Tag Archives: Германија

Крајот на канцеларката Ангела Меркел

Фолкер Каудер, интимусот на канцеларката, изненадувачки ги загуби изборите за шеф на пратеничката група на Демохристијаните. Сега е само прашање кога ќе падне и Ангела Меркел, коментира Инес Пол. Шефовите на пратеничките групи се посебно успешни ако работат незабележливо. Во германскиот партиски систем тие се задолжени да изнаоѓаат мнозинство за претседателот на партијата. Доколку претседателката на партијата е истовремено и ...

Read More »

Радикалната десница втора најсилна партија во Германија

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека владејачката коалиција во Германија продолжува да ја губи поддршката на гласачите, а најголем профитер е популистичката АфД. Рејтингот на Зехофер на дното. Германската десничарска партија Алтернатива за Германија, АфД ги престигна владејачките Социјалдемократи според популарноста и сега е втора најсилна партија во Германија по конзервативците на канцеларката Ангела Меркел, покажа анкета на германскиот јавен ...

Read More »

Екстремно десната Алтернатива за Германија за првпат посилна од социјалдемократите

Германската десничарска Алтернатива за Германија (АфД) ја престигна партијата од левиот центар СПД, покажуваат анкетите неколку дена по насилните протести на радикалните десничари во таа земја. Околу 6.000 поддржувачи на Афд и Пегида се приклучија на протестот во источногерманскиот град Кемниц во саботата по протестите минатата недела откако маж беше избоден со нож на 26 август. За убиството се уапсени двајца емигранти. ...

Read More »

Германија: Насилни протести во Кемниц откако мигранти убија Германец (ВИДЕО)

  Најмалку шест лица се повредени откако се судрија демонстранти во Кемниц, на истокот на Германија. Полицијата навела дека не мобилизирала доволно луѓе за да сречат судир на демонстрантите кај споменикот на Карл Маркс. Десничарите извикувале дека Ангела Меркел мора да си замине и носеле транспаренти на кои пишувало „Запрете го мигрантскиот бран“. На собирот имало транспаренти на кои пишувало ...

Read More »

ЕУ се е можно, германија воведе трет пол, ниту машки, ниту женски, во официјалните регистри

  Германската влада одобрила во официјалните регистри на државата да се воведе трет пол, па секој ќе може да се запише дека е „различен“, односно дека не е ниту маж, ниту жена, туку нешто трето, различно, пренесе АП. За ова одлука има донесено федералниот Уставен суд уште во ноември минатата година. Покрај различен, тие што не сакаат да бидат маж ...

Read More »

Германците чуваат 12,6 милијарди марки, рокот за замена е неограничен

Германците сe уште чуваат милијарди германски марки, речиси 28 години по повлекувањето од оптек на валутата на поранешна Источна Германија и 16 години од воведувањето на еврото. Според податоците на Бундесбанк, на 31 декември 2001 година, на последниот ден пред воведувањето на еврото, имало 162,3 милијарди германски марки.Досега 92 проценти од тие пари биле вратени или заменети за евра. Но, ...

Read More »

МВР: Наскоро договор за признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија

Процедурата за потпишување договор за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија е во завршна фаза, текстот на договорот е усогласен меѓу двете страни и формални пречки за негово потпишување не постојат. Ова го изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на средбата преставници на Иницијативниот одбор за признавање на македонските возачки дозволи во Германија, Александар Бузлески ...

Read More »

Скандал во Германија азил за илјада евра

  Голем скандал ја тресе Германија откако беше откриено дека во градот Бремен биле издавани дозволи за азил со поткуп на администрацијата. Сумата наводно била 1.000 евра. Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер е под засилен притисок во рамките на владата, но и од надвор од неа поради начинот на кој се справува со „големите нерегуларности“ во процесот на ...

Read More »

Македонската заедница во Берлин на 02 јуни организира протест

Македонската заедница во Берлин на 02 јуни организира протест ги поканува сите Македонци во Сојузна Република Германија да се придружат на протестот. „Само сонцето е постаро од Македонија“ Македонците во Берлин на 02 јуни 2018 година пред Бранденбуршката порта во Берлин во 13 часот преку протест ќе им дадат поддршка на македонските граѓани кои протестираат. Заедно во одбрана на името ...

Read More »

Германија: Напад со комбе изгазени луѓе

Во германскиот град Минстер неколку луѓе загинаа откако во пешаци удри комбе. Се верува дека најмалку тројца се загинати, а триесетина се повредени. Нападот се случил пред популарната гостилница Кипекерел каде имало многу луѓе, а возачот на комбето се самоубил. Полицијата во моментот со хеликоптер ја пребарува околината барајќи експлозив.

Read More »