Tag Archives: Македонија

Македонија ја подобри позицијата на ранг листата на ФИФА

  Македонската фудбалска репрезентација ја подобри својата позиција за цели 33 позиции сега Македонија е на 133 – то место и е меѓу земјите со најголем скок на ранг – листата. Албанија и Косово по поразите во квалификациите за СП Русија 2018, видно паднаа од нивните претходни позиции. Црвено – црните по поразот од Италија и од Босна на пријателскиот ...

Read More »

Лина Ѓорческа ќе игра за првата титула во оваа година во Италија

Лина Ѓорческа во Санта Маргарита Ди Пула, Италија ќе може да дојде до својата прва титула во оваа календарска година. Имено Лина и нејзината партнерка Бернарда Пера (САД) се изборија за финале во дубл, откако денеска со пресврт дојдоа до триумф над домапните тенисерки Камила Росатели и Аличе Матеучи (четврти носителки). Италијанките првиот сет го добија со 6-4, вториот пак ...

Read More »

Раул Гонзалез нов селектор на Сениорската машка репрезентација на Македонија

  Шпанскиот тренер Раул Гонзалез денеска беше официјално претставен пред медиумите како нов селектор на Сениорската машка репрезентација на Македонија. Тренерот на РК Вардар, на прес-конференцијата што се одржа во просториите на РФМ, ги соопшти првите планови и очекувања за наредниот период во кој фокусот ќе биде ставен на натпреварите од Квалификациите за ЕП 2018 против селекцијата на Исланд. „Горд сум ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес најостро ја осудува изјавата на Еди Рама во интервју за швајцарскиот весник

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за швајцарскиот весник “Tages-Anzeiger“, со која Македонците ги именува за “славомакедонци“, Албанците ги смета за “една третина од населението во Македонија“, а Македонија ја споредува со Швајцарија. СМК го потсетува Еди Рама дека ниту постојат “славомакедонци“ во светот, ниту Албанците во Македонија се една ...

Read More »

Туристичката понуда на Охрид презентирана во Москва

Градоначалникот на Општина Охрид Никола Бакрачески и почесниот конзул на Руската Федерација во Охрид Велимир Стојковски, во Москва ја презентира туристичката понуда за Охрид. Бакрачески, ја потенцираше и традиционалната повраност на Охрид и Охридската Архиепископија со рускиот народ и Русија. Со видео презентации  беа прикажувани убавините на Охрид и поединости од охридската туристичка понуда. Исто така, беа остварени бројни билатерални ...

Read More »

Симпозиум на германската драма во Македонија

  Универзитетот за аудиовизуелни уметности – Европска Филмска Театарска и Танцова Академија Скопје – Париз – Есен – Ротердам, во знакот на одбележувањето на десетгодишнината од своето постоење, започна со реализација на мега-проектот „Европската драма и театар во Република Македонија“. Проектот ќе се одвива од оваа учебна година и ќе трае до 2030 година.  На овој научно-истражувачки проект работи меѓународна ...

Read More »

Министерот за транспорт и врски во Турција преговара за нови прекуокеански летови

  Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски претстојува во работна посета во Истанбул, Република Турција каде оствари средба со Билал Екси, генерален менаџер на авиокомпанијата Туркиш ерлајнс, како и со менаџментот на ТАВ. На средбата се разговраше за можностите за воспоставување на интерконтинентална авио линија од Република Македонија до САД и Канада. Министерот Мисајловски ја образложи потребата од воспоставување ...

Read More »

Средба Груевски – Меркел по Конгресот на ЕПП во Малта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со министерот за надворешни работи Никола Попоски оствариле средба со германската канцеларка Ангела Меркел на маргините на Конгресот на ЕПП во Малта, дознава Press24 од добро упатени извори. Според информации на порталот, на средбата заедно со Меркел биле и претседателот на Комитетот за надворешни работ во европскиот парламент и прв потпретседател на ЕПП, Дејвид Мекалистер и ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ со решение за излез од политичка криза

Водејќи се од принципот за Единствена Република Македонија, а со цел да извлечеме поуки и да понудиме решение за излез од сегашната политичка криза, но и од можни идни политички кризи и случувања како партија го посочуваме следниот патоказ: Создавање на над партиски договор за секое идно принципиелно решавање на внатрешни разлики, во рамки само на институциите на државата, без ...

Read More »

Македонската фудбалска репрезентација ја победи Белорусија со убедливи 3-0

  Македонската фудбалска репрезентација ја победи Белорусија со убедливи 3-0. Нова победа за македонската фудбалска репрезентација, овој пат триумф над селекцијата на Белорусија со убедливи 3-0 во пријателски натпревар. Мечот започна претпазливо и од двете страни, но како одминуваше така почнуваа да се загрозуваат двата гола. Првата шанса ја имаше Белорусија преку Радионов, но Димитриевски одлично го одбрани неговиот удар. ...

Read More »