Албанија

Почна изборната кампања за делумните предвремени избори за градоначалници во Албнаија

Во Албанија денеска официјално почнува изборната кампања за делумните предвремени избори за градоначалници на шест општини во државата, поточно во Скадар, Пешкопеја, Драч, Вора, Рогожина и Лушња. На изборите кои ќе се одржат на 6 март, во трка за градоначалничко место се 20 кандидати од три политички партии и една коалиција, владејачката Социјалистичка партија (ПС) на Еди Рама, опозициската Демократска ...

Read More »

Претставниците на Црногорска заедница во Албанија на средба со префектот на округот Тирана

На 18.02.2022 година, претставници на Црногорска заедница во Албанија беа на средба со префектот на округот Тирана, Африм Ќендро. Во текот на разговорот, претседателот на Црногорска заедница во Албанија Маринко Цулафиц го информира Префектот за полаожбата на Црногорската заедница, и се разговара и за  можноста за соработка со институцијата префектура во рамки на активностите во градот Тирана. Од своја страна, ...

Read More »

Мета останува претседател одлучи Уставниот суд на Албанија

Илир Мета нема да биде разрешен од функцијата претседател на Албанија и ќе продолжи на функцијата до завршување на мандатот на 24 јули годинава. Тоа откако Уставниот суд одлучи да ја поништи одлуката на албанскиот парламент за негово разрешување поради ” тешки прекршувања на Уставот“. Одлуката судот на својата официјалната страна ја објави доцна синоќа, во 23:15 часот и во ...

Read More »

Деветнаесет кандидати во трката за градоначалник во шест општини во Албанија

На предвремените делумни избори за градоначалник во шест општини во Албанија во трка се 19 кандидати од три политички партии и една изборна коалиција, соопшти Централната изборна комисија(ЦИК). Според комисија во трка се кандидатите на владејачката Социјалистичка партија (ПС) на Еди Рама, опозициската Демократска(ПД) на Љуљзим Баша и партијата Ново демократско движење (ЛРЕ) на Ариан Галдини. За градоначалничко место со ...

Read More »

Во Албанија ветингот не го поминале 273 судии и обвинители

Координаторот на пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија,Таулант Бала, изјави дека обединувањето на власта и опозицијата околу ветингот е потврда за определбата за европската иднина на земјата. Според него ветингот е и суштински елемент за гарантирање на значително ниво на интегритет на судиите. Тој уште со став дека „денеска во Албанија има повеќе верба во правдата, отколку вчера“ презентирајќи официјални ...

Read More »

ЕУ и САД ја повикаа Албанија да продолжи да ги проверува судиите и обвинителите

Делегацијата на ЕУ и амбасадата на САД во Тирана, објавија заедничка изјава со која побараа од народните избраници во албанскиот парламент да го изгласаат продолжувањето на процесот на проверка во правосудството, познат како ветинг. Два дена пред парламентот да гласа за уставниот амандман, со кој се овозможува продолжување на институциите за проверка, амбасадите на САД и ЕУ со порака дека ...

Read More »

Уставниот суд ја заврши расправата за разрешување на претседателот Мета, одлуката ќе ја објави во рок од 30 дена 

За првпат во историјата на Албанија, Уставниот суд во рок од 30 дена ќе донесе одлука за или против разрешување на Илир Мета од функцијата претседател на Република Албанија. Конечната одлука ќе биде соопштена со образложение во рок од 30 дена, изјави вршителката на должноста претседателка на Уставниот суд, Виторе Туша, откако беа изнесени ставовите на двете страни.  Денешното,трето рочиште, започна ...

Read More »

Манастирлиу: Премногу е рано да се прогласи победа над пандемијата со Ковид-19

Министерката за здравство Огерта Манастирлиу рече дека 56 отсто од населението во земјата е целосно вакцинирано, но истакна дека е премногу рано да се прогласи победа над пандемијата КОВИД-19. За време на презентацијата на последните одлуки на Здравствената експертска комисија, Манастирлиу рече дека ситуацијата е под лупа. Според неа до сега аплицирани се 2,6 милиони дози вакцина. Што се однесува ...

Read More »

Посета на претседателот на Црногорска заедница во Албанија во општина Цетиње во Црна Горa

На покана на градоначалникот на Цетиње, Александер Касчелан, на 28 јануари, го посети градот Цетиње, беше претседателот на Црногорска заедница во Албанија, Маринко Цулафиц „Соработката меѓу Црна Гора и дијаспората, особено оние кои живеат во регионот, е исклучително важна и треба да се зајакне. Историјата, културата и религијата нудат значителен простор за соработка, но не треба да се занемари полето ...

Read More »