, со егозтични дестинации, каде што Софија сака и нас Македонците ...

Read More »

Првиот мост за копнен сообраќај меѓу Русија и Кина ќе се отвори наскоро (ВИДЕО)

Првиот мост за копнени возила меѓу Русија и Кина доби зелено светло да почне со работа штом ќе се укинат рестрикциите поради корона вирусот. Мостот ја премостува реката Амур и ги поврзува рускиот град Блаховешченск и кинескиот град Хеихе, а неговата изградба беше довршена во 2019 година. Договорот меѓу двете земји беше направен во 1995 година, но изградбата на мостот ...

Read More »

Иранска ракета случајно погодила ирански брод

Иранска ракета истрелана за време на поморската вежба во Оманскиот Залив, погоди ирански логистички брод во близина на целта, при што загина најмалку еден морнар, а 15 беа повредени, јавуваат иранските медиуми. Инцидент се случил вчера во близина на пристаништето Јаск, на околу 1.270 километри југоисточно од Техеран. Државната телевизија објави дека станува збор за несреќа. Иран редовно одржува воени ...

Read More »

САД ја надминаа бројката од 30 милиони невработени

САД ја надмина бројката од 30 милиони невработени, што е најголема стапка од времето на Големата Депресија која се случила во триесетите години во минатиот век.Само минатата недела 3 милиони американци побарале бенефиции поради невработеност. Пандемијата донесе сосема нова реалност, а тоа не го избегна и начинот на барање на работа, односно во САД луѓето разговорите за работа ги вршат ...

Read More »