Свет

Европската унија слави 60-годишнината

Европската унија ја слави 60-годишнината од потпишувањето на Римските договори со кои се става основата на организацијата. Договорите од Рим се два договори на Европската унија, потпишани на 25 март 1957 година во Рим. И двата договори се потпишани од 6 држави: Белгија, Западна Германија, Италија, Луксембург, Холандија и Франција. Со првиот договор се создава Европската економска заедница (ЕЕЗ), а ...

Read More »

Швајцарија започна истрага за шпионирање на турската заедница

Во Швајцарија била извршувана шпионажа против турската заедница од страна на една разузнавачка служба, соопшти денеска швајцарското федерално обвинителство, наведувајќи дека е поведена кривична постапка. Постапката е започната на 16 март, бидејќи швајцарското правосудство има сомневања за шпионирање на турската заедница во Швајцарија, посочи швајцарското федерално обвинителство, кое одби да соопшти повеќе детали за истрагата и за лицата и организациите ...

Read More »

Заврши реставрацијата на гробот на Исус Христос

Гробницата на Исус Христос во црквата на Воскресението Христово во Ерусалим е конкретната гробница која во IV век ја пронашла Елена, мајката на царот Константин, заклучуваат научниците по изврените анализа на содржината на светилиштето. Ланскиот ноември беше објавено дека археолозите првпат по 500 години го отворија гробот на Христос од која ја отстранија мермерната плоча поставена на гробот во 1555 ...

Read More »

Најголеми извозници на оружје во светот

Во последните пет години извозот на конвенционално оружје е зголемен за 8,4 отсто, соопшти Стокхолмскиот институт за истражување на проблемите на мирот. Фактички повеќе од половина од продаденото оружје во светот доаѓа од Вашингтон и Москва. Во тројката на лидери влегува и Кина, којa од 2012 година успеа да го зголеми својот удел во светскиот извоз на оружје од 3,8 ...

Read More »

Каталонија бара референдум за независност

  Владата на областа Каталонија во Шпанија повторно побара од Мадрид референдум за независност, барањето е испратено во отворено писмо до Мадрид, објавено во весникот „Паис“, од страна на каталонскиот премиер Карлес Пучдемон. Властите во Каталонија ветија дека во септември ќе организираат референдум за независност, со или без согласност на Мадрид. Каталонците се поделени околу прашањето за независност, но значително ...

Read More »

Кралицата Елизабета даде согласност за Брегзит

  Британската кралицата Елизабета даде кралска согласност за законот за Брегзит, со што патот за преговорите за напуштање на Европската унија е отворен. Откако двата дома на парламентот го поддржаа законот за Брегзит и по формалната поддршка од кралицата, премиерката Тереза Меј сега има целосно право да ги почне преговорите, што за Велика Британија би можеле да се покажат како ...

Read More »

Победник на изборите во Холандија е Либерална партија

Според првичните резултати од излезните анкети, владејачката Либерална партија на сегашниот премиер Марк Руте победи на парламентарните избори во Холандија, освојувајќи 31 од вкупно 150 места во парламентот, јавува Anadolu Agency (AA). Радикално-десничарската Партија на слободата  на Герт Вилдерс освои 19 пратенички места, а исто толку освоија и „Демократи 66“ и Христијанската демократска партија. Следат „Зелените“ со 16 пратенички места, ...

Read More »

Шкотска втор референдум за независност

  Шкотската премиерка Никола Старџен најави план за нов референдум за независноста на Шкотска. Во говорот во Единбург, Старџен изјави дека доколку Британија сака да излезе од Европската Унија, не земајќи ги предвид желбите на граѓаните на Шкотска, кои на референдумот гласаа против брегзит, тоа во голема мера ќе ги отежне преговорите. Таа оцени дека британската влада не се поместила ...

Read More »

Шефот на руските тајни служби предупредува: Странски шпиони го напаѓаат Русија

Странските разузнавачки служби ги засилиле обидите да ја дестабилизираат Русија. Тоа е пораката од вчерашниот состанок на Советот за безбедност на Руската Федерација. “Деструктивните активности на странските специјални служби, чија цел е дестабилизација на Русија и политичката, но и општествената ситуација во земјата, се драстично засилени”, порачал Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација.

Read More »

Според анкетите СПД заостанува само еден поен зад конзервативците на Меркел

  Германската социјалдемократска партија (СПД) останува со 32% поддршка, заостанувајќи само за еден поен зад демохристијаните на канцеларот Ангела Меркел, пренесува Reuters, повикувајќи се на анкета на компанијата “Форс”. Антимигрантската партија “Алтернатива за Германија” добива 9% од гласовите, “Зелените” и “Левите” по 7% , партијата на слободните демократи 6%. Во истражувањето е спроведено меѓу 6 и 10 март меѓу 2505 ...

Read More »